Jakie ciekawe książeczki czytaliście?

Japońska literatura oraz książki dotyczące Japonii

Postautor: anul » 08 czerwca 2005, 13:36 - śr

a czy ktoś z was czytał trylogię Jose Frechesa ("niebiańskie konie", "Talizman z nefrytu", "Wyspy Nieśmiertelnych")?

wprawdzie dzieje sie to wszystko w Starozytnych Chinach a nie Japonii, ale.... może komuś z was wpadło to do ręki.

Ja nie czytałam, ale fragmenty, oraz recenzje sa zachęcające.
anul
 
Posty: 44
Rejestracja: 19 maja 2005, 23:38 - czw
Lokalizacja: warszawa


Postautor: shirokaze » 08 czerwca 2005, 17:02 - śr

Jak lubisz powieści fantasy z bardzo silnie rozbudowanym wątkiem miłosnym (a może raczej romansidła z wątkiem fantasy) to przeczytaj :) Ja omijam z daleka po przeczytaniu pierwszych kilkunastu stronach w sklepie

PS: Oczywiście to moja prywatna opinia...
shirokaze
Straż Przyboczna
 
Posty: 809
Rejestracja: 03 października 2004, 11:44 - ndz
Lokalizacja: Forgotten Capital

Postautor: anul » 08 czerwca 2005, 17:07 - śr

hmmm.... romansideł nie lubię.....
Fragment, który czytałam sięgajac po ta ksiażkę w empiku, był natomiast mocno erotyczny :P
a takie COŚ to juz coś! :-D
anul
 
Posty: 44
Rejestracja: 19 maja 2005, 23:38 - czw
Lokalizacja: warszawa

Postautor: aoi » 23 listopada 2005, 00:38 - śr

Witam,
literatura japońska to moja miłość... , mogłabym o niej pisać tak długo i dużo, że wyrzuciliby mnie z forum :)
Postaram się wybrać moje ulubione

absolutny numer jeden - "Głęboka rzeka" Shusaku Endo w cudownym tłumaczeniu prof. Melanowicza
kilka kolejnych numerów - "Kronika ptak nakręcacza", "Koniec świata i hard-boiled wonderland", "Na południe od granicy na zachód od słońca"; wciągające i z kosmicznym zakończeniem, spłodzone przez Murakamiego Harukiego (można jeszcze znaleźć w księgarniach).
i wiele wiele innych ale o tym może innym razem :)

Gdybyście mieli jakieś pytania czy problemy z japońską literaturą piszcie śmiało, postaram się pomóc :)
aoi
 
Posty: 20
Rejestracja: 13 listopada 2005, 23:34 - ndz
Lokalizacja: W-wa

Postautor: Kelly » 23 listopada 2005, 01:08 - śr

Ależ z wielka radością Aoi-san. Pozwole sobie zadać pytanie, czy nie miałabys ochoty napisąć jakiejś recenzji. wprawdzie "Na południe od granicy na zachód od słońca" została już zrecenzowana, jednakże pozostałe czekają.
Kelly
Straż Przyboczna
 
Posty: 583
Rejestracja: 04 października 2004, 13:07 - pn
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: aoi » 23 listopada 2005, 23:40 - śr

Pozwolę sobie wkleić tu recenzję, czy raczej moje wrażenia "po", które napisałam kiedyś na stronie biblionetki :)

"Głęboka rzeka" to właściwie studium ludzkiej samotności i smutku. Bohaterowie, wszyscy bez wyjątku, uwikłani w rozterki duszy, problemy natury moralnej i emocjonalnej. Książka ta stanowi konkluzję twórczości Endo i jest skarbnicą podejmowanej wcześniej problematyki.
Ma w sobie pewną magię, której ulega się od pierwszej strony...

"yaki imo - o, yaki imo... świeżutkie, pieczone ziemniaki"

Powieść ta stała się dla mnie inspiracją, niemalże biblią, do której zagląda się po odpowiedź, była początkiem pracy nad Endo i głównym tematem mojej pracy magisterskiej.
Ta piękna historia, opisana niezwykle malowniczymi słowami (tu pokłon w kierunku tłumacza - profesora Melanowicza), choć smutna i przygnębiająca, ma to coś, co każe ciągle wracać do jej stronic. Każdy z nas jest przecież "jakimś przypadkiem" i dzięki tej książce może doznać duchowego oczyszczenia. Nie wiem, czy to świadomość, że w samotności nie jesteśmy sami, daje to dziwne poczucie? "Głęboka rzeka" to galeria ludzkich dramatów i przeżyć. Zazdroszczę wszystkim tym, którzy mają jeszcze przed sobą zadumę nad świętą rzeką ludzkości...


Nie wiem czy jest to dobre miejsce na recenzje, jesli się mylę to mnie poprawcie.
Z pozdrowieniami,
aoi :mrgreen:
aoi
 
Posty: 20
Rejestracja: 13 listopada 2005, 23:34 - ndz
Lokalizacja: W-wa

Postautor: aoi » 23 listopada 2005, 23:42 - śr

Kilka słów o "Morzu i truciźnie" autorstwa Endo... oczywiście :)

Morderstwo ubrane w literacką szatę odbiera się jako okrutniejsze, bardziej wyrafinowane, zwłaszcza gdy zna się myśli morderców "przed" i "po", gdy wie się co czują w stosunku do ofiary.
Pielęgniarka, Nobu Ueda - kobieta, której nic się w życiu nie udało, brała udział w wiwisekcji...
Student medycyny, Tsuyoshi Toda - sam własnymi rękami wyskrobał płód służącej, brał udział w wiwisekcji...
Asystent, Asai - brał udział w wiwisekcji...
Docent, Shibata - brał udział w wiwisekcji...
Szef...
Suguro... - brali udział w wiwisekcji... i będą sądzeni.
aoi
 
Posty: 20
Rejestracja: 13 listopada 2005, 23:34 - ndz
Lokalizacja: W-wa

Postautor: aoi » 23 listopada 2005, 23:46 - śr

jeśli macie jakieś "zamówienia" na japońskie powieści jestem otwarta na sugestie, dużo czytałam więc może się przydam :)
zachęcam również do pisania swoich komentarzy, przemyśleń po przeczyatniu "czegoś"... bo cisza w tym dziale mam wrażenie! :cry:
aoi
 
Posty: 20
Rejestracja: 13 listopada 2005, 23:34 - ndz
Lokalizacja: W-wa

Postautor: Bushi » 24 listopada 2005, 01:45 - czw

Wirid_:P pisze: wlasnie zaczynam nadrabiac straty. na świeta kupilam sobie polecane juz w innym temacie, narazie tylko 2 ksiazki z serii: "Opowiesci Rodu Otori" , wlasnie koncze druga czesc, sa superr!!!!


rowniez polecam, rewelacyjna powiesc. sklada sie z trzech czesci: Po slowiczej podlodze, Na poslaniu z trawy i W blasku ksiezyca. na allegro mozna dostac; na prawde polecam.
Awatar użytkownika
Bushi
 
Posty: 19
Rejestracja: 14 listopada 2005, 12:34 - pn

Postautor: Shigeru » 25 listopada 2005, 00:06 - pt

Bushi pisze:rowniez polecam, rewelacyjna powiesc. sklada sie z trzech czesci: Po slowiczej podlodze, Na poslaniu z trawy i W blasku ksiezyca. na allegro mozna dostac; na prawde polecam.



ja mam juz wszystkie trzy części, ale brak mi czasu, by przeczytać "W blasku księżyca"... Ale i tak są świetne!!! nie miałem szczęścia przeczytać zbyt wielu książek o tematyce japońskiej (niestety), ale ten cykl jest naprawde rewelacyjny... Od przeczytania "Po słowiczej podłodze" jestem pod wrazeniem do dzis... Co widac w moim nick'u :D pozdrawiam i polecam!!!
"Droga samuraja zawiera się w desperacji. Dziesięciu, lub nawet więcej ludzi, nie jest w stanie zabić takiego człowieka. Opierając się na zdrowym rozsądku nie dokonasz wielkich rzeczy. Walcząc, zatrać się po prostu w obłąkańczej desperacji."
"W samym środku pojedynczego oddechu, gdzie nie znajdzie się przewrotności, jest Droga."
Awatar użytkownika
Shigeru
 
Posty: 139
Rejestracja: 20 listopada 2005, 12:54 - ndz
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Bushi » 25 listopada 2005, 22:41 - pt

zauwazylem twoj nick wczesniej i od razu obczailem skad pochodzi;) ja mam za soba wszystkie trzy czesci, na prawde rewelka. z niecierpliwoscia czekam na film.
Awatar użytkownika
Bushi
 
Posty: 19
Rejestracja: 14 listopada 2005, 12:34 - pn

Postautor: Shigeru » 25 listopada 2005, 22:47 - pt

Bushi pisze:zauwazylem twoj nick wczesniej i od razu obczailem skad pochodzi;) ja mam za soba wszystkie trzy czesci, na prawde rewelka. z niecierpliwoscia czekam na film.



To będzie film?! :D Tego nie wiedziałem... A "W blasku księżyca" raczej nieprędko przeczytam, chcę wcześniej przeczytać po raz któryś z rzędu poprzednie części, zeby mieć kompletny obraz całości... A gdzieś w necie wyczytałem, że w założeniu ma być pięć części całego cyklu... Fajnie, by było... Pozdrawiam!!! :D
"Droga samuraja zawiera się w desperacji. Dziesięciu, lub nawet więcej ludzi, nie jest w stanie zabić takiego człowieka. Opierając się na zdrowym rozsądku nie dokonasz wielkich rzeczy. Walcząc, zatrać się po prostu w obłąkańczej desperacji."
"W samym środku pojedynczego oddechu, gdzie nie znajdzie się przewrotności, jest Droga."
Awatar użytkownika
Shigeru
 
Posty: 139
Rejestracja: 20 listopada 2005, 12:54 - ndz
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Bushi » 25 listopada 2005, 23:37 - pt

na okladce drugiej czesci pisze, ze Universal Pictures wykupilo prawa do ekranizacji:) kwestia tylko kiedy zacznie ktos to krecic;) szykuje sie drugi wladca pierscieni :wink: a jesli chodzi o kolejne czesci ksiazki, ja jestem za:) Lian Hearn jeszcze zyje wiec napisac moze;)
Awatar użytkownika
Bushi
 
Posty: 19
Rejestracja: 14 listopada 2005, 12:34 - pn

Postautor: Shigeru » 26 listopada 2005, 00:05 - sob

Tak, faktycznie. Jak mogłem zapomnieć... Oby się ruszyli w Universalu... Oby żyła długo i owocnie, by jak najwięcej nam części napisała :D Pożyjemy, zobaczymy...(Oby wiele :D )
"Droga samuraja zawiera się w desperacji. Dziesięciu, lub nawet więcej ludzi, nie jest w stanie zabić takiego człowieka. Opierając się na zdrowym rozsądku nie dokonasz wielkich rzeczy. Walcząc, zatrać się po prostu w obłąkańczej desperacji."
"W samym środku pojedynczego oddechu, gdzie nie znajdzie się przewrotności, jest Droga."
Awatar użytkownika
Shigeru
 
Posty: 139
Rejestracja: 20 listopada 2005, 12:54 - ndz
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Sillhre » 26 listopada 2005, 12:50 - sob

Aoi :) :D "Głeboka rzeka" to książka, która BARDZO mi się podobała. Niezwykle mądra, głęboka, pisana z ogromną wrażliwością. Smutna i piekna. Szczerze powiem, że czytałam jedynie tę książke Shusaku Endo, ale mam już kolejne tytuły na celowniku. Z chęcią przeczytam , co miałabyś do powiedzenia nie tylko o powiesciach S.E., ale i o innych ksiazkach czy w ogole autorach.
Zgadzam się, ze zastój w tym dziale jest karygodny. KARYGODNY!
"Nie sztuka szanować swego mistrza, kiedy jest on miły i łagodny, ale wtedy, kiedy jest twardy i bezlitosny."
"Stado dzikich kaczek podrywa się nie dlatego, że jedna zakwakała, lecz dlatego, że się poderwała."
Awatar użytkownika
Sillhre
 
Posty: 460
Rejestracja: 16 października 2004, 19:54 - sob
Lokalizacja: Szanghaj

PoprzedniaNastępna

Wróć do Literatura

cron