Quiz dotyczacy Japonii

Tutaj wszystkie inne tematy ;-)

Quiz dotyczacy Japonii

Postautor: Kelly » 04 stycznia 2005, 21:01 - wt

Proponuje Wam zabawę polegająca na zadawaniu pytań dotyczących Japonii. Zasady standardowe. Osoba podającą prawidłowa odpowiedź ma prawo do zadania nowego pytania itd. Wydaje mi się, że skoro wszyscy zapisaliśmy się na to forum, wszyscy jesteśmy miłośnikami kultury, historii etc. Japonii. Warto więc poszerzać naszą wiedzę także w ten sposób.
Pytanie pierwsze, kogo uznaje się za pierwszego shoguna w Japonii? Chodzi mi tutaj o osobę, która wprowadziła rządy wojskowe bakufu, a nie dowódców armii, których także tytułowano przez długi czas shogunami. Wiem, pytanie banalne, łatwe do sprawdzenia w internecie, jeżeli ktos nie wie, ale tak na początek. Zapraszam do zabawy.

Jeżeli bedzie zainteresowanie tematem proszę moderatora działu o zawieszenie tematu na górze działu Hyde Park.
Kelly
Straż Przyboczna
 
Posty: 583
Rejestracja: 04 października 2004, 13:07 - pn
Lokalizacja: Wrocław


Postautor: Hatamoto » 05 stycznia 2005, 00:50 - śr

Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka łatwa. To może być zarówno Minamoto Yoritomo jak Tokugawa Ieyasu.

Ja mam proste pytanko:
Na jakie miasta i kiedy zrzucono bomby atomowe?
Gdy forma zewnętrzna stwarza możlwość, treść przyjdzie aby ją wypełnić
Awatar użytkownika
Hatamoto
Straż Przyboczna
 
Posty: 264
Rejestracja: 29 września 2004, 20:18 - śr
Lokalizacja: Dublin

Postautor: Vivi » 05 stycznia 2005, 01:54 - śr

Bomby zostały zrzucone na Hiroshime i Nagasaki w sierpniu (kiedy dokładnie nie pamiętam) 1945 roku.

Teraz moje proste pytanko, tak na rozgrzewkę:

Jaka jest główna religia w Japonii?
Awatar użytkownika
Vivi
Admin
 
Posty: 440
Rejestracja: 27 lipca 2004, 15:44 - wt
Lokalizacja: Rybnik

Postautor: shirokaze » 05 stycznia 2005, 02:43 - śr

No więc odpowiedź też nie jest prosta, w zależności co uznasz za "główną".
Narodową jest oczywiści Shinto, a pod względem wyznawców zaraz obok (jeśli nie na równi) jest buddyzm

A moje pytanie brzmi:

proszę wymienic symbole władzy cesarskiej w Japonii
(chodzi o odpowiedniki naszego berła :) )

Tak na marginesie bardzo fajny pomysł z tym Quizem ;)
shirokaze
Straż Przyboczna
 
Posty: 809
Rejestracja: 03 października 2004, 11:44 - ndz
Lokalizacja: Forgotten Capital

Postautor: Wirid_:P » 05 stycznia 2005, 14:16 - śr

a wiec sa to :
Ośmioboczne Zwierciadło – Yata-no Kagami
Miecz-Trawosiecz – Kusanagi-no Tachi
Krzywe Klejnoty – Yasakani-no Magatama

teraz ja :P tylko nie mam pomyslu na pytanie... Moze:

do czego sluzy pismo kanji, hiragana oraz katakana, poniewaz kazde z nich stosowane jest w innych okolicznosciach, tak to nazwijmy....
pytanie proste i nie wymagajace duzej wiedzy na temat Japonii, na moim poziomie :P :P :P
kodokan kobukan megaturbo aikido :D
Awatar użytkownika
Wirid_:P
 
Posty: 351
Rejestracja: 27 listopada 2004, 17:00 - sob
Lokalizacja: Poznań

Postautor: antico » 06 stycznia 2005, 00:53 - czw

kanji to podstawowy alfabet opisujący przedmioty czynności zadarzenia etc.
katakana obecnie używana jej sie do zapisu obcojęzycznych nazwisk oraz wyrazów które nie mają zapisu kanji, używana jest również do zapisu nazw geograficznych
hiragane stosuje sie do zapisania prostych słów japońskich, zmiennych końcówek czasowników i przymiotników, oraz do wyrażania relacji gramatycznych między poszczególnymi słowami zapisanymi głównie w dwóch powyższych alfabetach

to jedynie współczesne zastosowanie, nie pisałem jak te funkcje się zmieniały na przestrzeni wieków gdyż nie było powiedziane czy ma być współczesne czy historyczne.......
武士道と云ふは死ぬ事と見つけたり

葉隠聞書
Awatar użytkownika
antico
 
Posty: 75
Rejestracja: 31 grudnia 2004, 13:27 - pt
Lokalizacja: Kyoto

Postautor: Kelly » 06 stycznia 2005, 15:27 - czw

Wedle mojej wiedzy, oczywiscie dobrze. Proponuję, żeby, tak, jak było powyzej, jeżeli ktoś jest w miarę pewny poprawności swojej wypowiedzi od razu zadawał pytanie, tak, że czekamy Antico na Twoje.

Jeszcze słówko, co do mojego pierwszego pytania. Chodziło mi o Yoritomo. Poniewaz nie wiem, dlaczego Hatamoto - sama, według Ciebie mógłby byc to też Ieyasu, pozwolę sobie załozyć odpowiedni topic, gdzie proszę o rozwiniecie sprawy opcjonalności.
Kelly
Straż Przyboczna
 
Posty: 583
Rejestracja: 04 października 2004, 13:07 - pn
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: antico » 06 stycznia 2005, 18:05 - czw

nie chciałem jeszcze wpychać się z pytaniem bo nie byłem na 100% pewien czy nie pomyliłem zastosowań kany (czesto mi sie myliły) no dobrze więc zadam jakieś łatwe pytanie........

jak nazywał się legendarny szef siatki szpiegowskiej ninja w prowincji Iga i Koga ?
武士道と云ふは死ぬ事と見つけたり

葉隠聞書
Awatar użytkownika
antico
 
Posty: 75
Rejestracja: 31 grudnia 2004, 13:27 - pt
Lokalizacja: Kyoto

Postautor: Kelly » 08 stycznia 2005, 01:08 - sob

Hm, innego niż Hanzo Hattoriego nie znam. Czy zgadłem? Jeżeli nie, podaj może odpowiedx, bowiem chyba pytanie okazało się trudne.
Kelly
Straż Przyboczna
 
Posty: 583
Rejestracja: 04 października 2004, 13:07 - pn
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Vivi » 08 stycznia 2005, 01:16 - sob

Ja również stawiam na Hanzo Hattori.

Oczywiście jeśli to poprawna odpowiedź to Kelly byłeś szybszy o kilka minut ;-)
Awatar użytkownika
Vivi
Admin
 
Posty: 440
Rejestracja: 27 lipca 2004, 15:44 - wt
Lokalizacja: Rybnik

Postautor: antico » 08 stycznia 2005, 18:28 - sob

najprostsze odpowiedzi zawsze są najtrafniejsze (już wielokrotnie sie o tym przekonałem) oczywiście że chodzi o Pana Hanzo

ok więc teraz twoja kolej Kelly

ps przepraszam za tamtą dyskusje nie potrzebnie się uniosłem, co do linków to bardzo chętnie i jeszcze tak na przyszłość..... nie jestem kobietą.....
武士道と云ふは死ぬ事と見つけたり

葉隠聞書
Awatar użytkownika
antico
 
Posty: 75
Rejestracja: 31 grudnia 2004, 13:27 - pt
Lokalizacja: Kyoto

Postautor: Hatamoto » 08 stycznia 2005, 18:43 - sob

Co do pisma japońskiego to jest jeszcze czwarty typ - często pomijany (jak widać). Jest to romanji, czyli pismo wzorowane na rzymskich literach a przejęte przez kulturę Zachodu. Japończycy używają tego pisma np. w korespondencji z nie-japończykami czy w innych sytuacjach, kiedy pozostałe 3 typy pisma nie dają rady.

Skoro była mowa o symbolach władców i cesarzy to jest jeszcze jeden symbol - przypominający pewien kwiat. Pytanie brzmi "Jaki to kwiat i ile musi mieć płatków?"

Kelly-san: nie tytułuj mnie "Hatamoto sama", bo mi głupio. :oops: Nie zasłużyłem sobie na takie wyróżnienie. Aczkolwiek bardzo mi miło :)

Vivi: Moim zdaniem należy przenieść ten topic do innego działu, bo quiz dotyczy Japonii, a Hyde Park jest poświęcony wszytkim zagadnieniom niezwiązanym z tym krajem.
Gdy forma zewnętrzna stwarza możlwość, treść przyjdzie aby ją wypełnić
Awatar użytkownika
Hatamoto
Straż Przyboczna
 
Posty: 264
Rejestracja: 29 września 2004, 20:18 - śr
Lokalizacja: Dublin

Postautor: shirokaze » 08 stycznia 2005, 23:12 - sob

Hatamoto pisze:Skoro była mowa o symbolach władców i cesarzy to jest jeszcze jeden symbol - przypominający pewien kwiat. Pytanie brzmi "Jaki to kwiat i ile musi mieć płatków?"


No to zdaje sie jest Kiku czyli chryzantema a płatkków ma, o ile się nie myle 16 ale głowy za to nie dam :D

Jeśli odpowiedź jest dobra to zadanie pytania odstąpię Kelly'emu bo zdaje się że teraz jego kolej a ja w tej chwili jakoś nie mogę wymyśleć niczego trudnego :D
shirokaze
Straż Przyboczna
 
Posty: 809
Rejestracja: 03 października 2004, 11:44 - ndz
Lokalizacja: Forgotten Capital

Postautor: Kelly » 09 stycznia 2005, 01:18 - ndz

Ostatecznie jesteś redaktorem naczelnym, ja zaś zwykłym:) Natomiast pytanie trudne nie będzie: kim była Tsuda Umeko?
Kelly
Straż Przyboczna
 
Posty: 583
Rejestracja: 04 października 2004, 13:07 - pn
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: shirokaze » 09 stycznia 2005, 12:41 - ndz

odpowiedz znalazłem tu: http://yalepress.yale.edu/YupBooks/view ... 0300051778

Otóż pani Umeko była fundatorką pierwszej w Japonii szkoły wyzszej dla kobiet.

Ok. teraz moje pytanko - całą noc myślałem:

Otóż w pamiętnej bitwie o Midway w czerwcu 1942 roku trzon japońskiej floty pacyfiku stanowiły cztery lotniskowce. Proszę podać ich nazwy.
shirokaze
Straż Przyboczna
 
Posty: 809
Rejestracja: 03 października 2004, 11:44 - ndz
Lokalizacja: Forgotten Capital

Następna

Wróć do Hyde Park

cron