Łódź, 13-15 luty: Dni Japonii w Ogrodzie Botanicznym

Informacje o konwentach oraz innych zlotach czy imprezach związanych tematyką z Japonią.

Łódź, 13-15 luty: Dni Japonii w Ogrodzie Botanicznym

Postautor: Demonik » 13 lutego 2009, 21:41 - pt

Ogrody japońskie, pokazy sztuki kaligrafii, wykłady na temat Kraju Kwitnącej Wiśni – to wszystko i wiele więcej będzie można zobaczyć w walentynkowy weekend w łódzkim Ogrodzie Botanicznym.
W dniach 13-15 lutego Ogród Botaniczny przemieni się w Kraj Wschodzącego Słońca. Wystawa pod tytułem „Kultura Japonii” przeniesie wszystkich odwiedzających daleko na wschód. Organizatorzy zadbali, aby prezentacja i towarzyszące jej prelekcje dotyczyły możliwie wielu zagadnień związanych z kulturą kraju i jego głównymi wyróżnikami.

Na wystawie zostaną zaprezentowane różne rodzaje japońskich ogrodów – w stylu naturalnym i krajobrazowym. Pokaz roślinności będą uzupełniały charakterystyczne elementy kultury kraju: lalki, kimona, przedmioty codziennego użytku oraz popularne w Japonii wyroby ze słomy ryżowej.

W sobotę, 14 grudnia o godz. 11:00 rozpocznie się cykl trzech prelekcji na temat tradycji Japonii. Wykłady będą rozpoczynały się co pół godziny. Znawcy opowiedzą o japońskich instrumentach muzycznych, religii shinto oraz rodzajach ogrodów przy japońskich domach.
O godz. 14:00 przewidziane są warsztaty malowania tuszem, czyli „suibokuga” oraz pokaz kaligrafii. Prawdopodobnie każdy chętny będzie mógł otrzymać swoje imię wykaligrafowane w języku japońskim. Między godziną 16:00 a 17:00 odbędzie się ceremonia picia zielonej herbaty.
Specjalnie dla najmłodszych miłośników japońskiej tradycji zostaną zaprezentowane sposoby wykonania efektownych modeli z papieru, czyli tzw. orgiami.

Z kolei w niedzielę, 15 lutego o godz. 11:00 wystawę urozmaici prelekcja pod tytułem „Japońska kultura w Polsce”, a godzinę później warsztaty kaligrafii japońskiej i malowania tuszem. Przez cały czas zwiedzający mogą uzyskać szczegółowe informacje o kulturze, sztuce oraz japońskich ogrodach zarówno od zaproszonych gości, jak i samych pracowników Ogrodu Botanicznego.

Wystawie, prelekcjom i warsztatom będzie towarzyszyć kiermasz książek dotyczących kultury Kraju Kwitnącej Wiśni i ogrodnictwa. Na miejscu zwiedzający kupią także stroiki, suche bukiety i drobiazgi walentynkowe, a wielbiciele Japonii na pewno ucieszą się z przyniesionej do domu kwitnącej japońskiej kamelii.

To już czwarta japońska wystawa w Ogrodzie Botanicznym. Jej współorganizatorami są Ośrodek Języka i Kultury Japonii im. prof. Rochu Umedy oraz Zakład Azji Wschodniej przy UŁ. Na wystawę można wejść od ul. Retkińskiej 39, a wstęp jest bezpłatny.

http://www.lodzcity.pl/wydarzenie/dni-j ... otanicznym
You may even hear a final sound like the breaking of crystal. Then you are no more.
Awatar użytkownika
Demonik
 
Posty: 87
Rejestracja: 24 marca 2007, 02:24 - sob
Lokalizacja: ウッチ


Wróć do Konwenty i imprezy

cron