Ethos rycerski w kulturze japońskiej. ( PILNE !!!)

Wszystko co związane z "obecnymi czasami"...

Ethos rycerski w kulturze japońskiej. ( PILNE !!!)

Postautor: Yojimbo » 20 kwietnia 2008, 16:25 - ndz

Głupia sprawa...mam do was pytanie: jak rozumiecie taki temat?
Jest to temat na prezentację maturalną z języka polskiego! Do czego odnieść owe zagadnienie i na czym się skupić?
PS.
POMOCY!!! POMOC potrzebna na JUŻ!!!

Chodzi mi głównie o tezy jaki można by napisać do takiego tematu!
Książki i filmy są oczywiste (wszystko na tym forum jest)
Awatar użytkownika
Yojimbo
 
Posty: 23
Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 16:03 - ndz


Postautor: Yojimbo » 20 kwietnia 2008, 20:51 - ndz

Widzę, że ktoś zaglądał ale nikt nie odpowiedział! :-D
Chcę dodać , że wiem o co mniej więcej chodzi... haczyk polega na tym jak ktoś rozumie pojęcie "kultura" !

Mam jedną możliwą tezę, ale potrzebuję więcej!!!
Oto ona:

Wpływ kodeksu bushido na kształtowanie współczesnej moralności Japończyków.

Chodzi o to, że znalazłem się w trudnej sytuacji...i taka teza mi nie pasuje (chociaż zgadza się z tematem)
PS.
Błagam niech ktoś coś napiszę...niech to będzie i bzdura, ale może da mi jakąś wskazówkę!!!
Awatar użytkownika
Yojimbo
 
Posty: 23
Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 16:03 - ndz

Postautor: kicek » 20 kwietnia 2008, 22:12 - ndz

Zajrzałem i nieco myślałem.
A może coś takiego:
Różnica w pojęciu bushi i samuraj, a sposób ich rozumienia przez samych Japończyków.
Można też z innej beczki:
Kult miecza w warstwie rycerskiej Japonii. Miecz traktowany jako żywa istota to uwielbienie doskonałości szermierki i strategii, czy zwykły fetyszyzm.
Pełen odjazd co?
Lub:
Kodeks bushido kontra kodeks rycerski średniowiecznej Europy. Samuraje to rycerze czy zawodowi zabójcy?
Lub
Poświęcenie wszystkiego włącznie z życiem dla suwerena to coś wzniosłego, czy zwyczajnego dla japońskiego wojownika.
Chyba zaczynam pleść bzdury może dokładniej coś określisz?Będzie łatwiej , bo nie wiem czy chcesz szczegółowy temat czy taki do "lania wody"
kicek
Awatar użytkownika
kicek
 
Posty: 666
Rejestracja: 07 września 2006, 17:35 - czw
Lokalizacja: warszawa

Postautor: Kermit » 20 kwietnia 2008, 22:54 - ndz

Taki temat jest szeroki jak szerokie jest pojęcie erosu i kultury. Można by się skupić na rozważaniach dot. samego etosu (jak wyglądał jak się kształtował, co z niego zostało) albo jak wpłynął na samą kulturę, czy zostawił w niej jakiś ślad.

Ja bym może poszedł w drugą stronę
Wpływ etosu samuraja na japońską kinematografię.
Sylwetka samuraja w japońskim kinie.
Bushido w nowoczesnej Japonii/Wpływy kultury samurajów we współczesnej technologii.

kicek pisze:Kult miecza w warstwie rycerskiej Japonii. Miecz traktowany jako żywa istota to uwielbienie doskonałości szermierki i strategii, czy zwykły fetyszyzm.


Hahaha, dobre! :PPP
Awatar użytkownika
Kermit
 
Posty: 378
Rejestracja: 26 listopada 2005, 14:58 - sob
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: shirokaze » 20 kwietnia 2008, 23:57 - ndz

Jeśli masz chwilę czasu to odezwij się na gg (2172979) to pogadamy chwile, mam kilka swoich prac ze stdiów (łacznie z magisterką) na podobne tematy więc mogę Ci podesłać - aha tylko jakbyś się odzywał to ok godziny 21-22 bo tak to cały dzień jestem w pracy i nie mam ich tam ;)
shirokaze
Straż Przyboczna
 
Posty: 809
Rejestracja: 03 października 2004, 11:44 - ndz
Lokalizacja: Forgotten Capital

Postautor: Yojimbo » 21 kwietnia 2008, 17:37 - pn

hehe :-D Dzięki, że odpisaliście!!!
Szybko streszczę co mam i czego oczekuję! :)
Nauczycielka nie chciała nam pomóc i teraz mam problem bo jak mówiliście temat szeroki (w zależności jak pojmowana jest kultura). Zmusiłem tę kobietę dzisiaj i powiedziała mądrze bym po prostu opisał problem(zagadnienie, które mam w pracy udowodnić,o rożnych aspektach etosu nic nie mówiła, więc stawiam że mogę wszystko wykorzystać: tylko o samurajach, o mieczu itd. CHYBA)

Książki mam: "Honor samuraja" , "Samurajskie chorągwie", a z filmów to będzie "Yojimbo", "7 samurajów" i "Ostatni samuraj". Wszystko z czego się przygotowywałem o bushido to "Samotna droga" napisana przez "Musashi Miyamoto" oraz "Bushido- dusza Japonii" pana Nitobe Ianzo.

Głupio zrobiłem,że od razu 6 miechów temu nie ustaliłem tezy(muszę do tego piątku to zrobić-mam mało czasu).

Temat brzmi(w całości): Ethos rycerski w kulturze japońskiej. Omów na wybranych dziełach kultury.

Teza(sam wam źle napisałem) musi być twierdzeniem więc jedna z myśli Kermita powinna wyglądać tak:
Sylwetka samuraja ZOSTAŁA PRZEDSTAWIONA w japońskim kinie.(I ja udowadniam, pokazując filmy, że została :) ale trochę za ogólnie)

Dobra bo nic nie wynika z tego co piszę...

Chcę (o tym czytałem, same zasady znam) opisać zasady bushido i teraz jaka teza będzie najlepsza(tylko z Wami mogę to ustalić :) )
TEZA:

Zasady kodeksu bushido są obecne w kulturze japońskiej (za ogólnie chyba i może łączyć się z teraźniejszością a nie mając żadnych współczesnych książek w bibliografii nie mogę się powoływać na nie)?

czy też

Wartości kodeku bushido zostały uwiecznione w wielu utworach literackich i produkcjach filmowych(do tego się przychylam...jak myślicie? Mało ambitne, ale matura tuż, tuż a czasu brak....i nie wiem czy sformułowane dobrze)
Awatar użytkownika
Yojimbo
 
Posty: 23
Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 16:03 - ndz

Postautor: kicek » 21 kwietnia 2008, 23:05 - pn

Przez stulecia kodeks bushido nie wiele utracił na wartości w kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni. Dowodem tego mogą być liczne dzieła sztuki szeroko pojętej, od ksiązki poprzez obraz do filmu.
Co Ty na to?
kicek
Awatar użytkownika
kicek
 
Posty: 666
Rejestracja: 07 września 2006, 17:35 - czw
Lokalizacja: warszawa

Postautor: Yojimbo » 22 kwietnia 2008, 00:17 - wt

Heeheh dzięki Kicek!!!
Shirokaze pomógł mi przez GG i chyba narazie wystarczy. Teza jest prosta i zapewne dobra...jednak jest aspekt, którego się obawiam, mianowicie mam tu film amerykański o Japonii OSTATNI SAMURAJ i teraz jest problem jak go upchnąć pod tę kulturę japońską.

No Kicek Twój tekst na pewno wykorzystam w mojej prezentacji,jeśli nie masz nic przeciwko! O to mi właśnie chodzi!!! :-P
TEZA:
Droga Wojownika wpłynęła na twórczość artystów japońskich i zachodnich.

ale jak tak patrzę to znowu czegoś brakuje tutaj. Gdyby tak "zachodnich" zastąpić bardziej ogólnikowo...

TEZA2
Artyści tworząc dzieła o czasach feudalnej Japonii zawierali w nich wartości kodeksu bushido.

albo

Dzieła kultury poświęcone czasom feudalnej Japonii zawierają szereg zasad wywodzących się z kodeksu bushido.

Nie wiem czy jest sens, ale jutro znajdę jakąś nauczycielkę i zapytam się o te tezy...chociaż już zwątpiłem (niby dobrze, ale nigdy się nie dowiem bo osoba, która powinna służyć mi radą jest w stanie wypowiedzieć tylko kilka słów: nie mogę Ci pomóc :( )
Awatar użytkownika
Yojimbo
 
Posty: 23
Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 16:03 - ndz

Postautor: Kajzer » 22 kwietnia 2008, 01:10 - wt

Ja bym nie opierał się na amerykańskich filmach, zamiast ostatniego samuraja polecam zobaczyć np:

- Ten to Chi (Heaven and Earth)
- Mibu Gishi Den (When the last sword is drawn)
- Tasogare Seibei (Twilight Samurai)
- Kakushi ken oni no tsume (Hidden Blade)
- Dora Heita

w miarę nowe filmy, produkcji japońskiej na pewno o wiele bardziej przydają się do pracy, przede wszystkim ze względu na realizm, a także znacznie głębsze przedstawienie kultury Japonii jak i także etosu wojownika.
Awatar użytkownika
Kajzer
 
Posty: 60
Rejestracja: 14 czerwca 2007, 21:06 - czw
Lokalizacja: Żory

Postautor: kicek » 22 kwietnia 2008, 19:36 - wt

Korzystaj do woli ja już maturę mam za sobą a praw autorskich do swoich słów jeszcze nie wykupiłem :D
Myślę , że można by trochę zamieszać im w głowach:
Rycerski kodeks bushido wywarł znaczący wpływ na twórczość filmowców kultur zachodnich. Jednakże ruch nastąpił również w drugą stronę. Fascynacja Japończyków literaturą europejską znalazła swoje odzwierciedlenie w filmie "Tron we krwi". W przeciwieństwie jednak do reżyserów zachodnich, akcja została przeniesiona na teren Japonii i została utrzymana w konwencji typowej dla charakteru walk prowadzonych według wzorów japońskiego kodeksu wojownika.
Rozumiesz o co mi chodzi? Może coś z tego wybierzesz
kicek
Awatar użytkownika
kicek
 
Posty: 666
Rejestracja: 07 września 2006, 17:35 - czw
Lokalizacja: warszawa

Postautor: Yojimbo » 22 kwietnia 2008, 20:07 - wt

Ten to Chi nie mogłem obejrzeć nie miałem napisów :)

Ale hmm... Ja już wypisałem co mam wybrane i nie mogę już zmienić tego( za późno :cry: ).

FILM:
Straż przyboczna
7 samurajów
Ostatni samuraj

Książka:
Honor samuraja
Samurajskie chorągwie

Zapytałem się nauczycielki odnośnie tezy :) i usłyszałem ciekawą odpowiedź: "może dobrze, może trochę za wąsko...nie wiem, nie znam się" Jeszcze na mnie nakrzyczała, że to zbyt ważne rzecz i nie może niczego doradzić
:)
Nie Kicek, ja chcę unikać wszystkiego co jest związane z literaturą zachodu(naszą)

Hmm...ze shirakazem jeszcze pogadam :) ale tak podsumowując, co Wam nie podoba się w tezie:
Jak to możliwe, że jest to za wąsko ujęty temat? Czy właśnie "Etos w kulturze japońskiej " nie daje mi swobody w wybieraniu tych elementów , które ja sam postanowię omówić?


"Dzieła kultury poświęcone czasom feudalnej Japonii zawierają elementy charakterystyczne dla kodeksu bushido."

PS.
Owa nauczycielka będzie razem ze mną siedziała przez 30minut w jednej sali na maturze ... mówiąc, że sie nie zna dała mi po części do zrozumienia, że nieważne co powiem i co przedstawię , ona i tak nie będzie miała zielonego pojęcia czy źle czy też dobrze przedstawiłem swój temat. :)
PS2.
Jeżeli ktoś czytał Honor samuraja - do kogo odnosi się tytuł tej książki (do którego z bohaterów)?
Awatar użytkownika
Yojimbo
 
Posty: 23
Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 16:03 - ndz

Postautor: Kermit » 22 kwietnia 2008, 21:18 - wt

Co do Ostatniego samuraja to ostatecznie możesz postawić dość ryzykowną tezę: W "Ostatnim Samuraju" dostrzegamy jak zachodnie postrzeganie bushido i etosu wojownika wpływa na kreację postaci albo zachodnie spojrzenie na etos japońskiego wojownika zostaje nakreślone w kulturze europejskiej (w odmienny sposób niż ma to miejsce w kulturze Japonii).

Heh, temat nie jest moim zdaniem wąski. Oczywiście, przy tak dobranym temacie masz prawo lawirowania między wszystkimi aspektami kultury, tylko pamiętaj że to działa w dwie strony! Ty, na czas egzaminu masz stać się specem od większości dziedzin kultury japonii ale i etosu rycerskiego oraz samego pojęcia etosu! Możliwe, że jeśli nauczyciele nie będą za bardzo mogli wyciągnąć pytań z Twojej prezentacji, posłużą się tematem. Poza tym jeśli wspomnisz o kinematografii zachodniej (co pewnie uczynisz) to stąd bardzo mały kroczek, by jakiś nauczyciel z komisji spytał Cię o etos w literaturze właśnie europejskiej.

P.S. Wspóczuje nauczycielki. Moja jaka była taka była ale zawsze stara się coś podpowiedzieć, pomóc (może dlatego, że ja mam IMO łatwiejszy temat ;)).
Awatar użytkownika
Kermit
 
Posty: 378
Rejestracja: 26 listopada 2005, 14:58 - sob
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: shirokaze » 22 kwietnia 2008, 22:29 - wt

Yojimbo pisze:PS2.
Jeżeli ktoś czytał Honor samuraja - do kogo odnosi się tytuł tej książki (do którego z bohaterów)?


Nie sugeruj się polskim tytułem tej pozycji... jest absurdalny i totalnie nie trafiony... orginalny tytuł (angielski) brzmi: Jesienny Most...

co to ma wspólnego z polskim odpowiednikiem... nie mam pojęcia :/
shirokaze
Straż Przyboczna
 
Posty: 809
Rejestracja: 03 października 2004, 11:44 - ndz
Lokalizacja: Forgotten Capital

Postautor: kicek » 22 kwietnia 2008, 22:37 - wt

Ni diabła nie znam sie na tych nowych maturach. Pewnie bym teraz nie zdał. Nauczycielkę najlepiej za frak i wystawić za okno niech się przewietrzy. Kermit ma racje z jednym, staraj sie mówic tylko o kodeksie i Japonii bo wiedza w tej dziedzinie jest taka sobie. Jak tylko zahaczą jakąś znajomą nazwę to będą w siódmym niebie. Jak zaczniesz zbaczać na zachód to oni złapią wiatr w żagle i zaczną szukać porównań.
Wg. mnie tezy masz dobre, tylko ciąć jak masz gadane to ich zagniesz i nie dopuszczaj do słowa.
kicek
Awatar użytkownika
kicek
 
Posty: 666
Rejestracja: 07 września 2006, 17:35 - czw
Lokalizacja: warszawa

Postautor: Yojimbo » 22 kwietnia 2008, 23:46 - wt

Hheeh no właśnie te nowe matury... nie ścinam włosów od studniówki. Ludzie mówią, że jak się człowiek ostrzyże 100dni przed "dniem sądu" to można nie zdać! Ja nie ruszam mojego owłosienia, więc jakaś szansa na lepsze jutro jest, marna...ale zawsze :) BTW: wyglądam prawie jak średniowieczny samuraj!

Hmm... to teraz kolejna sprawa w związku z prezentacją. Mianowicie gra psychologiczna...

Wiadomo, że Ci nauczyciele będą nieobeznani w temacie i pytania mogą wymyślić przeróżne. Mojemu bratu 2 lata temu trafiło się np. skąd wziął książki do prezentacji... :-D To akurat nie było zbyt wymagające

Książek takich jak Krzyżacy, Pan Wołodyjowski to nie czytałem...chyba nie było potrzeby (nawet nie wiem jakie są dobre przykłady europejskich książek o rycerzach...poszukam)
Więc jedyną rzeczą jaką mogę zrobić to naprowadzić komisję na "coś" i by oni zadali mi pytania odnośnie tego czegoś. :-) Hehe ambitne,ale tak się podobno robi!

I teraz zaczyna się zabawa: Jak myślicie co powinienem zarysować, o czym tylko wspomnieć tak by nauczyciele mogli mnie o to zapytać... (oczywiście problem w tym, czy ktoś cokolwiek wie o Japonii - bo mówiąc, że Japonia po dziś dzień kojarzona jest z takimi pojęciami jak honor, lojalność jest szansa, że poproszą mnie o podanie przykładów z czasów dzisiejszych...tutaj akurat kojarzy mi się kamikadze)

Użyłem Ostatniego samuraja więc liczę się z tym, że spytaj mnie o coś z niego - jedyne zagraniczne(nie japońskie) dzieło w mojej prezentacji...

No nie wiem...sam będę myślał jeszcze nad tym, ale jak ktoś chciałbym napisać o co mogliby zapytać( ale Was wykorzystuję :oops: ) to niech rzuca pytania

Tutaj walnę Wam ramowy plan wypowiedzi(do piątku może się zmienić bo muszę przejrzeć wszystkie książki i filmy- dawno przeczytałem i obejrzałem,ale nie robiłem notatek - zaraz zrobię i jeszcze dzisiaj z edytuję posta)
Awatar użytkownika
Yojimbo
 
Posty: 23
Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 16:03 - ndz

Następna

Wróć do Japonia obecnie

cron