Strona 1 z 1

Soshoku Danshi

Post: 05 grudnia 2009, 15:52 - sob
autor: Kermit
Początkowo chciałem ten wątek dołączyć do tematu "Seksualność Japończyków" ale że obejmuje on nie tylko kwestie seksualności, to czemu by nie poświęcić mu osobnego tematu. Od razu zaznaczam, że to lekka prowokacja z mojej strony...
Otóż, ostatnio na onecie natknąłem się na artykuł dotyczący "roślinożerców".
Nie zależy mu na karierze zawodowej, ani na opinii rasowego uwodziciela. Najlepiej czuje się w domu, często u boku matki, gdzie z radością sprząta i przygotowuje posiłki. Oto „roślinożerny” – osobnik, w którym rozpozna się większość młodych japońskich mężczyzn.

Oczywiście, nie tylko w Japonii uwidacznia się postępująca feminizacja mężczyzn. Jest to, można powiedzieć, ogólnoświatowa tendencja. Tylko teraz, w czasach kryzysu, i przy bardzo niskim wskaźniku dzietności w KKW, takie zjawisko na pewno może być niepokojące. Zrozumiałe jest, że obecna sytuacja - niepewność stanowiska pracy czy, co gorsze, niemożność znalezienia sobie godziwego zatrudnienia odciskają piętno na mężczyznach w młodym i średnim wieku. Ale czy aby na pewno za wszystko odpowiedzialny jest kryzys oraz przekaz z mediów - "jesteś piękny - jesteś lepszy"?
Może to tylko zwykły trend, moda na dbanie o siebie i niechęć do angażowania się w związek... Ale może to zjawisko, w przypadku Japonii jest głębiej osadzone w społeczeństwie, historii i kulturze tego kraju? I jest to tylko powrót do stanu sprzed wieków? Albo jest to tylko kwestia marginalna, specjalnie nadmuchiwana przez media?

http://www.tribune.ie/news/internationa ... -in-japan/
http://www.independent.co.uk/news/world ... 04155.html

Re: Soshoku Danshi

Post: 05 grudnia 2009, 20:30 - sob
autor: kurimon
Mozna to podsumowac tak:

Wczesniej konczylo sie szkole byla praca i firma dawala wszystko. Teraz zeby zdobyc prace trzeba sie starac indywidualnie a tego nie jest tu nikt nauczony wiec zamiast przyznac sie ze nie daja rady zwracaja sie w strone mody. Po to zeby sie dowartosciowac.

Utrzymywanie zwiazku jest "mendoukusai" bo nie bylo normalnych wzorcow zwiazku w domu. Mama sprzatala i zajmowala sie dziecmi a ojciec wpadal raz w tygodniu. Jak tak wychowany facet moze utrzymac normalny zwiazek?

Imho zwykly egoizm w nawet nie nowej postaci.

Re: Soshoku Danshi

Post: 08 grudnia 2009, 00:25 - wt
autor: bobon
hmmm... jak dla mnei dosyc dziwne zjawisko, jak na moje oko w polsce nie mamy chyba jeszcze takiego zjawiska i w sumie bardzo dobrze.
nie wiem jak dla mnie ci roslinorzercy, to jest jakies dziwne stadium pracocholizmu, tylko praca i tyle, a z mama najwygodniej bo ugotuje i nie trzeba sie z nia klucic