Strona 1 z 1

Pogrzeb

Post: 05 grudnia 2009, 19:37 - sob
autor: Kaburax
Cześć, to mój pierwszy post, witam wszystkich.

Jak to jest z pogrzebami w Japonii? Różne rzeczy czytałem w internecie i jedyne co mi zostało to mętlik w głowie. Raz czytam, że symbolem żałoby w Japonii jest biel, stąd mieszkania rodzin zmarłego przyozdabia się w różne elementy tego koloru, ale już gdzieś indziej czytam, że sami żałobnicy ubierają się w ciemne stroje ;/
Kolejna sprawa to zmarli. W co ich się ubiera? Gdzieś przeczytałem, że kobiety przyodziewa się w białe, niezwiązane kimona (to by miało nawet sens. - Azjatyckie kino grozy i miliony wcieleń Oiwy), ale ile w tym prawdy nie wiem. Zresztą kobiety, podobno, do ślubu ubierają również białe kimona. (biel symbolem żałoby?)

Interesuje mnie kwestia obrzędu pogrzebowego. Jak się ubierają żałobnicy, w co ubiera się zmarłych, jak to jest z tą bielą; ale też co się dzieje z duszą człowieka po śmierci. Pytania może wydają się banalne, ale kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni zainteresowałem się niedawno. Mam nadzieję, że ktoś się tutaj odezwie i pomoże :)

Re: Pogrzeb

Post: 05 grudnia 2009, 20:17 - sob
autor: kurimon
Google nie gryzie...
http://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_funeral

Acha, witamy na forum:)

Re: Pogrzeb

Post: 08 grudnia 2009, 00:28 - wt
autor: bobon
oh... co do kolorow, to ja bym sie w to tak nie zaglebial, no bo co kolor czarny u nas jest kolorem zalobnym, a jakiego koloru jest garnitur ewentualnie smoking czy cos tam jeszcze innego u pana mlodego na slubie.
no taki prosty przyklad.

Re: Pogrzeb

Post: 28 lipca 2010, 15:25 - śr
autor: Pinq
Nie wiem, czy cię to zainteresuje, ale ostatnio oglądałam film pt. "Pożegnania" ("Okuribito"). W skrócie opowiada on o pracy, która polega na przygotowaniu zwłok do złożenia do trumny...

Re: Pogrzeb

Post: 12 kwietnia 2011, 13:48 - wt
autor: Rita Holm
Kaburax pisze: Raz czytam, że symbolem żałoby w Japonii jest biel (...)
Zresztą kobiety, podobno, do ślubu ubierają również białe kimona. (biel symbolem żałoby?)


Odpowiedź na to ciekawe, moim zdaniem, pytanie zawiera książka Joanny Zaborowskiej "Kimono. Jego dzieje i miejsce w japońskiej kulturze: "Swą dawną symbolikę zachowało kimono ślubne. Kolor ubioru panny młodej ma symboliczne znaczenie. Zakładana na wierzch biała szata oznacza żałobę, ponieważ uważa się, że z chwilą wyjścia za mąż dziewczyna umarła dla swojej rodziny. Pod białą szatą znajduje się szkarłatne kimono, gdyż kolor ten, kojarzony z niemowlętami, symbolizuje ponowne narodzenie się kobiety dla rodziny męża.
Żałobę symbolizuje kolor biały, czarny i jasnoszary."
(J. Zaborowska, "Kimono...", Wydawnictwo Trio, Warszawa 2003, s. 80)

Jestem tu nowa, więc witam wszystkich :)

Re: Pogrzeb

Post: 03 maja 2011, 15:43 - wt
autor: Anna2
tu opisalam ceremonie pogrzebowa w obrzadku szinto:
http://www.budgettrouble.com/2011/03/sh ... -long.html

Jest po angielsku, niestety, ale translator google moze cos pomoze.

Biale kimono jest dla zmarlego, rodzina nosi kolor czarny, kimono zalobne dla najblizszej rodziny jest czarne, dla innych albo popielate albo jasno-fioletowe.