Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Wszystko co związane z "obecnymi czasami"...

Re: Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Postautor: noel » 07 stycznia 2010, 14:07 - czw

Wybierz takie studia, które dadzą Ci jakiekolwiek perspektywy na rynku pracy (dowolnym - nie tylko zagranicznym ale i krajowym), bo dobry specjalista da sobie radę w każdym kraju. I nie licz nawet, że ktoś z forum będzie za Ciebie studia wybierał. To jest tylko i wyłącznie Twoja decyzja, a fakt, że przy poważniejszym życiowym wyborze kierujesz się po poradę do innych świadczy właśnie o Twojej niedojrzałości. I chłopaki wcześniej miały rację, bo tak naprawdę z Twoich wypowiedzi wynika, że jeszcze nawet nie wiesz co chcesz w życiu robić/osiągnąć i takich osób było tu pełno - nastolatków, które mogłyby robić cokolwiek (nawet przekładać kartony w magazynie) byle tylko znaleźć się w wymarzonej Japonii. Gdybyś na poważnie brał kwestię emigracji na dłuższy czas to nie pytałbyś się nas jakie masz studia wybrać, tylko sam miałbyś ustalone cele (w sensie chcę robić to, to i to) i wystarczyłoby Ci przeanalizowanie programów nauczania poszczególnych kierunków, by wiedzieć na co się zdecydować. Gdybyś brał ten wyjazd na poważnie to już dawno analizowałbyś ogłoszenia w zagranicznych portalach ogłoszeniowych i wiedziałbyś na jakie posady mogą liczyć obcokrajowcy, zapoznałbyś się z procedurami itd.. Bo tak własnie wygląda samodzielność i determinacja.

Niemniej jednak życzę powodzenia.
noel
 
Posty: 57
Rejestracja: 23 lipca 2008, 17:43 - śr


Re: Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Postautor: Kyouhei » 07 stycznia 2010, 18:05 - czw

Masz rację, dlatego więc wziąłem się za spojrzenie na Japoński rynek pracy, wywnioskowałem że najłatwiej jest anglikom, w dużej części wypadków poszukują nauczycieli angielskiego z angielskim na poziomie ojczystym. Zerknąłem również na prace jako kucharz, czy też informatyk, dość dobrze płatne i jest sporo takich ofert, dla swojego dobra postaram się w wakacje wyrobić książeczkę sanepidu i nabyć doświadczenia na rynku gastronomicznym. Myślę że jednak chyba wybiorę studia informatyczne chociaż te z kolei w PJWSTK są strasznie drogie, no ale bywa. Wiem że potrzebuje japoński na płynnym poziomie i taki wyrobie przez te 5 lat.
Kyouhei
 
Posty: 11
Rejestracja: 03 stycznia 2010, 22:27 - ndz

Re: Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Postautor: kurimon » 08 stycznia 2010, 03:38 - pt

Kyouhei pisze:Masz rację, dlatego więc wziąłem się za spojrzenie na Japoński rynek pracy, wywnioskowałem że najłatwiej jest anglikom... Wiem że potrzebuje japoński na płynnym poziomie i taki wyrobie przez te 5 lat.


W Japonii generalnie uczy sie American English...
Poza tym jesli w wieku 17 lat robisz takie bledy w polskim to jak niby chcesz dojsc do perfekcji w japonskim w ciagu 5 lat?
外人はダメ!
Awatar użytkownika
kurimon
 
Posty: 378
Rejestracja: 01 marca 2009, 17:34 - ndz

Re: Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Postautor: Kyouhei » 08 stycznia 2010, 19:38 - pt

Przepraszam bardzo, ja robię błędy? Proszę abyś mi wytknął gdzie popełniłem byki, co jak co ale dbam o swój język, a jeśli zdarzają mi się błędy to naprawdę sporadyczne, jak każdemu! Jestem w wielu wypadkach wyczulony na ortografię, a tak nawiasem mówiąc, nie masz co robić, czy po prostu po złym dniu chcesz komuś dopiec? Wchodzisz na forum i rzucasz się do mojej pisowni, człowieku wypij melisy. -.-
Kyouhei
 
Posty: 11
Rejestracja: 03 stycznia 2010, 22:27 - ndz

Re: Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Postautor: kurimon » 08 stycznia 2010, 22:52 - pt

Kyouhei pisze:Przepraszam bardzo, ja robię błędy? Proszę abyś mi wytknął gdzie popełniłem byki, co jak co ale dbam o swój język, a jeśli zdarzają mi się błędy to naprawdę sporadyczne, jak każdemu! Jestem w wielu wypadkach wyczulony na ortografię, a tak nawiasem mówiąc, nie masz co robić, czy po prostu po złym dniu chcesz komuś dopiec? Wchodzisz na forum i rzucasz się do mojej pisowni, człowieku wypij melisy. -.-


Melisy nie znalazlem ale *******************************:) To na pewno nie byl zly dzien:D
Nie chce mi sie siegac dalej niz ostatni post ale np. "Japonski rynek pracy" - przymiotniki takie piszemy z malej litery. Mi sie takie bledy nie zdarzaja i znam wiele osob, ktorym tez sie nie zdarzaja...
Ostatnio zmieniony 09 stycznia 2010, 06:22 - sob przez kurimon, łącznie zmieniany 1 raz
外人はダメ!
Awatar użytkownika
kurimon
 
Posty: 378
Rejestracja: 01 marca 2009, 17:34 - ndz

Re: Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Postautor: Kyouhei » 09 stycznia 2010, 00:12 - sob

dobrze więc, przepraszam że napisałem ten wyraz z wielkiej litery, mam nadzieję że nie utną mi za to głowy, pomijając to, że zrobił się już offtop.
Kyouhei
 
Posty: 11
Rejestracja: 03 stycznia 2010, 22:27 - ndz

Re: Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Postautor: piters101 » 03 stycznia 2011, 01:35 - pn

Ja też mam 17 lat i dokładnie takie same marzenie no może mam trochę łatwiej bo już w miarę biegle mówię po japońsku i też zamierzam tam wyjechać za 8-9 jak skończę technikum i Polsko-Japońską wyższą szkołę technik komputerowych gdyż tam zamierzam iść na studia, wydaję mi się, że będąc informatykiem łatwiej dostać pracę w Japonii (w końcu komputery są takie same na całym świecie podobnie jest z językami programowanie) ja tam zamierzam zebrać co najmniej 60tyś zł. Jeśli chodzi o język to dobrym pomysłem jest kurs ale nauka z książek taż nie jest złym pomysłem, ponadto w internecie są też kursy (http://benkyo.pl/ i http://www.nihonsun.net/index.php). Może pomyślisz o programie wymiany młodzieży szkolnej (http://www.homestayweb.com) A narazie rób tak jak ja oszczędzaj każdy grosz i sukcesywnie wymieniaj w kantorze złote na jeny (kto jak bardzo złoty może się jeszcze osłabić) i na końcu trzymam kciuki w realizacji twojego marzenia :ok:
piters101
 
Posty: 1
Rejestracja: 03 stycznia 2011, 01:22 - pn

Re: Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Postautor: Playboy223 » 04 stycznia 2011, 20:59 - wt

60 tysięcy?..



20 tysięcy starczy, całkowicie na bilet i żeby przeżyć te trzy miesiące.. Przynajmniej takie jest moje zdanie

Dobijam do 16 lat i mam podobny problem, to co powiedzieli panowie.. Studia.. U nas w Polsce mając średnie wykształcenie, czy tam zz, zarabiasz grosiki, spytaj się kogoś starszego - powie ci to samo.

Skończę Technikum i Politechnikę i zobaczymy jak to będzie..


Poza tym chyba najlepszym sposobem do zarobienia pieniędzy jest wyjazd za granicę. A wykształcony polak za granicą mało nie zarabia.


Guest house@

Pierwsze raz coś o tym słyszę. Możecie opisać?


down@

Thanks master!!

Rozumiem, że to taki pseudo hotel?..


A i jeszcze jedno, jak japończycy widzą obcokrajowca to odrazu "AMERYKANIN"?

Ryuuhei.. fajnie gdybyś pooglądał filmiki TokyoCooneya i Rogera Swana, przydatne rzeczy tam mówią.. na YT są
Ostatnio zmieniony 05 stycznia 2011, 18:41 - śr przez Playboy223, łącznie zmieniany 1 raz
Playboy223
 
Posty: 64
Rejestracja: 24 stycznia 2010, 15:43 - ndz

Re: Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Postautor: kurimon » 05 stycznia 2011, 05:01 - śr

Playboy223 pisze:Guest house@

Pierwsze raz coś o tym słyszę. Możecie opisać?


Use Google, Luke!

http://www.google.com/search?q=huesthou ... db258e7535
外人はダメ!
Awatar użytkownika
kurimon
 
Posty: 378
Rejestracja: 01 marca 2009, 17:34 - ndz

Re: Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Postautor: markus07 » 06 stycznia 2011, 12:16 - czw

ja tylko dodam coś od siebie...mieszkam już 4 lata w Yokohamie. Takich postów widziałem setki i nawet na początku odpisywałem...potem już mi na prawdę ręce opadały.

Najpierw odpowiedzi na pytania:
1.skończ studia - kierunek nie ma znaczenia, wyższe wykształcenie -tak
2.japonistyka w niczym nie pomoże - to ciężkie i wymagające studia - wiesz ile jest tutaj osób-gajinów mówiących po japońsku? Idziesz na interview - pada pytanie - co umie pan robić poza mówieniem po japońsku - jakie jest zawodowe doświadczenie.... Mówić trzeba umieć, ale najważniejsze jest doświadczenie zawodowe i specjalizacja w czymś. Zawsze można dostać pracę w nie-japońskiej korporacji - MUSISZ mówić perfekt po Angielsku - inaczej zginiesz.
3. Mieszkanie to spory wydatek i wcale nie tak łatwo wynająć Alienowi
- musisz zapłacić czynsz ok 80.000 JPN plus key money średnio czynsz x2 plus depozyt też średnio x2 no i mieć gwaranta - Japończyka najlepiej lub firmę/uczelnię - czyli na dzień dobry musisz mieć 5x czynsz no i kasę na meble itp - średnio ok 200.000 JPN. Można też mieszkać w montly apartment - łatwiej wynająć i jest pełne wyposażenie ale jest depozyt - średnio od 100.000 JPN wzwyż miesięcznie
4. nawet nie zawracaj sobie tym głowy - wymogi są kosmiczne, znam tylko jedną osobę z Polski której się to udało po 15 latach pobytu
5. bez kosztów biletu? średnio cena za hotel to około 7000-9000 JPN za dobę ok 250-320 zł za dobę (monthly apartment 3500zł+3500zł depozyt=7000zł), do tego jedzenie i przejazdy - 13 tyś zł to może maksymalnie na 3 tygodnie starczy no może miesiąc. Nie znajdziesz pracy w miesiąc ani we 2. Tutaj wszystko trwa i teraz jest spory problem z jakąkolwiek pracą. Spora grupa bezrobotnych to Japończycy i oni zawsze będą mieli pierwszeństwo.
6. to dość pracochłonny proces ale do zrobienia - poszukaj nawet tutaj na forum - opisywałem to już kiedyś. Turystyczna wiza na 90 dni dostajesz od ręki na lotnisku.
7. kart kredytowych nie ma problemów - płatnicze-debetowe nie działają np Visa Electron. Poza tym przelicznik jest niekorzystny gdy wypłacasz w japońskim bankomacie.

Mówisz, że chcesz wyjechać za kilka lat - może się jeszcze dużo zmienić do tego czasu, zakochasz się, założysz rodzinę...znajdziesz pracę - któż wie.

I najważniejsze...Japonia to nie raj na ziemi, ale każdy może znaleźć coś dla siebie bez względu na miejsce

tutaj podobny temat http://www.nihonsun.net/index.php?topic=1460.0
Awatar użytkownika
markus07
 
Posty: 109
Rejestracja: 28 marca 2007, 05:45 - śr
Lokalizacja: Yokohama

Re: Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Postautor: Ryuichi » 06 stycznia 2011, 15:29 - czw

markus07 pisze:Takich postów widziałem setki i nawet na początku odpisywałem...potem już mi na prawdę ręce opadały.


Tia...tego nie zmienisz.Bądz co bądz japońska popkultura wywiera mocny wpływ na wielu młodych ludzi i ciągnie ich w kierunku Japonii.Problem w tym,że co niektórzy popadają w skrajność.Jak można pisać,że chcę się gdzieś wyjechać na stałe,nigdy przedtem tam nie bywszy? O jakiejkolwiek znajomości realiów niewspomniwszy. :?
Ale co niektórym nie wytłumaczysz i chyba najlepiej,żeby sami się przekonali,jak to wszystko wygląda w praktyce. :D
豚も煽てりゃ木に登る。
Awatar użytkownika
Ryuichi
 
Posty: 140
Rejestracja: 30 marca 2009, 20:31 - pn
Lokalizacja: ビドゴシュチ

Re: Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Postautor: Playboy223 » 06 stycznia 2011, 17:41 - czw

Słyszałem coś o wizie którą można dostać po 10 latach mieszkania w Japonii, tzn. to jest prawo stałego pobytu. Można coś takiego dostać?
Playboy223
 
Posty: 64
Rejestracja: 24 stycznia 2010, 15:43 - ndz

Re: Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Postautor: kurimon » 07 stycznia 2011, 04:57 - pt

Playboy223 pisze:Słyszałem coś o wizie którą można dostać po 10 latach mieszkania w Japonii, tzn. to jest prawo stałego pobytu. Można coś takiego dostać?


Oczywiscie. Niekoniecznie po dziesieciu latach (chyba). Trzeba wykazac, ze sie znacznie przyczynilo do funkcjonowania/rozwoju spoleczenstwa czy cos podobnego. Do sprawdzenia na stronie MOFA.
外人はダメ!
Awatar użytkownika
kurimon
 
Posty: 378
Rejestracja: 01 marca 2009, 17:34 - ndz

Re: Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Postautor: konoyaro » 07 stycznia 2011, 14:11 - pt

Paszport - obywatelstwo mozna dostac po dluzszym okresie zamieszkania, nie ustalonym prawnie. Wykazywac nic nie trzeba tylko trzeba wyluszczyc dlaczego chce sie byc obywatelem, na tyle przekonujaco, ze Japonia wystawi Ci przyrzecznie nadania obywatelstwa. Od tego momentu nalezy rozpoczac procedure zrzekania sie obywatelstwa polskiego (to jest dopiero pain in the ass) i po jej zakonczeniu dostaniesz obywatelstwo japonskie. Z tym, ze dla Polaka to zadna frajda na ten moment. Paszport japonski daje dwie rzeczy - waiver do USA i Chiny do 15 dni bez wizy, reszta w zasadzie bez zmian. Natomiast co do strat - paszport spoza EU co stwarza kilka niedogodnosci. Podwojne obywatelstwo nie jest mozliwe. W Japonii bez paszportu zyjesz jak Japonczyk, w niczym to nie przeszkadza.
晩酌中
Awatar użytkownika
konoyaro
 
Posty: 357
Rejestracja: 07 maja 2009, 07:17 - czw
Lokalizacja: みちのく

Re: Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Postautor: kurimon » 07 stycznia 2011, 17:19 - pt

konoyaro pisze:Paszport - obywatelstwo mozna dostac po dluzszym okresie zamieszkania, nie ustalonym prawnie. Wykazywac nic nie trzeba tylko trzeba wyluszczyc dlaczego chce sie byc obywatelem, na tyle przekonujaco, ze Japonia wystawi Ci przyrzecznie nadania obywatelstwa. Od tego momentu nalezy rozpoczac procedure zrzekania sie obywatelstwa polskiego (to jest dopiero pain in the ass) i po jej zakonczeniu dostaniesz obywatelstwo japonskie. Z tym, ze dla Polaka to zadna frajda na ten moment. Paszport japonski daje dwie rzeczy - waiver do USA i Chiny do 15 dni bez wizy, reszta w zasadzie bez zmian. Natomiast co do strat - paszport spoza EU co stwarza kilka niedogodnosci. Podwojne obywatelstwo nie jest mozliwe. W Japonii bez paszportu zyjesz jak Japonczyk, w niczym to nie przeszkadza.


Ja pisalem o prawie stalego pobytu nie o naturalizacji. Ale za wikipedia:

"The Minister of Justice must approve any application for naturalization in order for it to occur. Review of an application generally takes about one year.The criteria for naturalization are provided in Article 5 of the Nationality Act:

1. Continuous residence in Japan for five years or more
2. At least 20 years old and otherwise legally competent
3. History of good behavior generally, and no past history of seditious behavior
4. Sufficient capital or skills, either personally or within family, to support oneself
5. Stateless or willing to renounce foreign citizenship"

Imho, po kie licho komu japonskie obywatelstwo? Lepiej i tak traktowany nie bedzie bo wyglada jak gaijin. A jak ktos spelnia ww. wymagania to juz pewnie jest na tyle ustawiony, ze takie pierdoly jak potrzeba gwaranta do wynajmu, etc. nie sa mu zawada. Oczywiscie mowa o obywatelach krajow UE itp.
外人はダメ!
Awatar użytkownika
kurimon
 
Posty: 378
Rejestracja: 01 marca 2009, 17:34 - ndz

PoprzedniaNastępna

Wróć do Japonia obecnie

cron