Praca, i inne takie pytania

Wszystko co związane z "obecnymi czasami"...

Re: Praca, i inne takie pytania

Postautor: ryuurui » 12 sierpnia 2010, 11:58 - czw

konoyaro pisze:Spoleczenstwo japonskie jest w taki sposob ustawiane przez media, szkole itp. w konkretnym celu. Kiedys tym celem bylo stworzenie perfekcyjnego pracownika, co sie wspaniale udalo. Jeszcze 10-15 lat temu, wszyscy pracowali po 100h tygodniowo, Japonia swoimi produktami zawojowala swiat. Udalo sie to osiagnac poprzez taka a nie inna organizacje spoleczenstwa i trzeba patrzec na problem szerzej, a nie tylko na to, ze mieszkaja w klitkach i sa przerazeni kontaktem z innymi ludzmi.



Oj oj oni caly zcas tak pracuja. I system jest debilny, nie ma nic wspolnego z "perfekcyjnym pracownikiem" ale raczej z totalnym idiota. Jaki normalny czlowiek, pracuje 18h dziennie, majac rodzine , dzieci itd. Ja juz nawet o potrzebach wlasnych, takich jak hobby, ktore jest wspaniala odskocznia, nie wspomne.
Jap. pracownik utrzymuje jakosc poniewaz nic od siebie nie dodaje. Zasuwa przez 40 lat dokladnie tak jak mu pokazano na treningu i nic nie ddaje, nie ujmuje. Jakosc pozostaje taka sama, ale nie ma postepu. Dlatego wlasnie mamy zblizajacy sie kryzys. Ja caly czas uwazam ze szkola i sposob wychowanie, jak i rowniez relacje rodzinne, w jap. zabijaja indywidualizm i kreatywne myslenie. Wiele rzeczy odbywa sie dokladnie jak to zostalo im pokazane po wojnie. Wez wybory jako jeden przyklad. Przeciez to jest jakas porazka.
Jesli ktos jest zainteresowany kaligrafia Jap. albo Chinsk. to prosze smialo pytac.
Zapraszam rowniez do dyskusji na forum o kaligrafii: http://www.nihonsun.net/board-28-0.html
Awatar użytkownika
ryuurui
 
Posty: 54
Rejestracja: 13 lipca 2010, 20:51 - wt
Lokalizacja: Tokyo


Re: Praca, i inne takie pytania

Postautor: s_k » 12 sierpnia 2010, 14:16 - czw

ryuurui pisze:Wez wybory jako jeden przyklad. Przeciez to jest jakas porazka.

Rozwiniesz? Ja też mam wiele negatywnych spostrzeżeń na temat wyborów, ale zastanawiam się czy myślimy o tym samym.
Mnie najbardziej nie podobało się to, że (w zasadzie głównie w małych miejscowościach) całe rodziny głosują na jednego kandydata, nawet jeśli niekoniecznie syn ma te same poglądy, co ojciec. Po wyborach, które niby mają być "anonimowe" do domu przychodzi kandydat, który wygrał (i na którego głosowano) dziękując za oddane głosy daj każdemu po dwa many na łebka... Po prostu fail demokracji na całej linii.
W ogóle wybory w Japonii to ciekawa sprawa i właśnie teraz powstaje (mam nadzieję) warta przeczytania praca magisterska studentki japonistyki o partiach i wyborach w KKW.


Oj oj oni caly zcas tak pracuja. I system jest debilny, nie ma nic wspolnego z "perfekcyjnym pracownikiem" ale raczej z totalnym idiota.

A mi się właśnie wydaje, że dla takiej firmy japońskiej, gdzie systemy zarządzania są te same od 30 lat taki "perfekcyjny pracownik" to właśnie "totalny idiota", który nie będzie potrafił sam myśleć i być kreatywnym, bo nie od tego on w firmie jest. On ma robić dokładnie to, co się mu każe. I oni to przenoszą na rynki zagraniczne, bo w ten sam sposób traktują ludzi zatrudnianych w swoich fabrykach np. w Polsce.
A że pracują po kilkanaście godzin na dobę? Hmm, przecież oni nie pracują, tylko siedzą w biurze i wyrabiają godzin, żeby dobrze w oczach szefa wyglądać. Zresztą po co mają wracać do domu, skoro jak już było napisane, system zabił w nich indywidualność i ukrócił jakiekolwiek hobby, czy życie rodzinne. Japoński ojciec nie potrafi rozmawiać z żoną a już tym bardziej z własnymi dziećmi, więc lepiej dla niego, że wraca codziennie, jak wszyscy już śpią. Pamiętam sytuację sprzed pięciu lat z jednej z japońskich firm w Wielkopolsce, gdzie jeden z nowych japońskich supervisorów nie mógł zrozumieć, dlaczego facet, który skończył zmianę o 14.00 idzie do domu. "Co on tam będzie robił?!" "Przecież mógłby w firmie zostać!" itp. To nie jest normalne, ale oni w znacznej części tak funkcjonują. Chociaż z tego, co widzę młode pokolenie powoli, bo powoli, ale zaczyna się jednak budzić "do życia"...

A jeszcze a propos promocji Polski za granicą.
W Japonii (a zresztą w całej Azji) najlepsza promocja jest przez jedzenie. Oni uwielbiają jeść i najbardziej się zainteresują danym krajem, jeśli mają dostęp do restauracji serwującej np. polską kuchnię.
Cóż, nie wiem, czy któryś z was miał okazję być w polskiej restauracji w Nagoi? Miałem okazję tam pracować przez baaardzo krótki okres zanim to wszystko padło w cholerę. A padło, bo biznes był beznadziejnie zarządzany, cały czas przynosił straty. Był okres, że nie było nawet polskiego kucharza i "polskie" dania gotował Japończyk, a jak pierwszy raz miał zrobić bigos to jedna z kelnerek zadzwoniła do mamy i tłumaczyła kucharzowi co ma robić, bo ten zupełnie nie wiedział, czym jest bigos. Nie muszę chyba dodawać, że tej papce, która wyszła daleko było do bigosu.
Jasne, że nie można oczekiwać, iż prywatna firma będzie w Japonii na siłę Polskę promować, ale od tego mamy ambasady i PAIZ, żeby zachęcały ludzi do właśnie takich przedsięwzięć i nawet jeśli komuś raz się nie powiodło, w Japonii jest miejsce na co najmniej kilka polskich restauracji. Skoro białoruska w Tokio może być, to czemu polskiej miałoby nie być?
Btw, ta restauracja to była scheda po Expo w Aichi w 2005, gdzie cieszyła się ogromną popularnością a ludzie po Tyskie ustawiali się w dłuuuugiej kolejce.

Co do chamstwa w Japonii to na pewno jest go mniej niż w Polsce na ulicy. Jednak największym problemem Japończyków jest to, że oni nie potrafią zareagować, kiedy widzą, że np. pijany salaryman zaczepia kobiety w metrze. Nagle każdy udaje, że nie widzi. Zresztą zaczepiane kobiety też są tak zupełnie nieasertywne (w większości), że same nie potrafią sobie poradzić.
Wydaje mi się, że gdyby takie zachowania były na miejscu piętnowane przez społeczeństwo i ludzie reagowaliby na takie zachowania byłoby tego mniej i ludzie nie mieliby takiego rozdmuchanego przez media głównie poczucia wszechobecnego zagrożenia.
Piszę poprawnie po polsku.
Obrazek
s_k
 
Posty: 320
Rejestracja: 01 lutego 2008, 01:15 - pt

Re: Praca, i inne takie pytania

Postautor: ryuurui » 12 sierpnia 2010, 15:54 - czw

haha dokladnie tak jak mowisz. Ja wiem ze oni siedza i nic nie robia. Na codzien to widze. Ja juz jestem tak neurotyczny wobec niektorych zjawisk w Japonii, ze mi nawet sarkazm nie wychodzi.

Jesli chodzi o wybory to sie odnosilem do calej otoczki. Ja wyborami sie wogole nie interesuje, strata czasu. Naklamia i zrobia co chca. Mnie denerwuja te vany z glosnikami i pajacami uzbrojonymi w usmiech rozdarty na przyrzad ginekologiczny (jak sie spreadder nazywa po polsku? rozwieracz?) machajacymi przez szyby uzbrojeni w glupote i biale rekawiczki paradne.

Wiesz, ta produkcja bezmyslnych pracownikow albo ludzi to jest tragedia.
Jesli ktos jest zainteresowany kaligrafia Jap. albo Chinsk. to prosze smialo pytac.
Zapraszam rowniez do dyskusji na forum o kaligrafii: http://www.nihonsun.net/board-28-0.html
Awatar użytkownika
ryuurui
 
Posty: 54
Rejestracja: 13 lipca 2010, 20:51 - wt
Lokalizacja: Tokyo

Re: Praca, i inne takie pytania

Postautor: kurimon » 12 sierpnia 2010, 18:42 - czw

s_k pisze:A jeszcze a propos promocji Polski za granicą.
W Japonii (a zresztą w całej Azji) najlepsza promocja jest przez jedzenie. Oni uwielbiają jeść i najbardziej się zainteresują danym krajem, jeśli mają dostęp do restauracji serwującej np. polską kuchnię.
Cóż, nie wiem, czy któryś z was miał okazję być w polskiej restauracji w Nagoi?...


No wlasnie jest k...wa jedna restauracja polska w Nagoi. Sa restauracje wszystkich chyba nacji ale polskich nie ma. Na moim zadupiu sa chyba 2 serwujace ruszczyzne. I prosperuja. Ale nie.. nasze ambasady od chyba polwiecza pelnia jedna funkcje: przechowalni politykow wszelkiej masci i osob z ambicja pracy w MSZ. W ambasadzie nie trzeba robic nic (oprocz oczywiscie obslugi tych "gamoni" z Polski, ktorzy akurat w danym kraju zyja). Od czasu do czasu zorganizowac piknik, o ktorym nie ma szans dowiedziec sie nikt spoza "kolka wzajemnej adoracji". To wszystko.

A jest tyle mozliwosci... W tylu sprawach ambasady moglyby pomoc. Tylko trzeba chciec cos zrobic a nie tylko byc dumnym z tego, ze jest na placowce.
外人はダメ!
Awatar użytkownika
kurimon
 
Posty: 378
Rejestracja: 01 marca 2009, 17:34 - ndz

Re: Praca, i inne takie pytania

Postautor: Nipponson86 » 12 sierpnia 2010, 18:55 - czw

Ok teraz daliście jakieś konkrety za co dziękuje :)

Sorry, że pytam, ale kto to jest "salaryman"?
Nipponson86
 
Posty: 16
Rejestracja: 07 sierpnia 2010, 10:11 - sob

Re: Praca, i inne takie pytania

Postautor: kurimon » 12 sierpnia 2010, 19:37 - czw

Nipponson86 pisze:Ok teraz daliście jakieś konkrety za co dziękuje :)

Sorry, że pytam, ale kto to jest "salaryman"?


3 sekundy z google..az mi sie nie chce wklejac bo ide spac:)
外人はダメ!
Awatar użytkownika
kurimon
 
Posty: 378
Rejestracja: 01 marca 2009, 17:34 - ndz

Re: Praca, i inne takie pytania

Postautor: Nipponson86 » 12 sierpnia 2010, 19:49 - czw

Racja.Sorry w pracy byłem i za bardzo na necie nie mogłem grzebać.
Nipponson86
 
Posty: 16
Rejestracja: 07 sierpnia 2010, 10:11 - sob

Re: Praca, i inne takie pytania

Postautor: ryuurui » 12 sierpnia 2010, 20:41 - czw

kurimon pisze:
s_k pisze:A jeszcze a propos promocji Polski za granicą.
W Japonii (a zresztą w całej Azji) najlepsza promocja jest przez jedzenie. Oni uwielbiają jeść i najbardziej się zainteresują danym krajem, jeśli mają dostęp do restauracji serwującej np. polską kuchnię.
Cóż, nie wiem, czy któryś z was miał okazję być w polskiej restauracji w Nagoi?...


No wlasnie jest k...wa jedna restauracja polska w Nagoi. Sa restauracje wszystkich chyba nacji ale polskich nie ma. Na moim zadupiu sa chyba 2 serwujace ruszczyzne. I prosperuja. Ale nie.. nasze ambasady od chyba polwiecza pelnia jedna funkcje: przechowalni politykow wszelkiej masci i osob z ambicja pracy w MSZ. W ambasadzie nie trzeba robic nic (oprocz oczywiscie obslugi tych "gamoni" z Polski, ktorzy akurat w danym kraju zyja). Od czasu do czasu zorganizowac piknik, o ktorym nie ma szans dowiedziec sie nikt spoza "kolka wzajemnej adoracji". To wszystko.

A jest tyle mozliwosci... W tylu sprawach ambasady moglyby pomoc. Tylko trzeba chciec cos zrobic a nie tylko byc dumnym z tego, ze jest na placowce.


moze powinnismy knajpe otworzyc?
Jesli ktos jest zainteresowany kaligrafia Jap. albo Chinsk. to prosze smialo pytac.
Zapraszam rowniez do dyskusji na forum o kaligrafii: http://www.nihonsun.net/board-28-0.html
Awatar użytkownika
ryuurui
 
Posty: 54
Rejestracja: 13 lipca 2010, 20:51 - wt
Lokalizacja: Tokyo

Re: Praca, i inne takie pytania

Postautor: s_k » 12 sierpnia 2010, 21:20 - czw

kurimon pisze:No wlasnie jest k...wa jedna restauracja polska w Nagoi. (...)

Była jedna. Teraz już nie ma wcale (bodajże od lutego zeszłego roku). Jak pojechałem do Nagoi w sierpniu rok temu i zobaczyłem, że lokal zamknięty na cztery spusty to aż się sam do siebie uśmiechnąłem. Nie dziwię się, że splajtowali i sam im tego (niestety...) życzyłem, bo to, co się tam działo wołało o pomstę do nieba...

A co do ambasady to oni nawet w większości przypadków nie potrafią mówić w danym języku. Nie wiem, jak jest teraz w Tokio, bo na szczęście nie musiałem mieć z nimi do czynienia (raz, 4 lata temu miałem problem i zlali mnie totalnie, więc stwierdziłem, że więcej się do nich nie zgłoszę). Może mają ludzi, którzy znają język, ale na pewno nie robią oni nic w kierunku promocji Polski w Japonii. Zresztą podobnie jest w innych krajach. W konsulacie w Szanghaju nie mówią na przykład po chińsku, co jest w ogóle kpiną, zważywszy na potencjał w Chinach tkwiący.

ryuurui pisze:moze powinnismy knajpe otworzyc?

Ej ej, proszę mi tu pomysłów na biznes nie podbierać :D Myślałem już o tym dawno, ale jak na razie potrzebnych funduszy (i to sporych...) niestety brak :(
Piszę poprawnie po polsku.
Obrazek
s_k
 
Posty: 320
Rejestracja: 01 lutego 2008, 01:15 - pt

Re: Praca, i inne takie pytania

Postautor: kabusan » 13 sierpnia 2010, 09:01 - pt

W ambasadzie miałem do załatwienia kilka spraw i w miarę sprawnie to poszło ale czasami jest typowo po polsku czyli mozolnie. Ewentualne spóźnienia tłumaczą wina polskiej administracji. Jednak na niektóre papierki czekam po 2-3 miesiące :!: Odnośnie Japońskiego to pani w okienku mówi całkiem dobrze.

Widze ze wszyscy tu mieszkający mamy podobne pomysły z restauracja. Mnie zona namawia do otwarcia ale nie znamy się na tym. Wiadomo najtrudniejszy pierwszy krok.
Wybraliśmy się do tej restauracji w Nagoi w 2008roku jak bylem tu pierwszy raz i niestety zamknięto nam ja przed nosem. Byla to godzina chyba 12-13. W sumie dziwne bo to lunch time i powinna być otwarta, widocznie sami mieli przerwę. Nie wiem.
kabusan
 
Posty: 47
Rejestracja: 03 kwietnia 2006, 23:03 - pn
Lokalizacja: Tokio

Re: Praca, i inne takie pytania

Postautor: konoyaro » 13 sierpnia 2010, 09:07 - pt

Napisz dobry biznesplan a fundusze sie znajda. To nie jest kwestia funduszy. Tylko na wszystkie tezy, ktore postawisz miej podklad w danych, a nie, ze "podejrzewasz ze tak jest" albo tak "pisalo w internecie". Restauracja polska to nawet moze ciekawy temat, ale raczej na hobby - 1 restauracja. Jakos nie moge sobie wyobrazic sieci polskich restauracji i Japonczykow chodzacych na ランチ na bigos, golonke i schabowe lol. Podajcie te adresy ruskich restauracji w Tokio/Yoko oraz w calym Kanto, to jak bede mial okazje to popatrze jak tam w talerze daja ten ich cienki borsz i warniki. Jesli ktos ma dobry pomysl na biznes z zarciem - finansowanie sie znajdzie.
晩酌中
Awatar użytkownika
konoyaro
 
Posty: 357
Rejestracja: 07 maja 2009, 07:17 - czw
Lokalizacja: みちのく

Re: Praca, i inne takie pytania

Postautor: s_k » 13 sierpnia 2010, 11:29 - pt

konoyaro pisze: Jakos nie moge sobie wyobrazic sieci polskich restauracji i Japonczykow chodzacych na ランチ na bigos, golonke i schabowe lol.

Zapewniam, że ci, co spróbowali nie mogli się nachwalić, jakie to dobre i zdarzało się, że ludzie specjalnie z Tokio przyjeżdżali na schabowe i gołąbki. A placki ziemniaczane z sosem grzybowym to by najchętniej tonami ze sobą zabierali.
Jednak brak promocji i kiepska lokalizacja (niby centrum ale nieco na uboczu) sprawiały, że z czasem klientów było coraz mniej. Do tego mało profesjonalna obsługa (co nie było winą ani kelnerów, ani kucharzy). No i restauracja padła, a szkoda, bo przynajmniej kiedy ja tam byłem i był jeden porządny kucharz z Polski to jedzenie było naprawdę wyśmienite.

Co do finansowania - pewnie i by się znalazło, ale ja nie podjąłbym się otwarcia takiego biznesu bez jakiegoś pokaźnego zabezpieczenia finansowego, na zasadzie, że gdyby nie wyszło, nadal będę miał z czego żyć. Bo inaczej wpakowanie wszystkich swoich oszczędności może nie wyjść na dobre.
Ale pomysł jak najbardziej do rozważenia.
Piszę poprawnie po polsku.
Obrazek
s_k
 
Posty: 320
Rejestracja: 01 lutego 2008, 01:15 - pt

Re: Praca, i inne takie pytania

Postautor: kurimon » 13 sierpnia 2010, 14:00 - pt

s_k pisze:Co do finansowania - pewnie i by się znalazło, ale ja nie podjąłbym się otwarcia takiego biznesu bez jakiegoś pokaźnego zabezpieczenia finansowego, na zasadzie, że gdyby nie wyszło, nadal będę miał z czego żyć. Bo inaczej wpakowanie wszystkich swoich oszczędności może nie wyjść na dobre.
Ale pomysł jak najbardziej do rozważenia.


Wlasnie podobnie myslac sie na to nie zdecydowalem i poszedlem w inna strone z biznesem:) Imho trzeba sporo wlozyc na poczatku aby miec dobre miejsce, kucharza i dostep do porzadnych produktow. A jedzenie jesli bedzie prawidłowe to samo sie obroni. Moi znajomi wizytujac Polske (3 razy) jedli zawsze na zapas:) Szczegolnie mieska, zupy (od zurkow nie mozna bylo ich oderwac) i owoce.
外人はダメ!
Awatar użytkownika
kurimon
 
Posty: 378
Rejestracja: 01 marca 2009, 17:34 - ndz

Re: Praca, i inne takie pytania

Postautor: s_k » 13 sierpnia 2010, 16:07 - pt

kurimon pisze:(...)i owoce.

No tu się wcale nie dziwię, przy japońskich cenach owoców czasami warto jechać na Tajwan czy Saipan lub Guam i tam się najeść za wsze czasy :)
Piszę poprawnie po polsku.
Obrazek
s_k
 
Posty: 320
Rejestracja: 01 lutego 2008, 01:15 - pt

Re: Praca, i inne takie pytania

Postautor: ryuurui » 14 sierpnia 2010, 15:48 - sob

konoyaro pisze:Napisz dobry biznesplan a fundusze sie znajda. To nie jest kwestia funduszy. Tylko na wszystkie tezy, ktore postawisz miej podklad w danych, a nie, ze "podejrzewasz ze tak jest" albo tak "pisalo w internecie". Restauracja polska to nawet moze ciekawy temat, ale raczej na hobby - 1 restauracja. Jakos nie moge sobie wyobrazic sieci polskich restauracji i Japonczykow chodzacych na ランチ na bigos, golonke i schabowe lol. Podajcie te adresy ruskich restauracji w Tokio/Yoko oraz w calym Kanto, to jak bede mial okazje to popatrze jak tam w talerze daja ten ich cienki borsz i warniki. Jesli ktos ma dobry pomysl na biznes z zarciem - finansowanie sie znajdzie.



sluchaj moja mama prowadzi restauracje z domowym zarciem od 30 lat, przepisy mam wyprobowane. Poza tym moja zona ma talent do gotowania i biznesu i jest w stanie taka knajpe, czy siec poprowadzic bez problemu. Byla manadzerem klubow na roppongah, wiec restauracja to pikus. Nie mow mi ze ludzie na pierogi by nie chodzili, z barszczykiem albo zurek. Jechalem z szefem mojej firmy do polski to sie zurkiem zajadal. Moja zona tez wpieprza zur az sie uszy trzesa. Uwielbia bigos i jest w stanie zabic za moje ziemniaki duszone. Mozna by bwymyslec dania lunchowe, shabowy (jako "tonkatsu") plus ryz plus bigos, albo cos innego, Kombinacji sa miliony. Polska kuchnia to o wiele wiecej niz bigos. Mozna by otworzyc kuchnie staropoplska, w ktore przepisow na ryby nie brakuje. Podrasowaloby sie to neico do japosnkich gab i jedziemy. Tak wiec ja moge przygotowac to od strony zaplecza - przepisy, organizacje i zarzadzanie. Jak ktos walnie biz plan to zaczynamy. Tak na marginesie ja tez gotuje wiec w czym problem ;-)
Jesli ktos jest zainteresowany kaligrafia Jap. albo Chinsk. to prosze smialo pytac.
Zapraszam rowniez do dyskusji na forum o kaligrafii: http://www.nihonsun.net/board-28-0.html
Awatar użytkownika
ryuurui
 
Posty: 54
Rejestracja: 13 lipca 2010, 20:51 - wt
Lokalizacja: Tokyo

PoprzedniaNastępna

Wróć do Japonia obecnie

cron