Co takiego nadzwyczajnego jest w Japonii?

Wszystko co związane z "obecnymi czasami"...

Re: Co takiego nadzwyczajnego jest w Japonii?

Postautor: Ryuichi » 24 stycznia 2011, 22:03 - pn

Norek pisze:Zdefiniuj japanofil (bo domyślam się, że o to słowo Ci chodzi).


http://en.wikipedia.org/wiki/Japanophile
豚も煽てりゃ木に登る。
Awatar użytkownika
Ryuichi
 
Posty: 140
Rejestracja: 30 marca 2009, 20:31 - pn
Lokalizacja: ビドゴシュチ


Re: Co takiego nadzwyczajnego jest w Japonii?

Postautor: Anna2 » 25 stycznia 2011, 04:00 - wt

Norek pisze:[
Jak już wspomniałem - Japonia, poprzez swoją odległość i fakt, że tak wielu Polaków tam nie wyjeżdża (w porównaniu na przykład do Amerykanów czy Niemców:) jeszcze bardziej "mityzuje" ten kraj.


Tu sie raczej nie zgodze, bo znam (osobiscie i internetowo) duzo wiecej nie-Polakow niz Polakow, ktorzy mocza sie na dzwiek samego slowa "Japonia". I sa tak samo naiwni i maja takie same klapki na oczach jak wszystkie inne nacje. Ta "dolegliwosc" (jak ja moj maz nazywa) nie wybiera. A slepota jesli chodzi o ta mniej pozytywna strone Japonii jest tez tak samo uniwersalna.
Troche mi to przypomina jak w latach 70/80-tych Polacy idolizowali Ameryke, czy w ogole caly Zachod. Klapki z oczu spadaly jak tylko na ten Zachod wyjechali, i nie w odwiedziny do cioci, ale zeby zyc i pracowac.
Mam nalog instagramowy: http://instagram.com/twocatsinjapan#
Anna2
 
Posty: 103
Rejestracja: 08 kwietnia 2009, 09:20 - śr
Lokalizacja: Tochigi-ken

Re: Co takiego nadzwyczajnego jest w Japonii?

Postautor: kurimon » 25 stycznia 2011, 13:34 - wt

Anna2 pisze:Tu sie raczej nie zgodze, bo znam (osobiscie i internetowo) duzo wiecej nie-Polakow niz Polakow, ktorzy mocza sie na dzwiek samego slowa "Japonia". I sa tak samo naiwni i maja takie same klapki na oczach jak wszystkie inne nacje. Ta "dolegliwosc" (jak ja moj maz nazywa) nie wybiera. A slepota jesli chodzi o ta mniej pozytywna strone Japonii jest tez tak samo uniwersalna....


Tu sie zgodze. Inne nacje tez to maja. W Tokyo jest od groma tambylcow szukajacych byle jakiej roboty. Sa Anglicy uczacy angielskiego za prawie doslownie kanapke:) Ale tak to jest jak sie jedzie gdzies i bez pracy i bez pomyslu na nia. A wiekszosc przyjechala bo czytala/slyszala, ze tutaj bialy to prawie jak krol, wszystkie laski dupy daja, szefowie firm to sie beda klaniac w pas aby tylko wielmozny pan native u nich pracowal, a poza tym manga/anime/karate/itd.

Ostatnie 2-3 razy jak siedzialem w po pracy juz w Hub czy Dubliner to za kazdym razem jakis gaijin przylazil, ot tak pogadal i finalowo pytal czy jakies pracy nie moglbym zalatwic.
外人はダメ!
Awatar użytkownika
kurimon
 
Posty: 378
Rejestracja: 01 marca 2009, 17:34 - ndz

Re: Co takiego nadzwyczajnego jest w Japonii?

Postautor: Kajzer » 26 stycznia 2011, 12:22 - śr

Ale to raczej nie wina samej Japonii, że ludzie nie myślą...

kurimon pisze:Ale tak to jest jak sie jedzie gdzies i bez pracy i bez pomyslu na nia


Właśnie! Wszędzie tak jest, nie tylko w Japonii.

Przypomniała mi się jeszcze jedna rzecz, która urzeka mnie w Japonii - dawna estetyka. Rzeczy, które Japończycy budowali/tworzyli kiedyś były nasiąknięte "harmonią".
Awatar użytkownika
Kajzer
 
Posty: 60
Rejestracja: 14 czerwca 2007, 21:06 - czw
Lokalizacja: Żory

Re: Co takiego nadzwyczajnego jest w Japonii?

Postautor: kurimon » 26 stycznia 2011, 17:48 - śr

Kajzer pisze:Ale to raczej nie wina samej Japonii, że ludzie nie myślą...

kurimon pisze:Ale tak to jest jak sie jedzie gdzies i bez pracy i bez pomyslu na nia


Właśnie! Wszędzie tak jest, nie tylko w Japonii.



Nie do konca tak. W Australii (pewnie podobnie bedzie w USA, UK czy Kanadzie) mozna nawet bez pomyslu dostac prace na zmywaku czy innym magazynie. W Japonii z tym jest bardzo ciezko. A spora czesc ludzi uderza do Tokio i w rezultacie jest tam tylu tambylcow, ze az sie odechciewa jechac na imprezy.

Z tego co widze, nie ma dla Was nic takiego specjalnego w tym kraju. Poza oczywiscie wlasnymi zainteresowaniami. Tym bardziej zastanawia fakt czesto spotykanego bezkrytycznego podejscia do Japonii.
外人はダメ!
Awatar użytkownika
kurimon
 
Posty: 378
Rejestracja: 01 marca 2009, 17:34 - ndz

Re: Co takiego nadzwyczajnego jest w Japonii?

Postautor: Anna2 » 26 stycznia 2011, 18:33 - śr

kurimon pisze:
Z tego co widze, nie ma dla Was nic takiego specjalnego w tym kraju.


No jak to nie ma nic specjalnego???
Przeciez jest J-pop! Manga! Anime! "Kultura"! No i laski dupy daja...


Mozesz tlumaczyc az ci geba zielenieje z wysilku, ale fanatyk i tak ci odpowie jak wyzej.
Mam nalog instagramowy: http://instagram.com/twocatsinjapan#
Anna2
 
Posty: 103
Rejestracja: 08 kwietnia 2009, 09:20 - śr
Lokalizacja: Tochigi-ken

Re: Co takiego nadzwyczajnego jest w Japonii?

Postautor: Ryuichi » 26 stycznia 2011, 21:02 - śr

Anna2 pisze:Mozesz tlumaczyc az ci geba zielenieje z wysilku, ale fanatyk i tak ci odpowie jak wyzej.


To po kiego chinchina było zakładać temat,który niczego nie wnosi,a odpowiedz na niego była z góry wiadoma?

Chcecie nawracać bujających w obłokach fanów Nipponu? Może ich zniechęcić? Czy może zademonstrować swoją wyższość nad nimi? Czy nie lepiej by sami przekonali się jak wyglądają realia? Co byście nie powiedzieli, to i tak nic nie da. Niech więc sami spróbują. A Japonia to kraj jak każdy inny. Równie dobrze można się interesować np.USA, Rosją , UK czy Chinami, albo każdym innym krajem na świecie.
豚も煽てりゃ木に登る。
Awatar użytkownika
Ryuichi
 
Posty: 140
Rejestracja: 30 marca 2009, 20:31 - pn
Lokalizacja: ビドゴシュチ

Re: Co takiego nadzwyczajnego jest w Japonii?

Postautor: Playboy223 » 27 stycznia 2011, 02:06 - czw

Anna sie czepia i tyle


Sam jestem teraz w Anglii, ciekawe miejsce, dziewczyny brzydkie(pasztet z dziczyzny), ludzie uprzejmi a ruch lewostronny.
Playboy223
 
Posty: 64
Rejestracja: 24 stycznia 2010, 15:43 - ndz

Re: Co takiego nadzwyczajnego jest w Japonii?

Postautor: Anna2 » 27 stycznia 2011, 03:54 - czw

Playboy, ja sie nie czepiam, tylko mowie jak jest. Jesli prawda cie az tak boli, to nie czytaj moich wpisow.

Ryuichi, ja zawsze zachecam ludzi do tego zeby przyjechali i doswiadczyli na wlasnej skorze. Problem w tym, ze oni przyjezdzaja na miesiac, gora 3, bo na tyle tylko stempel maja, potem jada do domu i maja totalnie nierealne wyobrazenie o kraju. A ci ktorym "udaje" sie tu zostac na dluzej, jak sie okres "miodowy" i zauroczenie Japonia skonczy (rzeczywistosc kopa w tylek da - zawsze daje), to zaczynaja narzekac, ze "nikt im prawdy o tym kraju nie powiedzial." I tak bez konca.
Mam nalog instagramowy: http://instagram.com/twocatsinjapan#
Anna2
 
Posty: 103
Rejestracja: 08 kwietnia 2009, 09:20 - śr
Lokalizacja: Tochigi-ken

Re: Co takiego nadzwyczajnego jest w Japonii?

Postautor: kurimon » 27 stycznia 2011, 06:11 - czw

Ryuichi pisze:
To po kiego chinchina było zakładać temat,który niczego nie wnosi,a odpowiedz na niego była z góry wiadoma?

Chcecie nawracać bujających w obłokach fanów Nipponu? Może ich zniechęcić? Czy może zademonstrować swoją wyższość nad nimi? Czy nie lepiej by sami przekonali się jak wyglądają realia? Co byście nie powiedzieli, to i tak nic nie da. Niech więc sami spróbują. A Japonia to kraj jak każdy inny. Równie dobrze można się interesować np.USA, Rosją , UK czy Chinami, albo każdym innym krajem na świecie.


Absolutnie nie zakladalem watku aby kogokolwiek nawracac i za offtopy przepraszam (zniechecanie itp. uprawiam w innych watkach:D). Chcialem sie dowiedziec czy mozna znalezc jakas uniwersalna ceche Japonii (realna lub nie), ktora sklania ludzi do zostania "fanatykami" wyjazdu do JP. Przykladowo dla USA takim czyms moze byc "American dream" - znane na calym swiecie itp.
外人はダメ!
Awatar użytkownika
kurimon
 
Posty: 378
Rejestracja: 01 marca 2009, 17:34 - ndz

Re: Co takiego nadzwyczajnego jest w Japonii?

Postautor: s_k » 27 stycznia 2011, 11:11 - czw

Znam wielu gaijinów, którzy mieszkają w Japonii długo, wydaje im się, że dobrze ten kraj poznali i są obiektywni w ocenie, a tak naprawdę to biadolą o takie pierdoły, że głowa boli.

Japonia ma bardzo dużo do zaoferowania, jak każdy kraj, ale nie każdemu to pasuje. Znam osoby, które świetnie się tu odnalazły i nadal są "fanatykami" Japonii, bo ten kraj zaoferował im to, czego szukali.
A co to może być? To już sprawa wielce indywidualna. Jeśli ktoś lubi mangę, anime i cosplay to jest to dla takiej osoby świetne miejsce, bo może się przebrać, iść na konwent i nikt go nie wyśmieje. Bo w sumie co w tym złego? Nie wiem, Anno o co ci chodzi w komentarzu na temat J-pop, Mangi i Anime. Może dla kogoś jest to istotne?
Jednym podoba się dobre zorganizowanie tego kraju, o wiele lepsze niż w Europie (nawet tej Zachodniej) czy w Stanach.
Jeszcze inni mogą się dobrze czuć w społeczeństwie, gdzie stosunki międzyludzkie nie są tak intensywne i ludzie mają do siebie więcej dystansu.

Każdy jest inny i mówienie, że Japonia jest jak każdy inny kraj jest tylko w połowie prawdą, bo ona się znacznie od innych krajów różni. Zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. A z innymi krajami łączy ją przede wszystkim to, że te inne kraje też mogą być tak samo niezwykłe i oryginalne, jak Kraj Kwitnącej Wiśni.

Ja sam jestem przeciwny gloryfikowaniu Japonii w jakikolwiek sposób, ale z drugiej strony mówienie, że Japonia jest tak zwykła i przeciętna i nie ma w niej nic, co mogłoby kogoś tak zafascynować, żeby chciał w niej zamieszkać też jest bez sensu.
Poznałem Japończyków, dla których najlepszym krajem na świecie jest Polska i tam chcieliby się osiedlić. (i tu pojawia się głupi uśmieszek na twarzy pewnie ponad połowy osób czytających to...) Każdy kraj może zafascynować, a że potem rzeczywistość może się okazać inna, to nic nie szkodzi. Trzeba się dostosować.
Piszę poprawnie po polsku.
Obrazek
s_k
 
Posty: 320
Rejestracja: 01 lutego 2008, 01:15 - pt

Re: Co takiego nadzwyczajnego jest w Japonii?

Postautor: Kajzer » 27 stycznia 2011, 15:24 - czw

Zgadzam się z s_k, lepiej bym tego nie ujął.

Anna2 pisze:No jak to nie ma nic specjalnego???
Przeciez jest J-pop! Manga! Anime! "Kultura"!


Nie rozumiem czemu słowo kultura jest umieszczone w takim kontekście a nie innym. Nie wiem czy to podważanie dorobku kulturalnego Japonii wytworzonego na przestrzeni tylu wieków - nie mówię, że dorobku nadzwyczajnego ale na pewno w wielu aspektach unikatowego. Może jestem przewrażliwiony. A może chodzi tu o "kulturę masową", która przybiera w większości krajów rozwiniętych podobne oblicze, i gdzie Japonia wcale nie stanowi jakiegoś hiper wyjątku. Po za tym, co złego jest w tym, że ktoś się interesuje akurat tym i że chce jechać do Japonii by być bliżej jego zainteresowań? Twierdzenie, że rozczarowanie rzeczywistością, które uważam na pewno się pojawi, definitywnie przekreśli radość "obcowania z Japonią" albo na tyle zniechęci do dalszego pobytu tam jest nieco przesadzone. Wielu pewnie "odpadnie" bo okaże się, że to nie to czego szukali, ale będą też tacy, którym się będzie nadal podobało...
Awatar użytkownika
Kajzer
 
Posty: 60
Rejestracja: 14 czerwca 2007, 21:06 - czw
Lokalizacja: Żory

Re: Co takiego nadzwyczajnego jest w Japonii?

Postautor: Anna2 » 27 stycznia 2011, 16:26 - czw

s_k i Kajzer, chodzilo mi po prostu o to, ze dla duzej (jesli nie zdecydowanej) wiekszosci fanatykow Japonii, ten fanatycyznm sprowadza sie wlasnie do mangi, anime i J-popu, i dla tej samej duzej wiekszosci stwierdzenie "kocham kulture tego kraju" sprowadza sie wlasnie do tejze mangi, anime i J-popu.

Zgadzam sie ze mozna to lubic, uwielbiac nawet. Ale zeby zaraz chciec zamieszkac z tego powodu w Japonii, to troche smieszne.
Ja kocham Wyspy Zielonego Przyladka, muzyke, kuchnie, kulture i widoki tego kraju. Ale nie znaczy to, ze zaczne planowac wyjazd tam na stale.
Mam nalog instagramowy: http://instagram.com/twocatsinjapan#
Anna2
 
Posty: 103
Rejestracja: 08 kwietnia 2009, 09:20 - śr
Lokalizacja: Tochigi-ken

Re: Co takiego nadzwyczajnego jest w Japonii?

Postautor: Playboy223 » 28 stycznia 2011, 04:23 - pt

Już! Już! Kiedy postawie nogę na japonskiej ziemi przebiore sie za Pikachu(czy jakos tak) i bede chodzil po Tokio szukajac rozpiszczonych licealistek.. BRAWO, rozpracowalas mnie, bije przed toba poklony, zaczynam czytac Biblie, a Angielki zaczynaja byc ladne, NOBEL!!! :arrow: :arrow: :arrow:


apropos, angielki na prawde sa brzydkie^^
Playboy223
 
Posty: 64
Rejestracja: 24 stycznia 2010, 15:43 - ndz

Re: Co takiego nadzwyczajnego jest w Japonii?

Postautor: Anna2 » 28 stycznia 2011, 05:16 - pt

Playboy, Japonki tez sa brzydkie, ten sam ruch lewostronny tutaj, wiec w gruncie rzeczy mozesz po prostu zostac w Anglii. :D
Mam nalog instagramowy: http://instagram.com/twocatsinjapan#
Anna2
 
Posty: 103
Rejestracja: 08 kwietnia 2009, 09:20 - śr
Lokalizacja: Tochigi-ken

PoprzedniaNastępna

Wróć do Japonia obecnie