Ślub i rozwód "na papierku"

Wszystko co związane z "obecnymi czasami"...

Ślub i rozwód "na papierku"

Postautor: pl/jp » 24 października 2012, 17:43 - śr

W Internecie, gazetach i niektóych książkach o Japonii powtarza się informacja o tym, że w Japonii ślub i rozwód można otrzymać szybko, bez żadnych problemów, a nawet bez obecności drugiej połówki, która może być nieobecna, wystarczy, że złoży podpis na jakimś dokumencie. Trudno mi to sobie wyobrazić. Dlatego mam prośbę. Czy moglibyście napisać, jak to wygląda tak krok po kroku, ze szczegółami? I czy naprawdę nie potrzeba obecności narzeczonej (narzeczonego), żony (męża)???Jak para załatwia takie sprawy? Podpisują papierek w domu i wystarczy, że jedno z nich pójdzie z tym do urzędu? Ślub albo rozwód następują od razu po złożeniu dokumentu? Czy trzeba czekać?

Informacje w Internecie są lakoniczne. Dlatego proszę o przybliżenie tematu, konkrety, dokładny opis. Acha! A co ze świadkami, japońska procedura nie wymaga dodatkowych podpisów, aby zawarcie małżeństwa doszło do skutku?
pl/jp
 


Re: Ślub i rozwód "na papierku"

Postautor: Playboy223 » 26 października 2012, 22:05 - pt

When I got married it was pretty simple and definitely not complicated at all.
We needed the birth certificate ordered from the home state but this depends on the ward/prefectural office of your fiancee's honseki.

You need to be old enough to legally marry according to your home state.
The woman can't re-marry within 6 months of her former marriage.
You both cannot be currently married. BUT you can be divorced (again, women need to wait 6 months).
Two witnesses for your konin-todoke.


Niektórzy piszą, że potrzeba certyfikat narodzin, niektórzy nie.

najlepiej przejdź się w to miejsce:

http://www.tokio.polemb.net/

powinni ci udzielić stosownych informacji telefonicznie lub na miejscu

A co do tego ślubu, to raczej wypada żeby obie strony były na miejscu podczas zawierania małżeństwa, chyba że to wstęp do związku na odległość, ale to takie moje zdanie.
Playboy223
 
Posty: 64
Rejestracja: 24 stycznia 2010, 15:43 - ndz

Re: Ślub i rozwód "na papierku"

Postautor: pl/jp » 27 października 2012, 17:59 - sob

Dzięki:-)

Playboy223 pisze:powinni ci udzielić stosownych informacji telefonicznie lub na miejscu


Pytam z ciekawości, wykosztowywać się raczej nie będę ;-)
pl/jp
 

Re: Ślub i rozwód "na papierku"

Postautor: Aki-chan » 31 października 2012, 11:23 - śr

Ja mam męża Japończyka. On był w JP ja w PL. on mi wysłał dokumant - aplikacje o slub do wypełnienia, a dokładniej do podpisu, ja mu to odesłałam z moim aktem urodzenia i on u siebie poszedł do urzędu miasta i w 10 minut bylismy małrzeństwiem xD Mnie nie było na moim własnym slubie.

W przypadku Japończków jest jeszcze łatwiej. Oboje/ lub jedna znich idzie do UM w dresie nawet i składa podpis i w 10 min są małrzeństiwem.
Z tego co słyszałam, to nie jest wymagany podpis panny młodej czyli facet może się orzenić z kim chce bez zgody tej osoby - nie wiem czy to prawda ale tak słyszałam.
Awatar użytkownika
Aki-chan
 
Posty: 261
Rejestracja: 25 września 2006, 12:28 - pn
Lokalizacja: Tokyo

Re: Ślub i rozwód "na papierku"

Postautor: kurimon » 31 października 2012, 17:22 - śr

Aki-chan pisze:Ja mam męża Japończyka. On był w JP ja w PL. on mi wysłał dokumant - aplikacje o slub do wypełnienia, a dokładniej do podpisu, ja mu to odesłałam z moim aktem urodzenia i on u siebie poszedł do urzędu miasta i w 10 minut bylismy małrzeństwiem xD Mnie nie było na moim własnym slubie.

W przypadku Japończków jest jeszcze łatwiej. Oboje/ lub jedna znich idzie do UM w dresie nawet i składa podpis i w 10 min są małrzeństiwem.
Z tego co słyszałam, to nie jest wymagany podpis panny młodej czyli facet może się orzenić z kim chce bez zgody tej osoby - nie wiem czy to prawda ale tak słyszałam.


Aki, boj sie Boga! "Ż" i "rz":)

W przypadku obywateli japonskich faktycznie mozna tak to zalatwic. Jesli dwoje cudzoziemcow chce zawrzec zwiazek malzenski to potrzebuja swiadkow (na 90% jestem tego pewny).
外人はダメ!
Awatar użytkownika
kurimon
 
Posty: 378
Rejestracja: 01 marca 2009, 17:34 - ndz

Re: Ślub i rozwód "na papierku"

Postautor: Aki-chan » 31 października 2012, 17:46 - śr

kurimon pisze:Aki, boj sie Boga! "Ż" i "rz":)

OMG wszystkie ślubne słowa spaprałam xDDDD

kurimon pisze:W przypadku obywateli japonskich faktycznie mozna tak to zalatwic. Jesli dwoje cudzoziemcow chce zawrzec zwiazek malzenski to potrzebuja swiadkow (na 90% jestem tego pewny).

W przypadku Japończyków też się wpisuje świadków, ale nie jest to mus.
Awatar użytkownika
Aki-chan
 
Posty: 261
Rejestracja: 25 września 2006, 12:28 - pn
Lokalizacja: Tokyo

Re: Ślub i rozwód "na papierku"

Postautor: pl/jp » 31 października 2012, 21:34 - śr

Jaką wobec tego wartość przedstawia sobą instytucja małżeństwa w Japonii, skoro wszystko można załatwić tak łatwo? A z rozwodami też tak siup i już?
Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.
pl/jp
 

Re: Ślub i rozwód "na papierku"

Postautor: Aki-chan » 01 listopada 2012, 11:44 - czw

pl/jp pisze:Jaką wobec tego wartość przedstawia sobą instytucja małżeństwa w Japonii, skoro wszystko można załatwić tak łatwo? A z rozwodami też tak siup i już?
Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.


W Japonii instytucją małżeństwa jest urząd miasta. Jeśli chodzi o śluby jako "wydarzenie", to owszem, są. Taki w stylu tradycyjnym w światyni w kimonach ślubnych i taki pseudo-chrześcijański w budynku przypominający kościół. Wszystkie papiery są podpisywane w UM, a ceremonia slubu to tylko dla szpanu jest.

Co do rozwodów to nie ważne czy oboje są Japończykami czy jedna osoba Japończyk a druga obcokrajowiec, ale sprawa też jest dośc prosta. Jesli żona i mąż się dogadali w sprawie podziału majątku i zdecydowali, kto bierze dzieci do siebie to w takiej sytuacji mówią to co ustalili w UM i podpisują papierek i już są rozwiedzeni. Natomiast jeśli nie mogą się dogadać to sprawa trafia do sądu i dalej jest podobnie jak np w PL.
Awatar użytkownika
Aki-chan
 
Posty: 261
Rejestracja: 25 września 2006, 12:28 - pn
Lokalizacja: Tokyo

Re: Ślub i rozwód "na papierku"

Postautor: Anna2 » 01 listopada 2012, 14:55 - czw

W przypadku dwoch obywateli japonskich porzebny jest wyciag z koseki tych obywateli, wiec tak hop siup, bez zgody panny mlodej raczej slubu brac nie mozna, bo o ile dobrze pamietam, to od 2008 tylko osoby figurujace w danym koseki moga sie o kopie ubiegac.

W przypadku rozwodow Aki nie do konca ma racje. Sa trzy rodzaje:
- obopolna zgoda
- arbitracja (mediacja) bez sadu
- droga sadowa
Mam nalog instagramowy: http://instagram.com/twocatsinjapan#
Anna2
 
Posty: 103
Rejestracja: 08 kwietnia 2009, 09:20 - śr
Lokalizacja: Tochigi-ken

Re: Ślub i rozwód "na papierku"

Postautor: pl/jp » 03 listopada 2012, 13:17 - sob

Aki-chan pisze:
pl/jp pisze:Jaką wobec tego wartość przedstawia sobą instytucja małżeństwa w Japonii, skoro wszystko można załatwić tak łatwo?

W Japonii instytucją małżeństwa jest urząd miasta.


Rozumiem, co chciałaś napisać, tylko tak gwoli ścisłości: małżeństwo jest instytucją (społeczną) ;) Moje pytanie dotyczyło tego, jaką wartość w oczach społeczeństwa japońskiego ma małżeństwo, skoro tak łatwo jest je zawrzeć.

Ale bardziej ciekawi mnie, jak to jest z tymi formalnościami bez udziału drugiego partnera. Bo okey, do ślubu nieobecny przesyła akt urodzenia. No a do polubownego rozwodu co? I skąd urzędnik ma pewność, że dokument zostaje przekazany przez ręce partnera za zgodą tego nieobecnego i że podpisy nieobecnego nie są sfałszowane? Takie zaufanie panuje w japońskich urzędach? Czy może źle rozumiem i jest tak: do ślubu wystarczy obecność tylko jednego partnera, który bierze na siebie sprawy papierkowe, ale do rozwodu muszą stawić się oboje i polubowne rozwiązanie podpisać osobiście? Wie ktoś?
pl/jp
 

Re: Ślub i rozwód "na papierku"

Postautor: Anna2 » 03 listopada 2012, 15:24 - sob

Tak, musza stawic sie oboje. Ale jesli jeden z nich nie moze, to moze wytypowac oficjalnego reprezentanta, ktory bedzie ta nieobecna osobe w sprawach rozwodowych reprezentowal.
Mam nalog instagramowy: http://instagram.com/twocatsinjapan#
Anna2
 
Posty: 103
Rejestracja: 08 kwietnia 2009, 09:20 - śr
Lokalizacja: Tochigi-ken

Re: Ślub i rozwód "na papierku"

Postautor: kurimon » 04 listopada 2012, 10:33 - ndz

A nie mozna i rozwodu zalatwic poprzez wyslanie/przekazanie inkanshou? W innych kwestiach to spokojnie wystarcza i nie trzeba sie osobiscie nigdzie fatygowac.
外人はダメ!
Awatar użytkownika
kurimon
 
Posty: 378
Rejestracja: 01 marca 2009, 17:34 - ndz

Re: Ślub i rozwód "na papierku"

Postautor: Anna2 » 04 listopada 2012, 12:44 - ndz

Kurimon, trzeba miec uprawomocnionego urzedowo pelnomocnika.
Mam nalog instagramowy: http://instagram.com/twocatsinjapan#
Anna2
 
Posty: 103
Rejestracja: 08 kwietnia 2009, 09:20 - śr
Lokalizacja: Tochigi-ken

Re: Ślub i rozwód "na papierku"

Postautor: Playboy223 » 06 listopada 2012, 00:45 - wt

Kiedy normalność zniknie, to śluby będą przez internet zawierać :wow:
Playboy223
 
Posty: 64
Rejestracja: 24 stycznia 2010, 15:43 - ndz


Wróć do Japonia obecnie

cron