Praca i życie w Japonii po raz n-ty :]

Wszystko co związane z "obecnymi czasami"...

Praca i życie w Japonii po raz n-ty :]

Postautor: Kosa » 13 stycznia 2013, 01:17 - ndz

Witam,

Przepraszam że chwilę po rejestracji piszę temat ( przewertowałem wcześniej trochę to forum i parę innych)

Obecnie rocznikowo mam 23 lata (tak stary piernik), pochodzę z województwa małopolskiego i studiuję na kierunku inżynierskim Automatyka i Robotyka (spec. automatyka elektrotechniczna i systemy informatyczno-pomiarowe).
Po ukończeniu studiów ( za 3 lata ... , wcześniej 2 lata na nanotechnologii UJ ) zamierzam wyjechać za pracą do Japonii ( obecnie angielski na poziomie B2 - za 3 lata praktycznie C1- techniczny, do tego zaczynam naukę języka rosyjskiego by opanować go w stopniu komunikatywnym) więc obecnie szukam w moich okolicach dobrej szkoły z językiem japońskim w Bielsku-Białej by opanować go w ciągu 3 lat w stopniu komunikatywnym.

Również cały czas odkładam finanse (od 5 lat troszkę się tego uzbierało - mógłbym już za to kupić nawet sensowne używane auto...) by mieć z czym startować w Japonii jak i na różne kursy dokształcające ( w miarę możliwości czasowych) przed zakończeniem studiów.

Więc tak, mając ( piszę z zakresu przyszłości):
- Wykształcenie inżynierskie z zakresu automatyki i robotyki,
- Angielski (AmE) na poziomie C1 technicznym,
- Japoński - stopień komunikatywny,
- Rosyjski - stopień komunikatywny
- odpowiednie finanse na zabezpieczenie 3-6 miesięcy pobytu

Mam szansę na znalezienie pracy w Japonii ?

Ps. Tylko proszę o jakaś sensowną odpowiedź a nie 2-3 zdania ( lub o zgrozo jedno słowo lub zdanie)..

Pozdrawiam,
Kosa
Kosa
 
Posty: 3
Rejestracja: 13 stycznia 2013, 01:00 - ndz


Re: Praca i życie w Japonii po raz n-ty :]

Postautor: kurimon » 13 stycznia 2013, 12:12 - ndz

A wiec tak (piszac z zakresu przyszlosci)..

Po przyjezdzie masz szanse na znalezienie pracy. Byc moze nawet w zawodzie. Posiadajac wystarczajace finanse bez problemu przezyjesz 3-6 miesiecy.
外人はダメ!
Awatar użytkownika
kurimon
 
Posty: 378
Rejestracja: 01 marca 2009, 17:34 - ndz

Re: Praca i życie w Japonii po raz n-ty :]

Postautor: kabura » 13 stycznia 2013, 15:15 - ndz

Kosa pisze:Witam,
Mam szansę na znalezienie pracy w Japonii ?
Ps. Tylko proszę o jakaś sensowną odpowiedź a nie 2-3 zdania ( lub o zgrozo jedno słowo lub zdanie)..
Tak jak napisał mój poprzednik - masz. Trudno odpowiedzieć w większej ilości słów na taki typ pytania. Zawsze jest szansa, ale musisz znać rynek i język na tyle, żeby poszerzyć zakres poszukiwań. Jeśli jesteś zdany na angielski, to np. taki Gaijinpot miał tylko jedną ofertę w historii ze słowem "robotics", przejrzyj stronę, pozwoli przejrzeć na oczy.
kabura
 
Posty: 3
Rejestracja: 09 stycznia 2013, 05:39 - śr

Re: Praca i życie w Japonii po raz n-ty :]

Postautor: Kosa » 13 stycznia 2013, 15:35 - ndz

Ogólnie dążę do tego by mieć angielski techniczny w odmianie AmE na poziomie jak najwyższym.
Jak również znać język japoński i język rosyjski na poziomie komunikatywnym.

Serwis Gaijinpot znam i dość sporo go czytam, pod słowem robotics bym ofert nie szukał lecz słowami związanymi z automatyzacją.
Z tego co znani mi ludzie mówią o mnie to jestem dość inteligentny (IQ na poziomie 135pkt wg testów Mensy - wiem wiele to nie mówi ale daje chociaż jakiś wyznacznik że debilem nie jestem). Czy jest możliwe opanowanie j. japońskiego w ciągu 3-4 lat na poziomie komunikatywnym ? (z uwzględnieniem japońskiego słownictwa technicznego i biznesowego)

I czy wyniki na dyplomie po obronie pracy inżynierskiej ( i czy Japonia honoruje nasze dyplomy z uczelni technicznych? ) mają znaczenie przy szukaniu pracy ?

W przyszłym roku mam zamiar wyjechać do KKW na miesiąc w okresie wakacji, dla upewnienia się czy na pewno mi ten kraj będzie odpowiadał i zrobić większe rozeznanie na miejscu. Jak i lekko podszkolić się w rozmowie z Japończykami w ich rodzimym języku.

I równie ważne obecnie pytanie, czy nauka j. Japońskiego w Empik School będzie dobrym wyborem? ( w Bielsku-Białej jest właśnie jako jedyna szkoła z w/w językiem)
Kosa
 
Posty: 3
Rejestracja: 13 stycznia 2013, 01:00 - ndz

Re: Praca i życie w Japonii po raz n-ty :]

Postautor: Ryuichi » 14 stycznia 2013, 02:09 - pn

欲する事はできる事だ。ではできる者ならやってみろ。 :ok:
豚も煽てりゃ木に登る。
Awatar użytkownika
Ryuichi
 
Posty: 140
Rejestracja: 30 marca 2009, 20:31 - pn
Lokalizacja: ビドゴシュチ

Re: Praca i życie w Japonii po raz n-ty :]

Postautor: kurimon » 14 stycznia 2013, 06:07 - pn

Pomysl jeszcze raz o co pytasz. Nikt nie jest w stanie odpowiedziec na Twoje pytania bo podpadaja one bardziej pod przewidywanie przyszlosci niz pod cokolwiek innego.
外人はダメ!
Awatar użytkownika
kurimon
 
Posty: 378
Rejestracja: 01 marca 2009, 17:34 - ndz

Re: Praca i życie w Japonii po raz n-ty :]

Postautor: kabura » 17 stycznia 2013, 03:22 - czw

Kosa pisze:Serwis Gaijinpot znam i dość sporo go czytam, pod słowem robotics bym ofert nie szukał lecz słowami związanymi z automatyzacją.
Nie udało mi się znaleźć żadnej oferty z tymi słowami, ale może nie wpadam na te słowa kluczowe, co trzeba.

Kosa pisze:IQ na poziomie 135pkt wg testów Mensy - wiem wiele to nie mówi ale daje chociaż jakiś wyznacznik że debilem nie jestem).
Akurat podczas interview będą stawiać na EQ, czyli inteligencję emocjonalną. Jak bardzo elastyczny jesteś? Jak dobrze znasz kulturę pracy w Japonii? Muszą sprawdzić jakie jest prawdopodobieństwo Twojej ucieczki po rocznej inwestycji w Twoje szkolenie...

Kosa pisze:Czy jest możliwe opanowanie j. japońskiego w ciągu 3-4 lat na poziomie komunikatywnym ? (z uwzględnieniem japońskiego słownictwa technicznego i biznesowego)
Jest możliwe. Ale musisz poświęcać takiej nauce kilkadziesiąt godzin tygodniowo, szczególnie na pisanie i czytanie, bo w pracy specjalistycznej samą komunikacją werbalną niewiele zdziałasz. Oczywiście chodzi mi o firmy, w których używanym językiem nie jest angielski, a japoński.

Kosa pisze:I czy wyniki na dyplomie po obronie pracy inżynierskiej ( i czy Japonia honoruje nasze dyplomy z uczelni technicznych? ) mają znaczenie przy szukaniu pracy ?
To zależy od firmy. Ale jeśli nie ukończyłeś MIT, to i tak Twoje wyniki pracodawcy niewiele powiedzą. Prawdę mówiąc, to prawie w ogóle nie patrzymy na oceny młodego człowieka, który chce dla nas pracować, ale na to jak dobrze zna się na tym, co chce robić, jak dobrze ma opanowane narzędzia, albo jaką nową wiedzę może wnieść do naszych projektów. No i osobowość - przeważnie bierzemy kogoś na paromiesięczny staż i obserwujemy, czy się nadaje. Zdarzył się nam oszust, zdarzali się i tacy, którzy przyjechali na Japonki/anime/zwiedzanie, a do pracy się nie kwapili.

Kosa pisze:W przyszłym roku mam zamiar wyjechać do KKW na miesiąc w okresie wakacji, dla upewnienia się czy na pewno mi ten kraj będzie odpowiadał i zrobić większe rozeznanie na miejscu. Jak i lekko podszkolić się w rozmowie z Japończykami w ich rodzimym języku.
To bardzo dobre podejście, bo przylot w ciemno do pracy często kończy się szybką ucieczką. Za drugim razem radzę przyjechać do jakiejś firmy na staż, bo japońskie firmy, jak zapewne już wiesz, są dość specyficzne. Jeśli zależy Ci na języku, to udaj się w takie miejsce, gdzie wolontariusze uczą (no nie zawsze, ale przynajmniej rozmawiają) za darmo, albo za symboliczną opłatę. Na przykład w Sapporo możesz się uczyć w takich szkołach 6 razy w tygodniu. Oczywiście lepiej zainwestować w prawdziwą szkołę językową, ale jeśli nie masz wystarczająco środków - to może być rozwiązanie.[/quote]

Kosa pisze:I równie ważne obecnie pytanie, czy nauka j. Japońskiego w Empik School będzie dobrym wyborem? ( w Bielsku-Białej jest właśnie jako jedyna szkoła z w/w językiem)
Choćbyś nie wiem na jak dobrych nauczycieli trafił, musisz uczyć się dodatkowo, sam. Na swój sposób każdy, nawet japonista, uczy się po przyjeździe jakby od nowa, tak więc poziom znajomości języka wskoczy na odpowiedni poziom dopiero na miejscu. Jak szybko ten postęp będzie następował zależy od solidności podstaw, które przywieziesz. Pamiętaj, że im starszy jesteś, tym ochoty i czasu na naukę mniej. 23 lata to według mnie ostatni dzwonek.
kabura
 
Posty: 3
Rejestracja: 09 stycznia 2013, 05:39 - śr


Wróć do Japonia obecnie

cron