gejsze dziś...

Wszystko co związane z "obecnymi czasami"...

:)

Postautor: Aiko Asakura » 30 marca 2007, 16:34 - pt

Ja czytałam że na oczątku XX wieku bylo gejsz okolo 80 000 a teraz to niecały 1000.
Gehsza o nie prostytutka, jak s ieczęsto sądzi w Europie ale kobieta inteligentna, wykształcona. Uczxyla sie ona jakl podawć herbate, jak zabawiać rozmową itp. Nie utrzymywala ona ze swoim "klientem" kontaktów seksualnych (a przynajmniej nie powinna)

A właściwie to oglądaliście "Wyznania gejszy" ? Piękny film, który naprawde, gorąco polecam!
Aiko Asakura
 
Posty: 25
Rejestracja: 27 marca 2007, 13:46 - wt


Re: :)

Postautor: Aki-chan » 30 marca 2007, 21:18 - pt

Aiko Asakura pisze:Ja czytałam że na oczątku XX wieku bylo gejsz okolo 80 000 a teraz to niecały 1000

obetnij jedno zero XD
teraz to nawet 100 nie ma (takich prawdziwych)

co do filmu....
mi się nie podobał, może dlatego, że przez amerykanów nakręcany ^^
książka zdecydoweanie lepsza.
Awatar użytkownika
Aki-chan
 
Posty: 261
Rejestracja: 25 września 2006, 12:28 - pn
Lokalizacja: Tokyo

Postautor: granttt » 01 kwietnia 2007, 00:22 - ndz

markus07 pisze:muszę odpowiedzieć bo nie mogę tego dłużej czytać ! Twierdzisz, że 3000 zł za 2 godziny? czyli 120.000 JPN? ech.... np. w Kyoto, gdzie dalej istnieją szkoły dla Geiko, są też specjalne kluby gdzie można podziwiać prawdziwe Maiko czy Geiko. I wejściówka nie jest tak droga. Za pokaz tańca Maiko trzeba zapłacić ok 2 Manów, za Geiko około 5 Manów.Wiele onsenów ma także w swoim repertuarze wieczór z Gejszą, gdzie można podziwiać jej talenty artystyczne. I jest to wliczone w cenę pobytu i nie kosztuje 12 manów. Pobyt weekendowy w Onsenie poza Tokyo - w zależności od wielkości, popularności itp to od 6000JPN do 12000 JPN.


Czy są takieś strony w języku angileskim/hiszpańskim odnośnie tego, o czym piszesz?
Awatar użytkownika
granttt
 
Posty: 22
Rejestracja: 03 sierpnia 2006, 14:35 - czw
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: markus07 » 16 kwietnia 2007, 07:52 - pn

sorki ale nie znalazłem żadnej www po angielsku czy hiszpańsku. Po angielsku jest parę stron kurortów ale nie są tak bogate jak japońskie strony...
Awatar użytkownika
markus07
 
Posty: 109
Rejestracja: 28 marca 2007, 05:45 - śr
Lokalizacja: Yokohama

Re: gejsze dziś...

Postautor: Hotamari » 16 kwietnia 2010, 00:08 - pt

Mogę wypowiedzieć się w tym temacie dość obszernie, ponieważ jest to moje główne zainteresowanie. :-D

Po pierwsze, niewielu współczesnych Japończyków rozumie o co chodzi w tym biznesie. Gejsze są dla nich czymś jednocześnie obecnym i abstrakcyjnym. Są atrakcją, swego rodzaju "skansenem".

Co do liczebności gejsz, posiadam dokładne dane z Kioto (stan na listopad 2009 ) Wg. mojej listy we wszystkich pięciu dzielnicach było dokładnie 200 geiko i 85 maiko (gejsz-praktykantek). Od tamtego czasu trzy geiko zrezygnowały, dwie maiko zostały geiko, a zadebiutowało kolejnych 8 maiko. (policzcie sobie ^^)

Co do cen. Wieczór z dwiema (lub więcej) geiko i maiko to spory wydatek. Żeby urządzić przyjęcie o wysokim standardzie potrzebujemy przynajmniej jednej geiko tachikata (tańczącej) i jednej jikata (akompaniującej). Oczywiście im więcej geiko i maiko na naszym przyjęciu tym staje się ono droższe. Dlatego też takie przyjęcia urządza się w kompanii, a nie samotnie. Co ciekawe, im starsza jest gejsza, tym większe jest jej honorarium. (najstarsza miała ponad 95 lat kiedy zakończyła karierę z powodu problemów zdrowotnych).
Tańsze spotkania z geiko i maiko (najczęściej z maiko) to przedstawienia w dużych grupach (np. turyści czy Gion Corner). Są tańsze, ale nie ma się możliwości porozmawiania z artystką (a gejsza to nie sam taniec, ale też wiele ciekawych zabaw podczas przyjęcia ^^). W dzielnicy Kamishichiken działa ogród piwny, w którym można spotkać gejsze z tej dzielnicy, ale występują tam bez makijażu i niesamowicie drogich kimon. Ich praca tam to rozmowa i zezwalanie na robienie z sobą zdjęć.

Koszty spotkania z gejszą są spore, ale tak został stworzony ich świat, że nie zadowalają się byle czym. Dlatego ich kimona to niepowtarzalne perełki warte czasem kilka tysięcy dolarów. Kształcenie nie jest ani proste, ani tanie. Z zarobionych pieniędzy gejsza musi się utrzymać (jedzenie, mieszkanie, rachunki itp.) oraz inwestować, np. w kimona. Maiko mieszka w okiya (domu gejsz),a tam wszystko przejmuje okasan, dając dziewczynie własny kąt, jedzenie i całą resztę, włącznie z kształceniem oraz wypłacając maiko coś w rodzaju kieszonkowego.

Mam nadzieję, że ruszyłam trochę temat. Proszę pytać o co chcecie. :ok:
Awatar użytkownika
Hotamari
 
Posty: 2
Rejestracja: 15 kwietnia 2010, 21:31 - czw

Re: gejsze dziś...

Postautor: Pinq » 24 maja 2010, 17:37 - pn

Dawniej gejsze jeśli chodzi o drabinę społeczną znajdowały się bardzo nisko (niżej od nich byli chyba tylko aktorzy). Dla przeciętnego Japończyka gejsza była kimś niezwykłym, jego wiedza na jej temat była niewielka.

Moim zdaniem gejsz jest coraz mniej, ponieważ Japonii, tak jak każdym innym kraju odchodzi się od tradycji. Poza tym tak jak ktoś wyżej wspomniał bycie gejszą nie polega tylko na charakterystycznym ubiorze. To są lata nauki w specjalnych szkołach.
Pinq
 
Posty: 15
Rejestracja: 17 kwietnia 2010, 17:58 - sob

Re: gejsze dziś...

Postautor: dreamwalker » 24 maja 2010, 21:41 - pn

sam uważam że ten zawód jest na wymarciu, a szkoda bo to jest dość ciekawe... a przy okazji chciałbym polecic tą stronkę prosze rejetrujcie sie, pomożecie mi??
http://123konkurs.pl/partnersprogram/89138.html
dreamwalker
 
Posty: 2
Rejestracja: 23 maja 2010, 21:10 - ndz

Poprzednia

Wróć do Japonia obecnie

cron