Szkoła w Japonii

Wszystko co związane z "obecnymi czasami"...

Postautor: markus07 » 16 kwietnia 2007, 07:12 - pn

chcecie zobaczyć jak wygląda prawdziwa nauka w Japońskiej szkole - zapraszam na blog kolegi, który już wrócił do kraju ale doświadczenie ma chyba największe z nas wszystkich i sporo rzeczy sfotografował oraz opisał.

http://karekore.blogspot.com/

dodam jeszcze plan zajęć zapożyczony z bloga...


Poniedzialek:

- Angielski (Writing & Grammar)
- Japonski
- Angielski (Grammar)
- W F

lunch

- Japonski klasyczny
- Angielski (Reading)


Wtorek:

- Angielski (Reading)
- Historia Swiata
- Socjologia
- Angielski (Reading)

lunch

- Godzina Wychowawcza :)
- Japonski klasyczny


Sroda:

- Japonski
- Chemia
- Chinski klasyczny !!!
- Historia Swiata

lunch

-Japonski klasycny
- Matematyka


Czwartek:

- Matematyka
- Home Economics
- Home Economics
- Historia Swiata

lunch

- Socjologia
- Chemia


Piatek:

- Matematyka
- Japonski
- W F
- W F

lunch

- Angielski (Reading)
- Chemia


Sobota:

- Socjologia
- Historia Japonii
- Chemia
- Historia Swiata
Awatar użytkownika
markus07
 
Posty: 109
Rejestracja: 28 marca 2007, 05:45 - śr
Lokalizacja: Yokohama


Postautor: Aki-chan » 28 kwietnia 2007, 21:02 - sob

dostałam dziś wiadomośc od mojego Japońskiego przyjaciela na temat szkoły.
Napisał, że:
Junior high School trwa 3 lata
High School 3 lata
College 4 lata

Szkoła zaczyna się w kwietniu a kończy w marcu.
Rok szkolny trwa 11 miesiący o.O

Wolne dni to:
Lipiec-sierpień około 40 dni
grudzień-styczeń ok. 20 dni
marzec ok. 20-30 dni
i dotego dochodzą jeszce nie liczne pojedyncze dni.

tak więc z tym wolnym u nich nie jest aż tak źle.. podobnie jak u nas.
Awatar użytkownika
Aki-chan
 
Posty: 261
Rejestracja: 25 września 2006, 12:28 - pn
Lokalizacja: Tokyo

Postautor: Faenitas » 06 maja 2007, 19:54 - ndz

Czytałam niedawno ciekawy artykuł o japońskiej szkole. I jakie wnioski?
Z jednej strony ich szkoła jest znacznie lepsza, efektywniejsza i oczywiście podejście do nauki jest zupełnie inne niż u nas, nie w stylu nauczę się do testu i potem zapomnę (generalizując). Trochę zdziwiło mnie to, że duża część uczniów po 'normalnej' szkole idzie na korepetycje (do prywatnej szkoły) "gdzie nadrabiają zaległości". Jakoś wątpię, by przy ich systematyczności mieli problemy z nauką; natomiast w przygotowanie do egzaminów wierzę, ale żeby się przygotowywać już w pierwszej klasie?
Oni naprawdę lubią szkołę, bo ta wychodzi im naprzeciw - nawet w czasie przerw wakacyjnych można do niej uczęszczać, by np. pograć w piłkę pod nadzorem nauczyciela (swoją drogą, ciekawe jak ten zawód jest tam opłacany, wie ktoś może?). Dalej, nauka przebiega w inny sposób. Dzieci uczą się matematyki rozwiązując zagadki, co jest znacznie ciekawsze od tego, co przewiduje nasz program.
To by było chyba tyle, jeżeli chodzi o dobre strony.
Szkoła nie sprzyja indywidualistom, nie ceni też innowacji (co jest trochę dziwne przy ich sposobie nauczania), należy być 'jedynie' pracowitym. Niby w dobrym znaczeniu tworzenie masowości... Jak tu się dostosować, będąc innym?
Bardzo zdziwił mnie fakt, że uczniowie co roku zmieniają klasę! I jak tu się z kimś zaprzyjaźnić?
I wreszcie ta słynna presja nauczania. Od początku uczniowie dostają regularnie listy rankingowe dotyczących wyników w nauce. A potem egzaminy. Gdzieś indziej czytałam, że w przedegzaminowej porze uczniowie śpią 5 godzin, a resztę czasu wypełnia nauka. Nie dość, że presja jest ze strony szkoły, to często nastolatkowie nie mogą liczyć na wsparcie rodziców, którzy również chcą, by ich dziecko poszł do jak najlepszej szkoły.
A na koniec "W Japonii co roku ponad 300 młodych ludzi odbiera sobie życie, bo nie potrafi poradzić sobie z kłopotami w szkole (...). Niemal 100 spośród nich nie ma 15 lat. W takim wieku decydować o swoim życiu...
Faenitas
 
Posty: 7
Rejestracja: 06 maja 2007, 18:11 - ndz

Postautor: Niltinco » 30 maja 2007, 14:55 - śr

Moim zdaniem japońska szkoła to koszmar dla dziecka. A oto kilka powodów dlaczego tak uważam:

1.Już sam wybór przedszkola decyduje o dalszej karierze co u nas jest nie do pomyślenia. Bez prestiżowego przedszkola dziecko nie dostanie się do dobrej podstawówki, bez dobrej podstawówki nie pójdzie do dobrego gimnazjum itd. W szkole nie można być ani za dobrym ani za słabym w nauce ponieważ są robione listy rankingowe wytyczające normę cenową. Jeśli się od tej normy odstaje (obojętne czy dlatego, że świetnie się ktoś uczy czy wręcz przeciwnie) to dostaje punkty ujemne.

2.Dzieci wyróżniające się z jakiegoś powodu z grupy są prześladowane przez rówieśników. Jest to tak zwane ijime. Przeważnie prześladowcy gnębią swą ofiarę aż ta popełnia samobójstwo. Powody takiego gnębienia są różne i często dla nas błahe jak np. za niski lub za wysoki wzrost, za dobre lub za złe oceny, jeśli dziecko jest pół Japończykiem ( o nie Japończyku nie wspominając bo właściwie nie Japończyk do dobrej szkoły się nie dostanie ze względu na pochodzenie), jeśli dziecko (Japończyk) przez jakiś czas przebywało za granicą.

3.Do koszarów szkolnych dochodzi oczywiście nauka i wyścig szczurów. Dzieci są przeładowane zajęciami w szkole jak i po za nią dlatego czasem w ucieczce od świata zamykają się w swoich pokojach i potrafią tak przesiedzieć nawet parę lat (jest to tak zwane hikikomori).

4.Ostatnio mówi się dużo o agresji w polskich szkołach podczas gdy w Japonii jest to o wiele większy problem. Tam nie wsadza się kosza na głowę nauczyciela tylko się go zabija, nie bije się kolegów z klasy tylko się ich morduje. Był taki przypadek chłopaczka z podstawówki, który ubzdurał sobie, że jest jakimś tam demonem i zaczął mordować swoich rówieśników. Najpierw zabił dziewczynkę i ukrył jej poćwiartowane ciało, a następnie zabił jakiegoś chłopczyka, a jego odciętą głowę zawiesił na szkolnej bramie.
Najgorsze jest to, że Rząd japoński nie ma pomysłu jak rozwiązać problem przemocy w szkole i dokłada tym dzieciakom jeszcze więcej zajęć.
Mam nadzieję, że to co napisałam choć trochę nakreśliło wam problem japońskiej szkoły.
Niltinco
 
Posty: 215
Rejestracja: 30 maja 2007, 14:02 - śr
Lokalizacja: Zabrze

Postautor: seeika » 31 maja 2007, 14:19 - czw

Nie mam niestety doświadczeń osobistych ze szkołą japońską, ale podam Wam link do bardzo fajnego artykułu, z którego można się wiele dowiedzieć. Polecam:

http://www.gazeta.jp/index.php?option=c ... 4&Itemid=7

oraz drugi artykuł:

http://www.gazeta.jp/index.php?option=c ... 2&Itemid=7
Awatar użytkownika
seeika
 
Posty: 10
Rejestracja: 29 maja 2007, 16:27 - wt
Lokalizacja: ZG

Postautor: Shanoi » 14 czerwca 2007, 23:09 - czw

mi się podoba bardzo plan podany wyżej.Ale zgadzam się z waszymi wypowiedziami...troche za poważnie to traktują...szkoła jest praktycznie wyznacznikiem wszystkiego...
Awatar użytkownika
Shanoi
 
Posty: 22
Rejestracja: 04 lutego 2007, 20:34 - ndz
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Robster » 13 stycznia 2008, 00:53 - ndz

Witam wszystkich :D
To mój pierwszy post na forum :]

Długo szukałem ciekawej strony o Japonii, bo jak wy, jestem strasznie zajarany kulturą Japońską oraz wszystkim co z Japonią jest związane.
Zawsze ciekawiło mnie czy szkoła Japońska z anime, to ta sama co w realnym świecie. Długo przeszukiwałem sieć by się tego dowiedzieć, ale dopiero dzięki temu forum i waszym linkom znalazłem odpowiedź.

Ciężko mi dyskutować na temat tego czy samobójstwa młodych ludzi są spowodowane przez kłopoty w szkole czy przez coś innego, ale nawet w Polsce mają miejsca takie wydarzenia i gdybyśmy proporcjonalnie porównali te "liczby" (nie za dobre określenie :/ ) pewnie nie była by to zbyt wielka różnica procentowa.

Dla mnie Japońska szkoła, to wspaniałe miejsce. Wiem, że zwyczajnie chciałoby mi się w niej uczyć. Wszystko mi się w niej podoba; mundurki, sprzątanie szkoły przez uczniów, cała ta hierarchia, nawał pracy (nie żebym był masochistą :)
W Polsce też mieliśmy dobry system nauczania, ale pewna pani go zmieniła i teraz mamy gimnazja, oraz coraz głupszych studentów (codziennie to słyszę :)

Uczcie się pilnie :P
Awatar użytkownika
Robster
 
Posty: 14
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 00:11 - ndz

Re: Szkoła w Japonii

Postautor: isetagumoto » 03 stycznia 2010, 15:14 - ndz

nie od piątego tylko od trzeciego ida do szkoły japonia małym japończykom zarzuca taką hierarchie a nie inną by od dziecka byli zdyscyplinowani , przystosowywali sie do kraju a kiedy już uczą sie tego jako małe dzieci jest im łatwiej bo gdyby narzucano im w dorosłym wieku byłby problem z przystosowaniem sie ,dobrym dowodem na to jest książka lea jacobson amerykańska gejsza i tarantino tanzani warto przeczytać oni opisują to w sposób przejrzysty gorąco polecam. :-P
http://www.c-fam.org/campaigns/id.179/default.asp
Wielkie talenty dojrzewają powoli.
Awatar użytkownika
isetagumoto
 
Posty: 50
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 11:19 - ndz

Re:

Postautor: konoyaro » 08 stycznia 2010, 17:31 - pt

Niltinco pisze:Moim zdaniem japońska szkoła to koszmar dla dziecka. A oto kilka powodów dlaczego tak uważam:

1.Już sam wybór przedszkola decyduje o dalszej karierze co u nas jest nie do pomyślenia. Bez prestiżowego przedszkola dziecko nie dostanie się do dobrej podstawówki, bez dobrej podstawówki nie pójdzie do dobrego gimnazjum itd. W szkole nie można być ani za dobrym ani za słabym w nauce ponieważ są robione listy rankingowe wytyczające normę cenową. Jeśli się od tej normy odstaje (obojętne czy dlatego, że świetnie się ktoś uczy czy wręcz przeciwnie) to dostaje punkty ujemne.

2.Dzieci wyróżniające się z jakiegoś powodu z grupy są prześladowane przez rówieśników. Jest to tak zwane ijime. Przeważnie prześladowcy gnębią swą ofiarę aż ta popełnia samobójstwo. Powody takiego gnębienia są różne i często dla nas błahe jak np. za niski lub za wysoki wzrost, za dobre lub za złe oceny, jeśli dziecko jest pół Japończykiem ( o nie Japończyku nie wspominając bo właściwie nie Japończyk do dobrej szkoły się nie dostanie ze względu na pochodzenie), jeśli dziecko (Japończyk) przez jakiś czas przebywało za granicą.

3.Do koszarów szkolnych dochodzi oczywiście nauka i wyścig szczurów. Dzieci są przeładowane zajęciami w szkole jak i po za nią dlatego czasem w ucieczce od świata zamykają się w swoich pokojach i potrafią tak przesiedzieć nawet parę lat (jest to tak zwane hikikomori).

4.Ostatnio mówi się dużo o agresji w polskich szkołach podczas gdy w Japonii jest to o wiele większy problem. Tam nie wsadza się kosza na głowę nauczyciela tylko się go zabija, nie bije się kolegów z klasy tylko się ich morduje. Był taki przypadek chłopaczka z podstawówki, który ubzdurał sobie, że jest jakimś tam demonem i zaczął mordować swoich rówieśników. Najpierw zabił dziewczynkę i ukrył jej poćwiartowane ciało, a następnie zabił jakiegoś chłopczyka, a jego odciętą głowę zawiesił na szkolnej bramie.
Najgorsze jest to, że Rząd japoński nie ma pomysłu jak rozwiązać problem przemocy w szkole i dokłada tym dzieciakom jeszcze więcej zajęć.
Mam nadzieję, że to co napisałam choć trochę nakreśliło wam problem japońskiej szkoły.


Skad bierzesz takie informacje? LOL. Jestem ciekawy gdzie to pisalo bo naprawde wyglada na to, iz wszyscy Japonczycy sa jak wielka rodzina Adamsow - wszyscy uczeszczali do takich szkol.
Szkoly sa jak wszedzie na swiecie - z problemami, miedzy innymi z takimi o jakich piszesz ale nie jest to pierwszy plan.

1. Nie ma tutaj ani grama prawdy. O tym, czy dostaniesz sie do elitarnej szkoly decyduja pieniadze i koneksje - jak na calym swiecie. Do Waseda Daigaku - jeden z lepszych unwersytetow panstwowych mozna sie dostac po srednio-lepszym ogolniaku - zalezy od checi do nauki. Przypadki znam z autopsji.

2. Jak wyzej. Znecanie sie wystepuje jak wszedzie - u nas tez jest i na calym swiecie, powody tez sa rozne.

3. Znowu za duzo lektury Faktu. To prawda ze zajec jest wiecej a wakacji mniej, ale wyciaganie z tego wniosku, ze z tego powodu ludzie sie zamykaja w pokojach jest zbyt daleko idace LOL.

4. LOL, morduje sie, katuje, lamie kolem a rodzice patrza na to wylenialym okiem i codziennie wysylaja pociechy na nowa dawke. Psychole sa, to prawda - nawet patrzac na liczbe mieszkancow - okolo 3-5x wiecej niz w Polsce.

Oj to co napisalas, NAKRESLILO NAM problem japonskiej szkoly. Bo fantazja..... fantazja..... (C C F G wroc...) lalala....
http://www.youtube.com/watch?v=4kXA7NGc7i8

.........
off topic: to tez wymiata: http://www.youtube.com/watch?v=PY5WfwyF ... re=related
晩酌中
Awatar użytkownika
konoyaro
 
Posty: 357
Rejestracja: 07 maja 2009, 07:17 - czw
Lokalizacja: みちのく

Re: Szkoła w Japonii

Postautor: kurimon » 08 stycznia 2010, 22:58 - pt

Imho i Niltinco i konoyaro maja po trochu racje. Japonskie szkoly nie sa az tak straszne bo wiekszosc uczniow i tak tam nic nie robi. A na platne uniwerki mozna sie dostac dosc latwo oplacajac cala nauke dziecka od przedszkola do konca studiow w tym samym kampusie.

Nie robmy z tubylcow takich pracusiow!!! Oni tez sie lenia, obijaja i w ogole spora czesc ma cala nauke w glebokim powazaniu. A Tokio to w ogole nie jest w najmniejszym stopniu reprezentacja prawdziwej Japonii!
外人はダメ!
Awatar użytkownika
kurimon
 
Posty: 378
Rejestracja: 01 marca 2009, 17:34 - ndz

Re: Szkoła w Japonii

Postautor: isetagumoto » 25 stycznia 2010, 06:01 - pn

na płatne też trzeba zdawać egzaminy :-D i to nie tak łatwe
http://www.c-fam.org/campaigns/id.179/default.asp
Wielkie talenty dojrzewają powoli.
Awatar użytkownika
isetagumoto
 
Posty: 50
Rejestracja: 28 czerwca 2009, 11:19 - ndz

Re: Szkoła w Japonii

Postautor: kurimon » 25 stycznia 2010, 07:47 - pn

Jesli ktos chce isc tylko na prywatny uniwerek to faktycznie musi zdawac egzaminy. Ale jak napisalem wyzej czesto nauka zaczyna sie od prywatnego przedszkola w tym samym zespole szkol prywatnych.
外人はダメ!
Awatar użytkownika
kurimon
 
Posty: 378
Rejestracja: 01 marca 2009, 17:34 - ndz

Re: Szkoła w Japonii

Postautor: eliza_ch » 28 maja 2010, 21:46 - pt

hej!
Okolo wrzesnia bede jechala do japonii. chcialabym zaczac tam jakies kursy odnosnie alternatywnej medycyny w jezyku angielskim. probowalam znalesz jakies info w internecie odnosnie tego ale jakos marnie mi to szlo. moze ktos zwas mialby jakies info na ten temat. dzieki z gory
eliza_ch
 
Posty: 1
Rejestracja: 28 maja 2010, 21:40 - pt

Poprzednia

Wróć do Japonia obecnie

cron