Gejsza

Kultura w szerokim słowa znaczeniu

Gejsza

Postautor: Mayumi-chan » 02 stycznia 2011, 00:42 - ndz

wpisując w wyszukiwarki "gejsza" wyskakują mi tylko jakieś strony, które opisują życie gejsz w dawnych czasach, ale nie bardzo potrafię znaleźć informacji na temat jak to jest teraz...domyślam się, że dużo się nie zmieniło, ale chodzi mi bardziej o informacje, kto może zostać gejszą i w jakim wieku itp.
czy trzeba być obywatelką Japonii czy w ogóle trzeba być Japonką, czy są wymogi co do typu urody itp. ile się płaci za przebywanie w szkole gejsz itd. itd. itd.
byłabym wdzięczna za podpowiedzi gdzie mogę takich informacji szukać itp. ;))
Awatar użytkownika
Mayumi-chan
 
Posty: 2
Rejestracja: 26 maja 2010, 17:05 - śr


Re: Gejsza

Postautor: noel » 03 stycznia 2011, 16:59 - pn

Informacji trzeba szukać w internecie tyle, że na angielskich stronach. Wystarczy wbić w google "geisha today" lub coś w ten deseń i już masz stertę linków.

Z polskich stron możesz zajrzeć na:
http://okiya.blog.onet.pl/

Z zagranicznych:
http://www.immortalgeisha.com/ig_bb/index.php

Ogólnie rzecz biorąc gejszą może zostać każda dziewczyna, która ma odpowiednie predyspozycje i zostanie przyjęta na naukę. Z wywiadów z młodymi maiko zauważyłam, że są to zwykle dziewczyny, które zajmowały się tradycyjną sztuką (np. grą na shamisenie, albo tańcem) na kilka lat przed wstąpieniem na staż. Dziewczyna może oficjalnie zająć się edukacją w domu gejsz dopiero po ukończeniu 15 roku życia.

Można zostać gejszą nie będąc Japonką, ale jest to bardzo rzadkie zjawisko. Parę lat temu prasa rozpisywała się o Sayuki (a właściwie o Fionie Graham), która została pierwszą niejapońską gejszą od 400 lat. Oczywiście wiele osób neguje gejszowość pani Fiony, bo przeszła wyłącznie 6 miesięczne szkolenie w Tokio i tam też pracuje, a jak wiadomo tokijskie standardy są dużo luźniejsze niż tradycja Kioto.

noel
noel
 
Posty: 57
Rejestracja: 23 lipca 2008, 17:43 - śr

Re: Gejsza

Postautor: selena » 25 maja 2011, 22:11 - śr

noel pisze:Informacji trzeba szukać w internecie tyle, że na angielskich stronach. Wystarczy wbić w google "geisha today" lub coś w ten deseń i już masz stertę linków.

Z polskich stron możesz zajrzeć na:
http://okiya.blog.onet.pl/

Z zagranicznych:
http://www.immortalgeisha.com/ig_bb/index.php

Ogólnie rzecz biorąc gejszą może zostać każda dziewczyna, która ma odpowiednie predyspozycje i zostanie przyjęta na naukę. Z wywiadów z młodymi maiko zauważyłam, że są to zwykle dziewczyny, które zajmowały się tradycyjną sztuką (np. grą na shamisenie, albo tańcem) na kilka lat przed wstąpieniem na staż. Dziewczyna może oficjalnie zająć się edukacją w domu gejsz dopiero po ukończeniu 15 roku życia.

Można zostać gejszą nie będąc Japonką, ale jest to bardzo rzadkie zjawisko. Parę lat temu prasa rozpisywała się o Sayuki (a właściwie o Fionie Graham), która została pierwszą niejapońską gejszą od 400 lat. Oczywiście wiele osób neguje gejszowość pani Fiony, bo przeszła wyłącznie 6 miesięczne szkolenie w Tokio i tam też pracuje, a jak wiadomo tokijskie standardy są dużo luźniejsze niż tradycja Kioto.

noel



Tak, to prawda. Gejszą może zostać każda dziewczyna, bez względu na narodowość i szkolenie zaczyna w bardzo młodym wieku(przynajmniej tak było dawniej), bo jest ono bardzo długie, a w jej naukę inwestuje się ogromne pieniądze. Nie zgadzam się z wypowiedzią noel, że dopiero po 15 roku zycia(chyba że teraz się zmieniły zasady), bo czytałam opowieść gejszy z Gionu, która pisała że zamieszkała w domu gejsz i zaczęła naukę chyba koło 8 roku życia.
selena
 
Posty: 2
Rejestracja: 25 maja 2011, 21:13 - śr

Re: Gejsza

Postautor: Norek » 26 maja 2011, 16:33 - czw

selena pisze:(...) bo czytałam opowieść gejszy z Gionu, która pisała że zamieszkała w domu gejsz i zaczęła naukę chyba koło 8 roku życia.


Wydaje mi się, że dość ważnym słowem w wypowiedzi noel jest słowo "oficjalnie":

noel pisze:Dziewczyna może oficjalnie zająć się edukacją w domu gejsz dopiero po ukończeniu 15 roku życia.
YOU DON'T NEED A REASON TO HELP PEOPLE
Norek
 
Posty: 67
Rejestracja: 16 maja 2007, 13:37 - śr
Lokalizacja: Kielce


Wróć do Kultura

cron