Praca i życie obcokrajowca w Japonii

Wszystko co związane z "obecnymi czasami"...

Praca i życie obcokrajowca w Japonii

Postautor: kruk11 » 27 lutego 2009, 01:44 - pt

Chciałbym wyjechać i zamieszkać w Japonii przynajmniej na kilka lat,ale muszę za coś żyć.Dlatego proszę aby osoby zorientowane w temacie(szczególnie ci co mieszkają w Japonii) napisali jak wygląda możliwość znalezienia pracy dla polaka.
1.Czy ma znaczenie jakie studia,szkołę skończyłem czy równie dobrze mogę tam jechać po liceum?
2.Jakie jest zapotrzebowanie na osoby po studiach geograficznych(która specjalizacja będzie lepsza-turystyka czy geografia fizyczna?)
3.Jeśli nie dostane lepszej pracy to czy będę mógł chociaż w miarę łatwo znaleźć słabo płatną pracę w mcdonaldzie czy w rolnictwie?Chodzi mi o to że wolałbym nie trafić na ulice jak się skończą pieniądze.
4.Czy Japończycy pracują znacznie więcej niż Polacy?Pracodawcy mają takie wysokie wymagania czy też osoby które pracują po godzinach robią to tylko dla awansu?
5.Czy znajomość angielskiego jest istotna dla pracodawcy?
6.Czy za minimalną pensję zdołam się jakoś utrzymać?
7.Gdzie najlepiej szukać pracy, w Tokio czy w mniejszych miastach(choć najbardziej chciałbym pracować na Okinawie)?
8.Ile mniej więcej powinienem posiadać pieniędzy aby taki wyjazd był w miarę bezpieczny(wliczając bilet,wyżywienie zakwaterowanie przez pól roku-a może lepiej na dłużej?)
kruk11
 
Posty: 7
Rejestracja: 26 lutego 2009, 23:47 - czw


Re: Praca i życie obcokrajowca w Japonii

Postautor: noel » 27 lutego 2009, 12:53 - pt

1.Czy ma znaczenie jakie studia,szkołę skończyłem czy równie dobrze mogę tam jechać po liceum?

Japończyk i tak nie będzie wiedział nic o twoim poziomie czy umiejętnościach bo jakaśtam szkoła z odelgłego kraju nic mu nie mówi. Po liceum to nawet w Polsce trudno znaleźć pracę, a co dopiero w Japonii.
Poza tym, zasada jest taka. Chcesz pracować w Japonii musisz mieć wizę pracowniczą. Wizę pracowniczą dostaniesz jak przedstawisz w ambasadzie dokument, że jakiś japoński pracodawca ma na 100% dla ciebie pracę.

5.Czy znajomość angielskiego jest istotna dla pracodawcy?

Nie. O ile nie jesteś jakimś pracownikiem którego zadaniem jest kontaktowanie się z zagranicą, to Japończyka nic nie obchodzi twój angielski. Dla niego liczy się przede wszystkim znajomość japońskiego.

3.Jeśli nie dostane lepszej pracy to czy będę mógł chociaż w miarę łatwo znaleźć słabo płatną pracę w mcdonaldzie czy w rolnictwie?Chodzi mi o to że wolałbym nie trafić na ulice jak się skończą pieniądze.

Żeby pracować w takim McDonaldzie to trzeba perfekcyjnie znać japoński. Innaczej nie bedziesz w stanie obsługiwać klientów.
noel
 
Posty: 57
Rejestracja: 23 lipca 2008, 17:43 - śr

Re: Praca i życie obcokrajowca w Japonii

Postautor: kruk11 » 01 marca 2009, 20:30 - ndz

Więc niestety nie można szukać pracy na własną rękę?
Nie ma żadnych odstępstw od tej reguły?
A w jaki sposób można dostać tę wizę pracowniczą i czy jest to łatwe?
Muszę poszukać pracy w japońskich firmach działających w Polsce jak toyota czy mitsubishi i tam się o nią starać czy jak?
Więc osoby z humanistycznym wykształceniem są z góry skreślone.
kruk11
 
Posty: 7
Rejestracja: 26 lutego 2009, 23:47 - czw

Re: Praca i życie obcokrajowca w Japonii

Postautor: noel » 01 marca 2009, 21:39 - ndz

Można szukać pracy na własną rękę nawet na miejscu, jednak bez kontaktów i b.dobrej znajomości japońskiego szanse na znalezienie zatrudnienia są bliskie zeru. Ogólnie rzecz biorąc spora część Japończyków ma uprzedzenia w stosunku do gaijin'ów i jeżeli nie musi to obcokrajowca nie zatrudni. Niektórzy liczą np. na pracę jako nauczyciel angielskiego, ale to ewentualnie na jakimś kompletnym zadupiu, bo w większych miastach jest pełno native'ów z Australii i USA.

Gdy już przyjdzie ci się znaleźć legalną pracę to wtedy dopiero można składać papiery na wizę pracowniczą (odnośnie warunków polecam udać się do ambasady i popytać - bo jeżeli wydanie wizy długo trwa to pracodawca pewnie nie będzie chciał czekać).

Praca w japońskiej firmie w Polsce niekoniecznie oznacza, że trafi się do Japonii - chyba że firma potrzebuje takiej osoby, która będzie jeździła tam służbowo lub zostanie oddelegowana do japońskiego oddziału. Ale to chyba mało prawdopodobne.

Humanistyczne wykształcenie raczej do niczego się w Japonii nie nadaje - chyba że uda ci się znaleźć odpowiedniego pracodwacę zainteresowanego twoimi umiejętnościami.
noel
 
Posty: 57
Rejestracja: 23 lipca 2008, 17:43 - śr

Re: Praca i życie obcokrajowca w Japonii

Postautor: kurimon » 02 marca 2009, 16:59 - pn

noel pisze: Niektórzy liczą np. na pracę jako nauczyciel angielskiego, ale to ewentualnie na jakimś kompletnym zadupiu, bo w większych miastach jest pełno native'ów z Australii i USA.


Akurat tutaj nie masz racji. Bez problemu mozna dostac taka prace w Tokio i innych wiekszych miastach. Oczywiscie nie bedzie to szkola z pierwszej dziesiatki najlepszych szkol w kraju ale da sie. Zdziwilbys sie jakich ludzi czasem zatrudniaja jako nauczycieli angielskiego:)

edit: literowki
Ostatnio zmieniony 02 marca 2009, 19:00 - pn przez kurimon, łącznie zmieniany 1 raz
外人はダメ!
Awatar użytkownika
kurimon
 
Posty: 378
Rejestracja: 01 marca 2009, 17:34 - ndz

Re: Praca i życie obcokrajowca w Japonii

Postautor: Aki-chan » 02 marca 2009, 17:31 - pn

Ja powiem tak, że jeśli ktoś chce i się uprze to znajdzie pracę w Japonii ^^
Fakt, że mogło by to trwać kilka miesięcy a nawet lat.

1.Czy ma znaczenie jakie studia,szkołę skończyłem czy równie dobrze mogę tam jechać po liceum?
Nie, w Japonii wykształcenie aż tak bardzo się nie liczy, ważne są umiejętności i praktyka. Po liceum nie masz szans, tym bardziej, że po liceum nic się nie ma.

2.Jakie jest zapotrzebowanie na osoby po studiach geograficznych(która specjalizacja będzie lepsza-turystyka czy geografia fizyczna?)
Do spraw turystyki mają swoich. Jeśli chciałbyś w tym kierunku pracować, to musiałbyś skończyć takie studia i pracować w Polsce w zawodzie co najmniej kilka lat plus umieć perfekt japoński z zagadnieniami geograficznym

3.Jeśli nie dostane lepszej pracy to czy będę mógł chociaż w miarę łatwo znaleźć słabo płatną pracę w mcdonaldzie czy w rolnictwie?Chodzi mi o to że wolałbym nie trafić na ulice jak się skończą pieniądze.
McDonaldy odpadają (japoński!). Mógłbyś się "zatrudnić" do sprzątania domów albo pilnowania dzieci (piszę całkiem serio, fakt, że praca nie jest super płatna, ale jeśli zamieszkasz z jakąś rodziną to odpadną ci koszty za jedzenie, wodę itp)

4.Czy Japończycy pracują znacznie więcej niż Polacy?Pracodawcy mają takie wysokie wymagania czy też osoby które pracują po godzinach robią to tylko dla awansu?
Pracoholizm Japończyków to mit. Gdzieś wyczytałam, że Polacy pracują więcej. W Japonii dużo osób pracuje 8-9 godzin, niektórzy zostają dłużej, ale najczęściej z własnej woli.

5.Czy znajomość angielskiego jest istotna dla pracodawcy?
Jeśli się zatrudniasz u anglojęzycznego pracodawcy to tak. W Japońskiego nie bardzo.

6.Czy za minimalną pensję zdołam się jakoś utrzymać?
Japonia nie jest aż tak drogim krajem za jaki wiele osób ją uważa. Jeśli masz na myśli minimalną pensję wg japońskich płatności, to masz szansę się utrzymać, pod warunkiem, że nie będziesz mieszkać w willi, wydawać pieniądze na byle co..itp

7.Gdzie najlepiej szukać pracy, w Tokio czy w mniejszych miastach(choć najbardziej chciałbym pracować na Okinawie)?
Tokio jest przesiąknięte obcokrajowcami, Okinawa zresztą też. W dużym mieście nie znajdziesz pracy bo nie ma wielu miejsc (zresztą na pewno w pierwszej kolejności przyjmą Japończyka niż obcokrajowca), a w mniejszych miastach i wioskach nawet nikomu nie jest po myśli zatrudniać "obcego".

8.Ile mniej więcej powinienem posiadać pieniędzy aby taki wyjazd był w miarę bezpieczny(wliczając bilet,wyżywienie zakwaterowanie przez pól roku-a może lepiej na dłużej?)
Wiza turystyczna jest na 3 miesiące, po 3 msc możesz iść do biura imigracyjnego i przedłużyć na kolejne 3.
bilet = od 2.700 złoty w górę
wynajęcie pokoju na 3 msc w małej mieścinie lub na na przedmieściach to coś ok 1.500zł na miesiąc (w Japonii płaci się 3 msc z góry plus czynsz plus inne opłaty więc może to wyjść więcej niż 6.000zł za 3 msc). Ale nie wiem do końca, nigdy nie płaciłam za mieszkanie w Japonii.
wyżywienie i transport = tu wg własnego uznania, jedzenie w Japonii nie jest wcale aż tak drogie). Ja przez 2 miesiące bycia w Japonii wydałam 40.000 jenów za wyżywienie, transport i zwiedzanie i przyznam, że co 2-3 dni coś zwiedzałam.(wtedy to było 2 zł za 100 jenów)
Awatar użytkownika
Aki-chan
 
Posty: 261
Rejestracja: 25 września 2006, 12:28 - pn
Lokalizacja: Tokyo

Re: Praca i życie obcokrajowca w Japonii

Postautor: noel » 02 marca 2009, 18:37 - pn

Akurat tutaj nie masz racji. Bez problemu mozna dostac taka prace w Tokio i innych wiekszych miastach. Oczywiscie nie bedzie to szkola z pierwszej dziesiatki najlepszych szkol w kraj ale da sie. Zdziwilbys sie jakich ludzi czasem zatrudiaja jako nauczycieli angielskiego:)

Możliwe. Wychodzę z założenia, że jak Japończyk będzie miał do wyboru native'a albo osobę nauczoną angielskiego to weźmie tego pierwszego. A wiadmo, że najwięcej obcokrajowców siedzi w dużych aglomeracjach.

Mógłbyś się "zatrudnić" do sprzątania domów albo pilnowania dzieci (piszę całkiem serio, fakt, że praca nie jest super płatna, ale jeśli zamieszkasz z jakąś rodziną to odpadną ci koszty za jedzenie, wodę itp)

Że co? Kto ci zatrudni faceta do sprzątania domu lub pilnowania dziecka? I to na dodatek jakiegoś gaijina prosto z ulicy. Chyba cie pogieło.
noel
 
Posty: 57
Rejestracja: 23 lipca 2008, 17:43 - śr

Re: Praca i życie obcokrajowca w Japonii

Postautor: Aki-chan » 02 marca 2009, 20:25 - pn

noel pisze:Że co? Kto ci zatrudni faceta do sprzątania domu lub pilnowania dziecka? I to na dodatek jakiegoś gaijina prosto z ulicy. Chyba cie pogieło.

istnieje coś takiego jak Au-Pair. Faceci też mogą tak pracować.
Awatar użytkownika
Aki-chan
 
Posty: 261
Rejestracja: 25 września 2006, 12:28 - pn
Lokalizacja: Tokyo

Re: Praca i życie obcokrajowca w Japonii

Postautor: noel » 02 marca 2009, 21:35 - pn

istnieje coś takiego jak Au-Pair. Faceci też mogą tak pracować.

pokaż mi jakieś ogłoszenie skierowane do obcokrajowca

Ad. To że sama dorabiasz u japońskiej rodziny (nie wnikam czy praca zdobyta z pomocą japońskiego narzeczonego) nie znaczy, że każdny przyjezdny tak może.
noel
 
Posty: 57
Rejestracja: 23 lipca 2008, 17:43 - śr

Re: Praca i życie obcokrajowca w Japonii

Postautor: Aki-chan » 02 marca 2009, 22:39 - pn

Oficialnie nie ma programu Au Pair w Japonii, ale na stronie AuPair Word albo Great Au Pair znajdziesz trochę japońskich rodzin.

Po pierwsze, nie jestem teraz w Japonii.
po drugie nie pracowałam ani nie pracuję jako Au Pair w Japonii.
Miałam propozycję ale odrzuciłam, i wcale mój japoński narzeczony nie pomagał mi w szukaniu rodziny.
Awatar użytkownika
Aki-chan
 
Posty: 261
Rejestracja: 25 września 2006, 12:28 - pn
Lokalizacja: Tokyo

Re: Praca i życie obcokrajowca w Japonii

Postautor: kruk11 » 03 marca 2009, 17:04 - wt

Czyli pracy należy szukać tylko w Polsce,bo jeśli znajdę prace na miejscu to i tak muszę wrócić się po wizę do Polski?
kruk11
 
Posty: 7
Rejestracja: 26 lutego 2009, 23:47 - czw

Re: Praca i życie obcokrajowca w Japonii

Postautor: kurimon » 03 marca 2009, 17:10 - wt

Nie musisz. Kategorie wizy mozna zmienic na miejscu tylko trzeba okazac zaswiadczenie o odpowiednio wysokich dochodach (np. umowa o prace). W chwili obecnej to minimum 200000 JPY miesiecznie.
外人はダメ!
Awatar użytkownika
kurimon
 
Posty: 378
Rejestracja: 01 marca 2009, 17:34 - ndz

Re: Praca i życie obcokrajowca w Japonii

Postautor: Miyako » 06 stycznia 2012, 16:33 - pt

Poza tym, zasada jest taka. Chcesz pracować w Japonii musisz mieć wizę pracowniczą. Wizę pracowniczą dostaniesz jak przedstawisz w ambasadzie dokument, że jakiś japoński pracodawca ma na 100% dla ciebie pracę.

Czy na początek może to być dokument od pracodawcy na przykład w jakimś małym sklepie? Czy z takiej pracy da się w ogóle utrzymać?
Miyako
 
Posty: 4
Rejestracja: 12 grudnia 2011, 19:22 - pn

Re: Praca i życie obcokrajowca w Japonii

Postautor: Anna2 » 08 stycznia 2012, 02:27 - ndz

Miyako pisze:
Czy na początek może to być dokument od pracodawcy na przykład w jakimś małym sklepie? Czy z takiej pracy da się w ogóle utrzymać?


Nie. Sa kategorie wiz, wszystkie wyszczegolnione na stronie MOFA, Japonia nie potrzebuje sprowadzac ludzi z za granicy do pracy w malych sklepach. I na drugie pytanie - nie.
Mam nalog instagramowy: http://instagram.com/twocatsinjapan#
Anna2
 
Posty: 103
Rejestracja: 08 kwietnia 2009, 09:20 - śr
Lokalizacja: Tochigi-ken

Re: Praca i życie obcokrajowca w Japonii

Postautor: generalgosiak » 08 maja 2013, 13:41 - śr

Witam,
chciałabym się Was spytać czy są jakieś strony które znacie na temat oferowanych stancji przez japończyków obcokrajowcom? Albo czy japończycy pozwalają nam opiekować się starszymi ludźmi za dach nad głową i wyżywienie? Czy za coś takiego też bym musiała się starać o wize pracowniczą?
generalgosiak
 
Posty: 1
Rejestracja: 08 maja 2013, 13:24 - śr

Następna

Wróć do Japonia obecnie

cron