Wieści z kraju i ze świata

Tutaj wszystkie inne tematy ;-)

Wieści z kraju i ze świata

Postautor: Kermit » 03 września 2009, 14:15 - czw

W dzisiejszym, niezwykle zglobalizowanym świece, warto śledzić co dzieje się w różnych zakątkach Ziemi. Nie tylko da to ogólny ogląd na sytuację świata, pozwoli lepiej zrozumieć pewne zachodzące procesy czy wydarzenia ale także jest możliwością na lepsze zrozumienie innych kultur, narodów. Poza tym wiele wydarzeń z innych państw oddziałuje także na Kraj Kwitnącej Wiśnii więc czasem po prostu niezbędne jest spojrzenie na nie przez osoby pasjonujące się Japonią, których tutaj raczej nie brakuje. :wink: Tyle tytułem wstępu.
Będę starał sie wrzucać tutaj wszelkie godne uwagi informację (dotyczące zarówno Polski jak i innych krajów). Postaram się, by były to nie tylko informacje okołopolityczne ale wszelkie interesujące wydarzenia. Zachęcam również do dyskusji i zamieszczania co ciekawszych newsów.

Edit: Pierwsza "porcja" informacji:

Pożar, który spalił 144,000 akrów na północy Los Angeles wywołany był podpaleniem, oświadczyła Służba Leśna USA. W płomieniach życie straciło dwóch strażaków - służby traktują ich zgon jako zabójstwo. Biuro szeryfa LA już podjęło dochodzenie w tej sprawie. Walka z żywiołem kosztowała 27 milionów dolarów a pożar zniszczył 116 budynków, w tym 64 domy.

Grecy wybiorą nowy rząd dwa lata przed końcem kadencji - zapowiedział obecny premier Kostas Karamanlis. Szef rzadu decyzję podjął głównie z powodu nacisków opozycyjnej partii socjalistycznej, która zapowiedziała zablokowanie lutowych wyborów prezydenckich, jeśli wcześniej nie odbędą się wyboru rządu (grecka konstytucja wymaga zgody dwóch głównych partii co do przeprowadzenia wyborów prezydenckich). Premier, po rozmowie z prezydentem Karolosem Papouliasem zapowiedział wybory na 4 Października. Wcześniej, 7 Września, parlament ma zostać rozwiązany przez głowę państwa.
Żródło: " http://edition.cnn.com/2009/WORLD/europ ... ef=edition

Korea Północna weszła w decydującą fazę procesu wzbogacania uranu – poinformowała w piątek (4.09) północnokoreańska agencja informacyjna KCNA. Informacja o postępach w procesie wzbogacania uranu, wykorzystywanego do produkcji m.in. bomby atomowej, pojawiła się nieoczekiwanie. W ostatnim miesiącu Korea Północna wielokrotnie podejmowała pojednawcze kroki, takie jak uwolnienie amerykańskich dziennikarek czy wznowienie rozmów z Koreą Południową. Północnokoreańska agencja informacyjna KCNA piątkowe (4.09) oświadczenie opiera na liście północnokoreańskiego ambasadora przy ONZ do przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ambasador Sin Son-ho stwierdził w liście, że "eksperymentalne wzbogacanie uranu z powodzeniem weszło w decydującą fazę realizacji"

Już w tym tygodniu ma w Chinach zapaść decyzja o dopuszczeniu do stosowania dwóch opracowanych w tym kraju szczepionek przeciw grypie A/H1N1 - zapowiedział w środę na swej stronie internetowej chiński urząd ds. kontroli żywności i leków. Szczepionki, produkowane przez formy Sinovac Biotech Ltd. i Hualan Biological Engineering Inc., przeszły w zeszłym miesiącu testy kliniczne i zostały pozytywnie ocenione przez ekspertów. Obaj producenci twierdzą, że już jedna dawka ich szczepionki zapewnia ochronę przed nową grypą ludziom w wieku od 3 do 60 lat. W testach uczestniczyło ponad 3 tys. ludzi

Stanowisko archeologiczne Maucallacta (w języku keczua - "Stara Osada") czyli położone w południowej części Peru ważne inkaskie centrum ceremonialno-administracyjne jest już dostępne dla turystów. Uroczystej ceremonii otwarcia przewodniczył Ambasador RP w Peru Przemysław Marzec. Kompleks architektoniczny zajmuje przeszło 25 ha, z czego główna część znajduje się na niewielkim wzniesieniu poprzecinanym tarasami, zabudowanymi konstrukcjami kamiennymi przeważnie na planie prostokątnym. Znajdują się tu pozostałości przeszło 250 budynków, z czego duża część miała pierwotnie charakter monumentalny. Obiekty te, przystosowane do nieregularnego ukształtowania terenu oraz różnic wysokości, charakteryzują duże rozmiary, prostokątny plan i rozplanowanie przestrzenne w zespoły skupione wokół placów (zwane kanchas - "zagrody").

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Kermit
 
Posty: 378
Rejestracja: 26 listopada 2005, 14:58 - sob
Lokalizacja: Bydgoszcz


Re: Wieści z kraju i ze świata

Postautor: Kermit » 08 września 2009, 14:59 - wt

Zaległe newsy, niestety szybciej nie mogłem.

Specjalny wysłannik Japonii ds. bezpieczeństwa w regionie Azji i Oceanii Akitaka Saiki spotkał się ze swoim odpowiednikiem w USA Stephenem Bosworthem. Pretekstem do rozmów było oświadczenie Korei Płn., że ich naukowcy są w fazie ostatniego etapu wzbogacania uranu. Oznacza to poważne zagrożenie dla regionu.

Każda szkoła w Polsce dostanie ocenę swojej pracy z uczniami, współpracy z rodzicami i tego, jak jest zarządzana... Noty będą opisane literami. Najlepsza A oznaczać będzie, że szkoła jest na bardzo wysokim poziomie i spełnia wszystkie stawiane przez MEN wymagania. Szkoły z najgorszą oceną E będą musiały przedstawić kuratorowi program naprawczy. Noty będą jawne, by rodzice wiedzieli wszystko o szkole. [...]MEN zestawiło listę 17 wymagań, które będą oceniane. Szkoła ma m.in. analizować wyniki egzaminów, dbać o to, by uczniowie byli aktywni, by respektowali normy społeczne. Szkoły ocenią wizytatorzy z kuratoriów. Sprawdzą dokumentację, ale też porozmawiają z uczniami i rodzicami.

Sayed Pervez Kambaksh, student skazany w Afganistanie na śmierć m.in. za zbieranie informacji na temat praw kobiet, odzyskał wolność. Stało się to po 20 miesiącach aresztu i dzięki ponad 100 tysiącom podpisów czytelników "The Independent" - donosi brytyjski dziennik. Los 24-letniego początkującego dziennikarza poruszył opinię publiczną po tym, jak jego historia została szeroko opisana przez światowe media. Pod petycją wzywająca do uniewinnienia Kambaksha podpisało się ponad 100 tysięcy osób i afgański rząd musiał ulec presji międzynarodowej społeczności.

Stany Zjednoczone umocniły pozycję lidera w handlu bronią. W ubiegłym roku Amerykanie sprzedali dwukrotnie więcej uzbrojenia niż wszystkie pozostałe kraje świata razem wzięte. Z przekazanego amerykańskim kongresmanom raportu wynika, że w 2008 roku Stany Zjednoczone sprzedały za granicę broń o wartości 37 miliardów 800 milionów dolarów. To o ponad 12 miliardów dolarów więcej niż w roku poprzednim. Na drugim miejscu- z dużo słabszym wynikiem - znalazły się Włochy, które na handlu uzbrojeniem zarobiły 3 miliardy 700 milionów. Na trzecim miejscu uplasowała się Rosja ze sprzedażą na poziomie 3,5 miliarda - trzykrotnie niższą niż w 2007 roku. Łączna wartość światowego handlu bronią wyniosła w ubiegłym roku 53 miliardy dolarów. Oznacza to, że Stany Zjednoczone opanowały prawie 70% tego rynku. Największe kontrakty na sprzedaż broni Amerykanie zawarli z krajami Azji i Bliskiego Wschodu.

Filipiny przyłączyły się do walki ze zmianami klimatu, prezentując prototyp samochodu przeznaczonego dla transportu publicznego: karoseria została wykonana z materiałów odnawialnych - bambusa i przetworzonych liści palmowych, a pojazd napędzany jest paliwem produkowanym z kokosów. [...]. Z metalu wykonano jedynie silnik, podwozie i koła samochodu, podczas gdy resztę z surowców odnawialnych. Wehikuł, który może przewozić do 20 osób, został wyposażony w dwuncylindrowy silnik, który spala 3,8 litra benzyny na 8 godzin pracy.

Premier Tajwanu Liu Chao-shiuan podał się do dymisji w związku z oskarżeniami o nieudolne prowadzenie akcji ratowniczej po przejściu nad wyspą tajfunu Morakot. W tym tygodniu odwołanych ma zostać także część członków jego gabinetu.Prezydent Tajwanu Ma Ying-jeou przyjął dymisję Liu, wskazując jednocześnie jego następcę. Urząd premiera Tajwanu obejmie 61-letni Wu Den-yih, który dotychczas piastował funkcję sekretarza generalnego Partii Narodowej. Tajfun Morakot spowodował najpoważniejsze od półwiecza powodzie i lawiny błotne w południowej części Tajwanu. Według najnowszych danych, po przejściu Morakota nad wyspą śmierć poniosło ponad 750 osób. Straty gospodarcze szacowane są na ponad 4 miliardy dolarów amerykańskich. Mieszkańcy terenów, które najbardziej ucierpiały podczas tajfunu krytykowali tajwańskie władze za powolną i nieudolną akcję ratowniczą, która kosztowała życie wielu ludzi uwięzionych pod zwałami błota i skał. Do niektórych miejscowości pomoc dotarła dopiero po tygodniu od kataklizmu.
Awatar użytkownika
Kermit
 
Posty: 378
Rejestracja: 26 listopada 2005, 14:58 - sob
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wieści z kraju i ze świata

Postautor: Kermit » 15 września 2009, 23:06 - wt

Administracja amerykańska w poniedziałek przedłużyła (mimo sygnałów nowej administracji Baracka Obamy w sprawie możliwości złagodzenia restrykcji) na kolejny rok obowiązujące od początku lat 1960. embargo na wymianę handlową z Kubą - podano w Waszyngtonie. W oświadczeniu Białego Domu wyjaśniono, że zdaniem prezydenta, utrzymanie sankcji leży w narodowym interesie USA.

Stany Zjednoczone i Izrael nie osiągneły kompromisu w sprawie osadnictwa izraelskiego na Zachodnim Brzegu. Amerykański wysłannik George Mitchell i premier Benjamin Netanjahu rozmawiali o sprawie w Tel Awiwie. George Mitchell jeszcze przed spotkaniem wyraził nadzieję na osiągnięcie szybkiego porozumienia. Netanjahu miał jednak zaznaczyć w Knesecie, że możliwe byłoby zawieszenie planów budowy osiedli na pewien czas, jednakże w żadnym razie nie zostaną wstrzymane projekty, znajdujące się już w stadium realizacji. Zarówno administracja Baracka Obamy jak i strona palestyńska domagają się całkowitego wstrzymania osadnictwa żydowskiego na Zachodnim Brzegu Jordanu. Palestyńczycy uzależniają od takiego kroku dalsze rokowania z Izraelem.
Źródło:
http://wiadomosci.onet.pl/2043058,11,1,1,,item.html
http://www.psz.pl/tekst-23225/Osadnictw ... A-i-Izrael

Negocjacje grupy 5+1 (pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemiec) z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego odbędą się prawdopodobnie w Turcji - poinformował szef unijnej dyplomacji Javier Solana. Celem rozmów ma być pakiet propozycji, przedstawiony w zeszłym tygodniu przez Teheran, w którym Iran deklaruje chęć rozmów o globalnym rozbrojeniu atomowym, jak również o innych kwestiach międzynarodowych.Zachód obawia się, że Iran dąży do wyprodukowania bomby jądrowej, a Teheran twierdzi, że jego program atomowy służy jedynie celom pokojowym.

W najbliższy piątek, 18 września, Żydzi na całym świecie będą obchodzić święto Rosz Haszana, żydowski Nowy Rok. Rosz Haszana w tradycji judaistycznej [...] symbolizuje: rocznicę stworzenia świata, sąd Boga nad ludźmi i dzień, w którym ludzie odnawiają swoją więź ze Stwórcą. Zgodnie z tradycją żydowską, stworzenie świata nastąpiło w 3761 roku p.n.e., liczonym według kalendarza gregoriańskiego.

Dzisiaj także obchodzona jest 1. rocznica nastania kryzysu ekonomicznego na świecie. :roll:
Awatar użytkownika
Kermit
 
Posty: 378
Rejestracja: 26 listopada 2005, 14:58 - sob
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wieści z kraju i ze świata

Postautor: Kermit » 22 września 2009, 11:34 - wt

"Gazeta Wyborcza": Styczeń, a najpóźniej luty 2010 to data wprowadzenia e-administracji w Polsce. Na początek przez internet załatwimy ponad sto spraw urzędowych, takich jak np. zgoda na wycięcie drzewa, zgłoszenie budowy ogrodzenia, zezwolenie na hodowanie psa agresywnej rasy, zgoda na zatrudnienie cudzoziemca, rozłożenie na raty mandatów. Oczywiście nadal będzie można załatwiać te sprawy, idąc do urzędu. Ale dokument elektroniczny będzie równie ważny jak papierowy...

Egipcjanin Faruk Hosni i Bułgarka Irina Bokowa otrzymali równą liczbę głosów podczas czwartej tury wyborów nowego dyrektora generalnego UNESCO. Potrzebne będzie piąte głosowanie, które odbędzie się we wtorek.Dotychczas największe poparcie uzyskiwał kontrowersyjny egipski minister kultury Hosni.Perspektywa, że na czele UNESCO może stanąć Hosni, budziła od tygodni niezadowolenie organizacji żydowskich i intelektualistów, którzy zarzucają mu antysemickie i antyizraelskie wypowiedzi oraz udział w rządzie, który stosuje cenzurę.57-letnia Bokowa jest zawodowym dyplomatą po szkole w Moskwie; odegrała również pewną rolę polityczną w Bułgarii po upadku komunizmu.

Władze chińskiego miasta Guangzhou poleciły pracownikom miejskim wysmarowanie masłem stalowego mostu, który cieszył się ogromnym powodzeniem wśród samobójców.Wszystkie powierzchnie mostu, które mogłyby ułatwić potencjalnym samobójcom wspięcie się i zeskoczenie do wody, zostały pokryte tłuszczem, co powinno skutecznie zniechęcić osoby pragnące odebrać sobie życie.Chińskie władze zdecydowały się na ten krok, ponieważ wywieszane wcześniej ostrzeżenia i apele nie zdawały egzaminu.

...cztery dni po oficjalnej rezygnacji Waszyngtonu z tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach, w Genewie wznowione zostały rosyjsko-amerykańskie negocjacje o redukcji broni atomowej. Toczą się one na terenie misji rosyjskiej i uczestniczą w nich, jak donoszą rosyjskie źródła, ważne delegacje obu stron. Ambasador USA w Moskwie John Beyrle twierdzi, że realne jest zawarcie przed grudniem nowego porozumienia o redukcji zbrojeń strategicznych, podobnego do porozumienia START z 1991 r. Ma ono ograniczyć liczbę głowic nuklearnych po obu stronach do blisko 1,5 tys.

Azjatycki Bank Rozwoju (ADB) podniósł prognozy wzrostu gospodarczego dla rozwijających się państw tego regionu i ocenił, że okazały się one bardziej odporne na kryzys, niż zakładał kilka miesięcy temu.Według zrewidowanej prognozy, 44 wschodzące gospodarki Azji powiększą się w 2009 r. łącznie o 3,9 proc. W majowym raporcie ADB przewidywał, że będzie to 3,4 proc. Produkt Krajowy Brutto Chin wzrośnie o 8,2 proc., w porównaniu z wcześniejszą prognozą na poziomie 7,0 proc. PKB Indii powiększyć się ma natomiast o 6 proc., a nie o 5 proc., jak przewidywał dotąd bank. W niektórych gospodarkach regionu recesja okazała się jednak głębsza, niż oczekiwano. I tak, ADB obniżył prognozy wzrostu gospodarczego m.in. dla Tajwanu, Tajlandii i Malezji.

W reakcji na powrót do kraju obalonego w czerwcowym zamachu stanu prezydenta Manuela Zelayi, tymczasowy rząd Hondurasu wprowadził godzinę policyjną, która obowiązywać ma do środy rano. Zwolennicy byłego prezydenta zignorowali ten dekret i nie przerwali pikiety przed brazylijską ambasadą w stolicy Hondurasu Tegucigalpie, gdzie po powrocie wcześniej w poniedziałek skrył się Zelaya. Bezskuteczny okazał się też apel nowego rządu do władz Brazylii, aby wydały Zelayę i umożliwiły postawienie go przed sądem. Pomimo groźby aresztu, Zelaya deklaruje gotowość do podjęcia rozmów z tymczasowym rządem, na którego czele stoi Roberto Micheletti. Zelaya został aresztowany i wydalony z kraju po tym, jak popadł w niełaskę honduraskiego Sądu Najwyższego, Kongresu, wojska oraz konserwatywnej opozycji. Przeciwnicy zarzucili mu, że nadużył władzy forsując referendum konstytucyjne, które Sąd Najwyższy uznał za nielegalne. Krytykowali go również za zacieśnianie stosunków z lewackim przywódcą Wenezueli Hugo Chavezem. Społeczność międzynarodowa niemal jednomyślnie potępiła zamach stanu i nie uznała rządu tymczasowego, domagając się przywrócenia Zelayi na stanowisko.

Dzisiaj także obchodzony jest Europejski Dzień Bez Samochodu.
Awatar użytkownika
Kermit
 
Posty: 378
Rejestracja: 26 listopada 2005, 14:58 - sob
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wieści z kraju i ze świata

Postautor: Kermit » 06 października 2009, 23:55 - wt

Z braku czasu niestety tylko parę wiadomości:
Polska otrzymała od strony amerykańskiej nową propozycję dotyczącą udziału naszego kraju w systemie obronnym, mającym zastąpić projekt tarczy antyrakietowej. Zamiast wcześniej planowanego systemu tarczy antyrakietowej, Amerykanie planują utworzenie baz logistycznych i dowództwa operacyjnego dla rakiet SM-3. To pociski do zwalczania rakiet średniego i długiego zasięgu. [...]obecnie dokumenty przekazane przez Waszyngton są wnikliwie analizowane przez stronę polską. Ponadto do naszego kraju za dwa tygodnie przyjedzie duże grupa ekspertów wysokiego szczebla grupy do spraw obronności. Na jej czele stanie Alexander Vershbow - asystujący sekretarz obrony. Polską delegacją w rozmowach między Pentagonem i MON będzie kierował wiceminister obrony, Stanisław Komorowski. Eksperci będą rozmawiać także o obecności w Polsce uzbrojonych Patriotów, zintegrowanych z naszym systemem obronnym oraz innych polach współpracy.

Administracja USA wprowadzi surowe sankcje wobec Iranu, jeżeli toczące się rozmowy z tym krajem na temat jego programu nuklearnego nie przyniosą owoców - zapowiedzieli w Kongresie przedstawiciele rządu. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Stuart Levy, który opracował plan nałożenia sankcji finansowych na Iran w poprzedniej administracji, oświadczył przed Komisją Bankową Senatu, że Iran poniesie "poważne koszty", jeśli nie podporządkuje się żądaniom społeczności międzynarodowej. Zastrzegł się jednak, że sankcje nie powinny zaszkodzić społeczeństwu irańskiemu ani irańskiej opozycji, która walczy z dyktatorskim reżimem w Teheranie. Obserwatorzy podkreślają jednak, że jednostronne sankcje USA nie miałyby większego znaczenia, jeżeli nie przyłączą się do nich inne kraje. Uchwalenie takich sankcji przez Radę Bezpieczeństwa ONZ stoi pod znakiem zapytania, gdyż Rosja i Chiny zawsze blokowały wetem tego rodzaju inicjatywy.

Talibowie zaapelowali do żołnierzy NATO i amerykańskich, by opuścili Afganistan, jeśli nie chcą brać udziału w "długiej wojnie". Komunikat w języku paszto został przesłany w przeddzień ósmej rocznicy interwencji pod dowództwem USA 7 października 2001 roku. "Jeśli chcecie w dalszym ciągu okupować ten kraj, zamieszkany przez ludzi dumnych i religijnych, w imię wojny z terroryzmem, musicie wiedzieć, że jesteśmy bardzo cierpliwi i gotowi do długiej wojny" - ostrzegli afgańscy talibowie. Talibowie wezwali też "zachodnich okupantów", by czytali "książki historyczne i przypomnieli sobie, że Afgańczycy zawsze są gotowi poświęcić życie dla islamu i swojego kraju". W komunikacie napisano ponadto, że talibowie nie mają zamiaru atakować Europy, a ich jedynym celem jest "wyzwolenie kraju i ustanowienie państwa islamskiego".

"O brzmienie nowej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR) zadbają specjaliści jednej z czołowych światowych firm zajmujących się akustyką takich obiektów" - zapowiada dyrektor orkiestry Joanna Wnuk-Nazarowa. Dzięki ich pracy NOSPR ma mieć do 2013 r. jedną z lepszych sal koncertowych w Europie. Japońscy specjaliści zajmowali się dotychczas przygotowaniem brzmienia kilkudziesięciu sal koncertowych i teatrów na całym świecie, m.in. Walt Disney Concert Hall w Los Angeles czy Danish Radio Concert Hall w Kopenhadze. Choć umowa z firmą Nagata Acoustics nie została jeszcze podpisana, dyrektor orkiestry szacuje, że zatrudnienie jej specjalistów podniesie koszt całej inwestycji o kwotę rzędu ok. 800 tys. zł. Zatrudnienie specjalistycznej firmy zajmującej się akustyką ma pozwolić uniknąć błędów, które popełniono w ostatnich latach w Polsce podczas budowania obiektów tego typu. [...]akustycy[...] będą [...] wraz z architektami decydować m.in. o tym, jakich w sali koncertowej użyć materiałów czy pod jakim kątem powinny być nachylone poszczególne ściany. Większość ich zaangażowania będzie dotyczyła etapu projektowania szczegółów sali. W gmachu znajdzie się sala koncertowa na ok. 1800 słuchaczy zaprojektowana według schematu "pudełko w pudełku". Oznacza to całkowite wydzielenie wewnętrznej struktury sali od pozostałej części budynku, dzięki czemu zyska ona lepsze niż standardowe warunki akustyczne. Budynek, który ma powstać do 2013 r., ma nawiązywać do śląskiej architektury. Elewacja budynku będzie pokryta cegłą, a wzorem Nikiszowca - zabytkowego osiedla robotniczego w Katowicach - wnęki okienne zostaną pomalowane na czerwono. Gmach ma być jednym z głównych atutów Katowic, starających się o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.
Awatar użytkownika
Kermit
 
Posty: 378
Rejestracja: 26 listopada 2005, 14:58 - sob
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wieści z kraju i ze świata

Postautor: Kermit » 11 października 2009, 22:44 - ndz

Amerykański koncern motoryzacyjny General Motors podpisał z chińskim producentem maszyn Tengzhong umowę w sprawie sprzedaży marki Hummer... List intencyjny strony podpisały już na początku czerwca, dzień po tym, jak uważany za ikonę amerykańskiej motoryzacji GM złożył wniosek o ochronę przed wierzycielami na czas restrukturyzacji. Jej głównym elementem jest odchudzenie giganta z Detroit o takie marki, jak Opel, Saturn, Pontiac, Saab czy Hummer i koncentracja na produkcji cadillaców, chevroletów, buicków i GMC. Dokładne warunki porozumienia między GM a Tengzhong Heavy Industrial Machinery nie są znane. Powołując się na anonimowych informatorów agencja Reutera podała jednak, że firma z prowincji Syczuan zapłaci za Hummera około 150 mln dol., czyli ponad trzykrotnie mniej, niż GM spodziewał się dostać za tę markę jeszcze rok temu. Umowa, którą zatwierdzić muszą jeszcze urzędy regulacyjne z Chin i USA, obejmuje jednak również wiele zobowiązań niefinansowych. Inwestor co najmniej do połowy 2011 r. będzie produkował obecne modele hummerów w dotychczasowych zakładach w stanach Luizjana i Indiana, dzięki czemu utrzymanych zostanie około 3 tys. etatów. Nie zmieni się także zarząd spółki oraz lokalizacja jej siedziby.

W czwartek (08.10) w Kiszyniowie spotkało się jedenastu ministrów spraw zagranicznych reprezentujących kraje WNP. Ministrowie poświęcili wiele czasu problemom wzmocnienia współpracy w procesach migracyjnych, urbanizacji i zapobieganiu handlu narkotykami. Przedyskutowano także kwestie dotyczące bezpieczeństwa i wzrostu efektywności pracy straży granicznej. Przedstawiono również szkic przemówienia, jakie przywódcy krajów Wspólnoty mają wygłosić w związku 65 rocznicą wygrania Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Rada Ministrów Spraw Zagranicznych omówiła także problem pomocy humanitarnej i socjalnej. Dzień później w Kiszyniowie spotkali się przywódcy krajów WNP. Spotkanie zakończyło się podpisaniem kilku ważnych umów.„Najważniejszym dokumentem podpisanym w Kiszyniowie jest umowa o przystąpieniu do planu antykryzysowego przedstawionego przez rosyjskiego wicepremiera i ministra finansów Aleksieja Kudrina” powiedział Siergiej Lebiediew sekretarz wykonawczy WNP. Przywódcy wspólnoty zdecydowali się także, aby ogłosić rok 2010 rokiem weteranów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Przedstawiciele WNP zgodzili się ze zdaniem, że głęboka współpraca na płaszczyźnie ochrony praw człowieka i bezpieczeństwa jest ważną dziedziną działalności Wspólnoty.

Specjalny wysłannik prezydenta USA na Bliski Wschód George Mitchell, który widział się z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w piątek, powrócił na drugie spotkanie z nim po podróży do Kairu, gdzie rozmawiał z egipskimi mediatorami. Po spotkaniu kancelaria premiera Netanjahu wydała, jak informuje Associated Press (AP), lakoniczne oświadczenie, w którym napisano, że Netanjahu i minister obrony Ehud Barak spotkali się z George`em Mitchellem, by "kontynuować rozmowy na rzecz procesu pokojowego". Zaznaczono, że do Waszyngtonu udają się w tym tygodniu "niższego szczebla" przedstawiciele Izraela. (Jednakże) Izrael odmawia poddania się naciskom USA, by zamrozić budowę żydowskich osiedli na terenach okupowanych, Palestyńczycy zaś w takiej sytuacji odmawiają wznowienia rozmów.

Główny dowódca NATO w Afganistanie, generał Stanley McChrystal, domaga się zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Afganistanie. Sprawa zwiększenia kontyngentu w Afganistanie była jednym z przedmiotów spotkania ekspertów, jakie miało miejsce w Białym Domu, w piątek 9 października. Spotkanie dotyczyło strategii USA względem Afganistanu oraz Pakistanu. Oficjalny komunikat na temat owoców spotkania nie mówi prawie nic, ale amerykańskie media już grzmią, że w przypadku zgody na zwiększenie obecności amerykańskich sił w Afganistanie, Obama może uczynić z Afganistanu drugi Wietnam. Eksperci przypominają, że obecność sił amerykańskich w Wietnamie zaczynała się od 900 doradców wojskowych w 1960 r., a skończyła na ponad 250 000 żołnierzach w 1971 r. Obecnie liczba żołnierzy amerykańskich w Afganistanie wynosi 25 000 w stosunku do 7000 w 2006 r. W trakcie piątkowego spotkania (9.10) omawiano nie tylko aspekt zwiększenia kontyngentu wojskowego. Rówczneśnie zastanawiano się jak skuteczniej wykorzystywać środki pozamilitarne. Stale rośnie efektywność działań Talibów, a ich akcje cieszą się coraz większym poparciem loklanych społeczności. Tak samo trudna jak walkaz żołnierzy, jest "walka" o dusze i umysły Afgańczyków. Budowanie świadomości, że NATO to nie siła, która chce zniszczyć kraj, jest bardzo istotnym elementem na drodze do stabilizacji sytuacji w kraju i całym regionie. Problemem wielkiej wagi jest słaba legitymizacja prezydenta Karzja w społeczności afgańskiej. Poza Kabulem w Afganistanie niewiele jest osób, którzy traktują go za „swojego” prezydenta. Renomy nie przysporzyły mu także wątpliwości związane z sierpniowymi wyborami. Ogromnym problemem są także dziurawe granice między Afganistanem a Pakistanem. Większość ekspertów jest zgodna, co do tego, że w górach Pakistanu znajdują się główne bazy Al-Kaidy. Niestety siły NATO nie mogą podjąć tam żadnych działań bez narażenia się na otwarty konflikt z Pakistanem. Następne spotkanie w sprawie strategii USA względem Afganistanu i Pakistanu już w środę 14 października. Jednak jakiekolwiek decyzje odnośnie tego regionu mają zapaść nie wcześniej niż za kilka tygodni.
Awatar użytkownika
Kermit
 
Posty: 378
Rejestracja: 26 listopada 2005, 14:58 - sob
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wieści z kraju i ze świata

Postautor: Kermit » 08 grudnia 2009, 00:34 - wt

Około 70 tys. podpisów zebrano dotychczas pod projektem ustawy o parytetach, która zapewni co najmniej 50-procentową obecność kobiet na listach wyborczych - poinformowała dyrektor Biura Kongresu Kobiet Bożena Wawrzeska.[...]W sobotę w Warszawie odbyła się akcja zbierania podpisów pod tym projektem, w której udział wzięli m.in.: b. poseł Henryk Wujec, publicysta Jacek Żakowski, filozof Kamil Sipowicz, prof. Wiktor Osiatyński (konstytucjonalista) oraz dziennikarz Marek Przybylik. Wawrzeska poinformowała, że podczas akcji udało się zebrać około ośmiu tysięcy podpisów. Dodała, że cały czas spływają podpisy z całej Polski. Celem akcji, która potrwa do 22 grudnia w całej Polsce, jest to, aby na listach wyborczych do Sejmu lub samorządu było 50 proc. kobiet i 50 proc. mężczyzn. Wyborca będzie decydował, na kogo odda swój głos - powiedziała Wawrzeska.

Minister w Kancelarii Premiera Michał Boni poinformował, że w ciągu 10 dni zostaną przygotowane tezy do projektu zmiany konstytucji. Będą one zawierać m.in. propozycję, by prezydencki weto odrzucane było w Sejmie bezwzględną większością głosów. Teraz do odrzucenia weta potrzebna jest większość trzech piątych głosów. Po poniedziałkowym spotkaniu premiera Donalda Tuska z konstytucjonalistami Boni powiedział, że tezy będą zawierały też inne uregulowania w relacjach prezydenta i premiera, a także będą dotyczyły spraw zagranicznych i bezpieczeństwa kraju.

Rumunia: Dotychczasowy prezydent tryumfuje. Ale rywal oskarża go o fałszerstwa. Po przeliczeniu ponad 99 procent głosów okazało się, że na centroprawicowego Traiana Basescu głosowało 50,33 proc. wyborców, a na socjaldemokratę Mircea Geoanę – 49,66 proc. Dzień wcześniej podobne wyniki sondaży wskazywały, że przegranym będzie dotychczasowy prezydent. [...] Wczoraj Geoana nie chciał przyjąć porażki do wiadomości, oskarżył Basescu o fałszerstwa i zapowiedział skargę do Trybunału Konstytycyjnego. –Jesteśmy zmuszeni zakwestionować wynik wyborów – mówił Liviu Dragnea z Rumuńskiej Partii Socjaldemokratycznej. Dowodem na machlojki mają być – według lewicy – odrzucone przez komisję wyborczą nieważne głosy. Jest ich ponad 138 tysięcy. To ponad 1,3 procent wszystkich oddanych w niedzielnych wyborach. Jednak wyborom przyglądali się też obserwatorzy OBWE. Według nich głosowanie „generalnie” odbyło się zgodnie ze standardami. Również rumuńska organizacja Pro Democratia nie dopatrzyła się żadnych odchyleń od normy.

Premier Indii Manmohan Singh spotkał się niedzielę (06.12) z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem przedstawiając mu indyjską ofertę rozszerzenia współpracy obu państw w zakresach nuklernym, ekonomicznym, technologicznym oraz militarnym. Singh podkreślił także status Rosji jako strategicznego partnera Indii na arenie międzynarodowej, co potwierdził Miedwiediew. Delegaci indyjscy deklarują chęć uzyskania od strony rosyjskiej pomocy w płaszczyznach współpracy dotyczących rozbudowy potencjału atomowego Indii, wzajemnego przekazywania zaawansowanych technologii, podniesienia wartości dwustronnego obrotu handlowego oraz kooperacji w dziedzinie podboju kosmosu. Singh podkreślił swoje starania odnośnie wprowadzenia partnerstwa Indii i Rosji na nowy poziom strategicznego porozumienia, które jest niezwykle cenione przez władze jego kraju. Singh zaoferował także stronie rosyjskiej możliwość zaopatrywania Rosji przez indyjskie firmy farmaceutyczne w wysokiej jakości lekarstwa po dostępnych cenach (tzw. leki generyczne, będące tańszymi zamiennikami leków oryginalnych). Premier Indii przyleciał do Rosji na zaproszenie Miedwiediewa. Singh już drugi raz odwiedza Rosję po mającym miejsce w czerwcu br. w Jekatyrenburgu pierwszym oficjalnym szczycie państw grupy BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny).
Awatar użytkownika
Kermit
 
Posty: 378
Rejestracja: 26 listopada 2005, 14:58 - sob
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wieści z kraju i ze świata

Postautor: Kermit » 22 grudnia 2009, 15:50 - wt

Amerykański Senat otworzył drogę do przyjęcia reformy systemu opieki zdrowotnej, o którą zabiega prezydent Barack Obama. W nocy z niedzieli na poniedziałek zatwierdzono ją w pierwszym głosowaniu proceduralnym. Ostateczne głosowanie może nastąpić w Wigilię... Po kilku miesiącach dyskusji między partiami, negocjacji z Białym Domem oraz debat w komisji senatorowie zatwierdzili kompromisowy tekst reformy 60 głosami za, przy 40 przeciwnych. Dwa kolejne głosowania proceduralne mające definitywnie zamknąć debatę nad reformą przewidziano we wtorek i środę. Ostatecznie uchwalenie mogłoby nastąpić w czwartek wieczorem.

Wyznawcy islamu rozpoczęli w piątek 1431 rok według kalendarza muzułmańskiego, czyli księżycowego...Oparty na fazach Księżyca kalendarz używany w świecie islamu bierze swój początek od ucieczki Mahometa (zwanej też emigracją lub wywędrowaniem) z Mekki do Medyny, co miało miejsce w 622 roku. Ponieważ rok w kalendarzu księżycowym jest krótszy niż w tradycyjnym o 11 dni (ma 354 dni), główne święta islamskie, między innymi Kurban Bajram i Ramadan Bajram, ulegają ciągłym przesunięciom względem kalendarza gregoriańskiego. Za centrum polskiego islamu uważa się województwo podlaskie. Żyje tam większość polskich wyznawców islamu pochodzenia tatarskiego (liderzy tej społeczności szacują, że jest ich 5 tys.). To także tam - w Bohonikach i Kruszynianach - są dwa ostatnie w kraju zabytkowe meczety. Przy nich znajdują się mizary, czyli islamskie cmentarze. Liderzy Muzułmańskiego Związku Religijnego oceniają, że w Polsce jest łącznie około 20-25 tysięcy wyznawców islamu.

Kraje członkowskie Organizacji Państw Eksportujących Ropę (OPEC) uzgodniły we wtorek utrzymanie limitów wydobywczych tego surowca na niezmienionym poziomie - oświadczył we wtorek cytowany przez agencję Reutera przedstawiciel OPEC. Wypowiedź taką złożył w stolicy Angoli Luandzie, wkrótce po rozpoczęciu się tam zamkniętego posiedzenia ministrów do spraw ropy państw OPEC.

Rosja i Stany Zjednoczone planują "radykalne i bezprecedensowe" cięcia w swych arsenałach broni jądrowej w nowym porozumieniu o redukcji zbrojeń - poinformował minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Rosja i USA mają podpisać nowy układ o redukcji broni strategicznej, który zastąpi wygasły przed dwoma tygodniami traktat START-1 z roku 1991.

Rząd na rozpoczętym przed południem posiedzeniu zajmie się m.in. założeniami do projektu ustawy o dowodach osobistych. Według tych założeń, od 2011 roku będziemy posługiwać się wielofunkcyjnymi, elektronicznymi, biometrycznymi dokumentami. Oprócz warstwy graficznej, pozwalającej na potwierdzenie tożsamości konkretnej osoby, nowe dowody będą miały warstwę elektroniczną zawierającą m.in. zabezpieczone dane biometryczne (biometryczny wizerunek twarzy). W części elektronicznej dokumentu będzie można w miarę potrzeb dodawać nowe funkcje, już od początku warstwa cyfrowa dokumentu umożliwi potwierdzanie tożsamości drogą elektroniczną. Dzięki takiemu systemowi będziemy mieli możliwość posługiwania się dowodem osobistym do składania podpisu elektronicznego. Nowością będzie też możliwość wnioskowania o dowód w dowolnej gminie na terytorium kraju...O nowy dowód będzie się mógł starać każdy obywatel Polski, który ukończył 13 lat. Te dla nieletnich będą wyglądały identycznie jak te dla dorosłych. W specjalnym Rejestrze Dowodów Osobistych będą gromadzone m.in. szczegółowe dane personalne posiadacza dokumentu, jego fotografia, a także informacje dotyczące certyfikatu podpisu osobistego. Do korzystania z tych danych uprawnione będą m.in.: prokuratura, policja, straż graniczna, Służba Wywiadu Wojskowego, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, ABW i CBA. Środki na realizację projektu "pl.ID - polska ID karta" będą pochodziły głównie z budżetu Unii Europejskiej. W sumie koszty całej inwestycji wyniosą 230 mln 869 tys. zł... Dokumenty wydane przed dniem wejścia w życie nowej ustawy będą podlegały wymianie dopiero gdy stracą ważność. Rząd będzie też pracował nad stanowiskiem wobec poselskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowela zawiera rozwiązanie, zgodnie z którym renta z powodu niezdolności do pracy nie ulegałaby zmniejszeniu ani zawieszeniu z tytułu osiągania przychodów z pracy zarobkowej, bez względu na ich wysokość. Rząd zajmie się także projektem rozporządzenia w sprawie określenia liczby osób, które w 2010 r. mogą być powołane do czynnej służby wojskowej, zasadniczej służby lub szkolenia w obronie cywilnej oraz do służby w formacjach uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych oraz projektem rozporządzenia w sprawie użycia broni palnej przez funkcjonariuszy celnych.
Awatar użytkownika
Kermit
 
Posty: 378
Rejestracja: 26 listopada 2005, 14:58 - sob
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wieści z kraju i ze świata

Postautor: Kermit » 06 stycznia 2010, 12:53 - śr

10 ważnych wydarzeń, które przegapiliście w 2009 roku

W poniedziałek 04.01.2010 zaczyna działać sąd internetowy. Będzie rozpatrywał najprostsze sprawy cywilne. Niezależnie od tego, czy mieszkamy w Warszawie, Gdańsku czy gdziekolwiek indziej w Polsce, w nowym roku możemy dostać wyrok nakazujący nam zapłatę – z Lublina. W takim orzeczeniu będzie najpewniej chodziło o nieuregulowane rachunki za światło, rozmowy telefoniczne, Internet czy podobne masowe usługi. Dostawcy tych usług zapewne pierwsi wstąpią na nową, elektroniczną, drogę dochodzenia roszczeń – przed e-sądem. Pracownicy nowego wydziału – 11 referendarzy, jeden sędzia oraz 20 urzędników – są już właściwie przeszkoleni.Wprawdzie z elektronicznej ścieżki będzie można skorzystać tylko w tzw. postępowaniu upominawczym, ale takich spraw jest ponad milion rocznie, a twórcy e-sądu liczą, że przynajmniej połowa trafi na nową drogę. Od razu powiedzmy, że jest ona dobrowolna, nadal będzie też istniało postępowanie „papierowe”, a o wyborze zadecyduje wszczynający sprawę, czyli powód.

Sąd w Kanadzie uznał, że serwis isoHunt służy do łamania praw autorskich. Oddalił tym samym wniosek jego twórcy, który domagał się uznania legalności jego działań. W połowie listopada br. Gary Fung złożył w jednym z kanadyjskich sądów pozew, w którym domagał się uznania, że jego serwis internetowy - isoHunt - działa zgodnie z prawem. Fung chciał przede wszystkim, by sąd stwierdził, iż wymiana plików nie może być przyrównana do kradzieży. Był przekonany, że prawo stoi po jego stronie. Jak podaje serwis Ars Technica, sąd był jednak innego zdania - uznał on, że serwis isoHunt zachęca do łamania praw autorskich. Sąd podniósł także, że powodowi nie udało się odrzucić oskarżeń przedstawicieli przemysłu rozrywkowego (choćby w zakresie zawartości logów) oraz udowodnić, że jego serwis jest tylko jedną z wielu wyszukiwarek.
Awatar użytkownika
Kermit
 
Posty: 378
Rejestracja: 26 listopada 2005, 14:58 - sob
Lokalizacja: Bydgoszcz


Wróć do Hyde Park

cron