Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Wszystko co związane z "obecnymi czasami"...

Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Postautor: Kyouhei » 04 stycznia 2010, 21:34 - pn

Witajcie wszyscy! Było już parę takich tematów, ale jak wiadomo każda sprawa jest indywidualna.

Chciałbym zmienić swoje życie, zacząć je od nowa właśnie w Japonii, aktualnie mam 17 lat i planuje wyjazd za jakieś 4 do 5 lat, możecie pomyśleć "taa, odwidzi mu się" ale nie, jest to mój plan na życie i naprawdę potrzebuje o szczerą pomoc w związku z zamieszkaniem w Japonii.

1. Aktualnie jestem w LO ale jak to mawiają po LO nie ma się nic.. czy powinienem rzucić LO i przenieść się w przyszłym roku do technikum gastronomicznego ? Czy zawód kucharza da mi lepszy start w Japonii, czy dzięki temu łatwiej będę mógł znaleźć pracę?
2. Co potrzebuje na japonistykę? Czy lepiej wybrać się na takie studia po LO czy po Gastronomiku? Co daje mi lepszy start? Czy przed takimi studiami, powinienem jeszcze na własną rękę wykupić korepetycje z Japońskiego by w te 4-5 lat zrobić certyfikat?
3. Jak jest z mieszkaniem w Japonii? Czy mała klitka gdzieś na obrzeżach miasta nie będzie dla mnie niesamowitym wydatkiem? I czy łatwo takie mieszkanie wynająć?
4. Jakie są wymagania na otrzymanie obywatelstwa?
5. Czy start w kraju kwitnącej wiśni z ok. 13 tysiącami złotych pozwoli mi na przeżycie do czasu znalezienia pracy?
6. Jak długo załatwia się wizy i wszystko co potrzebne by zostać w Japonii?
7. Czy nie ma problemu z obsługiwaniem kart płatniczych wydanych w Polsce?

Proszę was o nie zniechęcanie mnie, wiem że to wszystko jest dość trudne do zrobienia, ale chce tego dokonać za wszelką cenę...

Proszę o szczerą odpowiedz wszystkich tych którzy mieszkają w Japonii... chciałbym jednocześnie dowiedzieć się jak Wy się tam znaleźliście i jak długo przechodziliście do zostania tam na stałe.

Arigato Gozaimatsu.
Ostatnio zmieniony 04 stycznia 2010, 23:58 - pn przez Kyouhei, łącznie zmieniany 1 raz
Kyouhei
 
Posty: 11
Rejestracja: 03 stycznia 2010, 22:27 - ndz


Re: Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Postautor: misiasny37 » 04 stycznia 2010, 23:52 - pn

Jakbym widział swojego posta xd Też mam taki plan na życie jak ty.

1-2. Daruj sobie japonistykę. Żadnej po niej pracy nie znajdziesz. Nie wiem jakie prace można dostać po LO, mało.
3.dunno :(
4. nie dostaniesz
5.Przydałoby się więcej na lepszy start ;)
6.nie wiem. Jak narazie znam 2 wizy, studencka i turystyczna. Turystyczną musisz co 3 miechy przedłużać. Jest jeszcze jakaś wiza, jesli poślubisz japonkę.
7.dunno :(

Nie wiem czy moja odpowiedź cię zadowoli ;)
Awatar użytkownika
misiasny37
 
Posty: 47
Rejestracja: 08 sierpnia 2009, 15:56 - sob
Lokalizacja: Lublin

Re: Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Postautor: Kyouhei » 04 stycznia 2010, 23:58 - pn

No raczej średnio mnie zadowala :D
Moi rodzice zaproponowali mi kredyt z banku na start... zawsze mogę skorzystać :]
O japonistyce myślałem tylko na poziomie tego, aby poznać całą kulturę i maksymalnie poznać język, ułatwi mi to start.
Kyouhei
 
Posty: 11
Rejestracja: 03 stycznia 2010, 22:27 - ndz

Re: Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Postautor: kurimon » 05 stycznia 2010, 03:06 - wt

1. Bez znaczenia.
2. Nie wiem, nie robilem.
3. Zalezy od pensji - maly pokoj w guesthousie w Tokyo zaczyna sie chyba od 40000 JPY/m-c.
4.http://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_n ... ralization
5. Jesli znajdziesz prace w 2-3 m-ce to tak.
6. Zalezy od wizy. Turystyczna dostaje sie na wjezdzie. Polecam strony japonskiego MSZ.
7. Nie ma.

Co do zamieszkania tu na stale to sa rozne drogi. Pomijajac malzenstwo to musisz miec cos co jest tutaj potrzebne aby znalezc prace. Sama znajomosc japonskiego na pewno nie wystarczy bo jest masa cudzoziemcow mowiacych lepiej lub gorzej po japonsku. Tym na pewno nikomu nie zaimponujesz.
外人はダメ!
Awatar użytkownika
kurimon
 
Posty: 378
Rejestracja: 01 marca 2009, 17:34 - ndz

Re: Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Postautor: s_k » 05 stycznia 2010, 03:31 - wt

Kurimon, ty jakoś tak zawsze łagodnie do tego typu postów podchodzisz, podziwiam :)

Co do odpowiedzi:
1. Zarówno po LO, jak i po gastronomiku twoje szanse na pracę w Japonii są znikome.
2. Wszystko jedno, bylebyś z wymaganych przedmiotów dobrze zdał maturę.
3. Nie ma pracy = nie ma kasy = nie ma mieszkania
4. Kurimon już ci podał, ale w obecnej sytuacji zrzeczenie się obywatelstwa polskiego na rzecz japońskiego byłoby najgłupszą rzeczą, jaką mógłbyś zrobić. Poza tym to nie takie proste.
5. Tu uważam, że nie. Żeby się porządnie z Japonii ustawić 13 tys. zł, przy obecnym kursie, to moim zdaniem niedużo. Choć na początek starczy.
6. Jak masz pracę, to szybko, parę tygodni i po krzyku. Często przy imigracji indywidualnej, by otrzymać wizę pracowniczą, oprócz znalezienia pracodawcy, który cię zatrudni, należy wynająć prawników, specjalizujących się w sprawach obcokrajowców. Cena bodajże teraz od 200 tys. jenów w górę. Bez tego formalności są uciążliwe i urzędnicy często nie idą ludziom na rękę.
7. Wydawało mi się kiedyś, że nie ma, ale wiem, że zdarzają się, jednak nie jest to jakiś wielki i uciążliwy problem.

Na koniec moja rada: skończ najpierw szkołę, najlepiej studia, bo mając 17 lat możesz sobie marzyć, bo to każdy może, ale świata nie zwojujesz. I nie chodzi tu o zniechęcanie cię, ale o to, byś zszedł na ziemię.
Od co najmniej 7 lat na różnych forach czytam posty osób takich, jak ty i jeszcze nikomu się nie udało do Japonii wyjechać, może poza tymi, co sobie Japończyka(-kę) wyhaczyli.
Dorośnij, zacznij robić coś, co cię jakoś na przyszłość ustawi i wtedy zacznij myśleć o emigracji. Do tego czasu nie ma sensu.
Wiem, że moja odpowiedź jest mało optymistyczna, ale jest prawdziwa.
Nie znaczy to jednak, że masz zarzucić plany wyjazdu do Japonii, ale jeśli chcesz to zrobić, bo się anime naoglądałeś, lub wydaje ci się, że znasz ten kraj, think again.
Piszę poprawnie po polsku.
Obrazek
s_k
 
Posty: 320
Rejestracja: 01 lutego 2008, 01:15 - pt

Re: Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Postautor: kurimon » 05 stycznia 2010, 11:09 - wt

s_k pisze:Kurimon, ty jakoś tak zawsze łagodnie do tego typu postów podchodzisz, podziwiam :)



Pisal zeby nie zniechecac;)
外人はダメ!
Awatar użytkownika
kurimon
 
Posty: 378
Rejestracja: 01 marca 2009, 17:34 - ndz

Re: Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Postautor: Kyouhei » 05 stycznia 2010, 15:52 - wt

Wiedziałem że zapewne parę ludzi odradzi mi ten pomysł, ale tak jak mówiłem... przemyślałem to tysiąc razy i naprawdę nie widzę swojej przyszłości w Polsce, a w Japonii w końcu mógłbym czuć się wolny :] Planów nie zmienię i postaram się wam za te 3-4 może 5 lat wysłać pocztówkę :P

Jeśli jeszcze ktoś ma coś do dodania, to bardzo proszę, im więcej informacji tym lepiej.
Kyouhei
 
Posty: 11
Rejestracja: 03 stycznia 2010, 22:27 - ndz

Re: Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Postautor: kurimon » 05 stycznia 2010, 18:36 - wt

Kyouhei pisze:... a w Japonii w końcu mógłbym czuć się wolny :]


:D

Poza tym jesli myslalbys powaznie to pierwsze kroki skierowalbys na np. strony japonskiego MSZ. Na takim forum mozna zdobyc info ale raczej dodatkowo. Poza tym decydowanie sie na osiedlenie sie w kraju, w ktorym nigdy sie nie bylo jest imho calkowicie niepowazne.
外人はダメ!
Awatar użytkownika
kurimon
 
Posty: 378
Rejestracja: 01 marca 2009, 17:34 - ndz

Re: Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Postautor: s_k » 05 stycznia 2010, 20:04 - wt

Sorry kolego, ale guzik przemyślałeś, guzik wiesz o życiu w Japonii i nie wiem, czym miałaby się ta rzekoma "wolność" w Japonii wyrażać. Czemu w Polsce wolny się nie czujesz? Może dlatego, że ciągle jesteś uzależniony od rodziców? Poczekaj, uniezależnisz się, pogląd na życie ci się zmieni, zapewniam.

Kiedy zobaczyłem tytuł wątku : Nowe życie w Japonii wyjazd na stałe, potrzebuję pomocy, pomyślałem, że może wreszcie ktoś, kto tam faktycznie ma zamiar wyjechać. Ale nie, jednak to kolejny nastolatek zapatrzony w Japonię, któremu się wydaje, że "już wszystko przemyślał i nie widzi siebie nigdzie indziej, jak tam" , a o życiu w Japonii nic nie wie.
Sorry, ze brutalność i dosadność wypowiedzi, ale średnio raz na kilka tygodni widzę takie posty, gdzie nastoletni "dorośli" już prawie walizki pakują. Marzenia marzeniami, ale czasami ktoś cię musi na ziemię postawić.

A dlaczego osoby naprawdę wyjeżdżające na stałe do Japonii tu nie zaglądają? Bo jak pisał Kurimon, nie tędy droga i jeśli ktoś naprawdę ma zamiar tam wyjechać to JUŻ ma co najmniej następujące:
- pieniądze
- wykształcenia
- więcej 18 lat

Takiej osobie na podstawie konkretnych pytań mogę pomóc (lub kto inny znający sytuację), w przeciwnym razie nie ma przebacz. Będziesz gotowy do wyjazdu? Będziesz spełniał wymagania do dostania wizy? Pytaj, o co chcesz, do tego czasu możesz sobie jedynie marzyć...
Piszę poprawnie po polsku.
Obrazek
s_k
 
Posty: 320
Rejestracja: 01 lutego 2008, 01:15 - pt

Re: Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Postautor: Kyouhei » 05 stycznia 2010, 21:14 - wt

Wiesz co, myśl sobie co chcesz, nie obchodzi mnie to bo nie napisałem tego tematu abyście mnie zbesztali, tylko po prostu chciałem pozyskać parę informacji, jeśli uważasz że jestem niepoważny i sobie jakąś głupotę wymyśliłem to grubo się mylisz. Planuje wyjazd już teraz by zdobyć wszystko co potrzebuje do zrealizowania zamierzonego celu, a nie by dać sobie z tym za chwilę spokój! A przed zostaniem na stałe w Japonii, mam zamiar się tam również udać na zwykła wycieczkę! Napisałem na tym forum z nadzieją że znajdę tu ludzi, którzy będą chcieli mi jakoś pomóc, a nie osoby które nie wiadomo z jakich powodów wolą na mnie napsioczyć i najlepiej nazwać mnie niepoważnym małolatem -.-
Kyouhei
 
Posty: 11
Rejestracja: 03 stycznia 2010, 22:27 - ndz

Re: Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Postautor: s_k » 05 stycznia 2010, 21:31 - wt

Nie napsioczyć mój drogi, tylko prawdę powiedzieć. A że boli. Cóż... Czasami lepiej przez łeb dostać i się obudzić, niż wiecznie żyć w złudnym przekonaniu.
Do Japonii pewnie pojedziesz, bo to nie jest jakiś nieosiągalny cel, ale obawiam się, że zwykła wycieczka wiele ci nie pokaże z życia tam.
A tym, co mnie skłoniło do takiej krytyki jest właśnie ślepe przekonanie, że już sobie wszystko obmyśliłeś i wiesz, że tam ci będzie najlepiej, a pojęcia nie masz o życiu w Japonii, bo jakbyś miał, to byś o takie podstawy nie pytał. Im bardziej będziesz gotowy do emigracji, tym więcej będziesz miał wątpliwości. Na razie jeszcze liceum nie skończyłeś, więc o czym ty człowieku myślisz?
Pozdr.
Piszę poprawnie po polsku.
Obrazek
s_k
 
Posty: 320
Rejestracja: 01 lutego 2008, 01:15 - pt

Re: Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Postautor: Kyouhei » 05 stycznia 2010, 22:00 - wt

Ta prawda jaką mi tu wypisujesz wcale mnie nie boli, wręcz przeciwnie, motywuje mnie do udowodnienia że postawiony cel można zrealizować i mam zamiar to zrobić.
Kyouhei
 
Posty: 11
Rejestracja: 03 stycznia 2010, 22:27 - ndz

Re: Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Postautor: Lars » 06 stycznia 2010, 01:47 - śr

Jeśli wolnością nazywasz małe mieszkania i przestrzenie w ogóle, wtłoczenie w sporą ilość "rytuałów" (nie chodzi tutaj o rytuały religijne) zupełnie różnych od tych do których jesteś przyzwyczajony, ciągłe nastawienie na pracę (i pracę) to jak najbardziej będziesz wolny.
Awatar użytkownika
Lars
 
Posty: 11
Rejestracja: 29 grudnia 2008, 18:33 - pn

Re: Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Postautor: kinio_64 » 06 stycznia 2010, 03:36 - śr

Największym problemem przed jakim staniesz jest twoje wykształcenie! biorąc pod uwagę system kształcenia obrany przez KKW i kult wymuszającą morderczą wręcz naukę, będziesz mieć problem ze znalezieniem pracy bez odpowiednich papierów na poparcie swojej kandydatury! większość polaków których znam mieszkających w Japonii i pracujących dla lokalnych przedsiębiorstw jest grubo po 30 i to co tam uważane było by za braki w edukacji nadrabia profesjonalizmem i doświadczeniem nabytym przez lata pracy w Polsce i Europie.

Bądźmy szczerzy! dopóki nie nabierzesz doświadczenia nie masz szansy z japońskimi równolatkami w walce o posady!!! naszym głównym atutem jest wychowanie w innej kulturze i obycie w innych kręgach! Japończycy często nie potrafią wyjść poza normy w jakich zostali wychowani co sprawia że lokalne firmy lubią mieć w swych szeregach chociażby kilku obcokrajowców wnoszących świeże spojrzenie ewentualnie konstruktywną krytykę :) jednak nie wezmą do takiej pracy kogoś po LO/gastronomiku czy też zaraz po studiach!!! Potrzebne jest co najmniej 10letnie doświadczenie w danym zawodzie gdyż mówimy tu o posadzie kierowniczej...

Piszę to jako osoba współpracująca z Polską firmą zajmującą się oprogramowaniem dla szpitali w Meguro, chodź sam nie mam jeszcze wcześniej wspomnianych 30 lat (ledwie 24) raz już byłem na wyjeździe służbowym w Tokyo i raczej podziękuję za następny! a na pewno nie chciałbym procować tam w żadnym dużym koncernie!!! prędzej bym się powiesił!

Mam znajomą która radzi sobie znakomicie w KKW chociaż jest TYLKO po LO (właściwie to skończyła filologię Polską bez obrony)... tyle że posiada certyfikaty z 11 języków w tym uprawnienia biegłego tłumacza sądowego języka Polskiego i Niemieckiego w Japonii. To druga droga rozwoju i kariery którą możesz obrać :) nauczyciele języków są na wagę złota w KKW, zwłaszcza ci będący native speaker-ami lub potrafiący imitować odpowiedni akcent! jako nauczyciel j. polskiego możesz zarobić nawet 3600-4200JPY za godzinę co jest nie bagatelną sumą :)
100h/mc pracy jako nauczyciel i możesz się utrzymać jako singiel wynajmując studia w eleganckim bloku na Nishi-kanda w Chiyoda... ach co ja bym dał żeby tam po mieszkać :)

Wiza i cała otoczka papierkowej roboty nie jest taka ważna bo w tym zawsze się rozeznasz, jeśli sam nie będziesz w stanie dojść do tego co i jak to daruj sobie wyjazd, zapewniam cie że w zbiurokratyzowanej Japonii zginiesz marnie!!!
Wszystkie informacje znajdziesz na stronie Japońskiego MSZ i w Japońskiej Ambasadzie, raz tam byłem w sprawie viz i zapewniam cię że tam nie gryzą :) ba nawet częstują przysmakami swojej wspaniałej kuchni :D

Co do oszczędności to przydało by ci się jakieś 40.000zł! jeśli będziesz miał szczęście, doświadczenie, lub niszowy w Japonii zawód suma ta pozwoli ci na przeżycie do czasu znalezienia pracy tzn ok 2 do 4 miesięcy bez konieczności zaciskania pasa!
W końcu jaki szanujący się pracodawca zatrudni pracownika który nie ma szacunku do samego siebie? chodzi w pomiętolonym ubraniu bo nie miał kasy na normalny pokój więc wynajął szafę/kapsułę, albo wygląda jak szkielet bo po miesięcznym pobycie starcza mu jedynie na ramen instant :).
W ostateczności zostaną ci jakieś oszczędności lub jak ci nie daj boże nie wyjdzie, to nie będziesz musiał naciągać rodziców na kredyt żeby cię do domu sprowadzili lub dobijać się do polskiej ambasady

Szansę masz na spełnienie swojego marzenia tylko pytanie brzmi czy potrafisz pracować jak mrówka żeby je osiągnąć? jeśli jesteś fanem anime to zapewne nie raz spotkałeś się z motywem głównego bohatera dążącego do celu przez wysiłek pot i łzy?(zarwane noce) jeśli odpowiesz że tak to wczuj się w tą postać bierz książkę w dłoń, zapisuj się na dodatkowe kursy językowe, zdobywaj doświadczenie i za kilka-kilkanaście lat może spotkamy się na spacerze w Shirokanedai (lubię znajdujące się tam muzea :))
Ostatnio zmieniony 07 stycznia 2010, 14:44 - czw przez kinio_64, łącznie zmieniany 1 raz
kinio_64
 
Posty: 6
Rejestracja: 06 stycznia 2010, 02:09 - śr

Re: Nowe życie w Japoni, wyjazd na stałę, potrzebuje pomocy.

Postautor: Kyouhei » 06 stycznia 2010, 19:25 - śr

Właśnie zapisałem się na kurs Japońskiego, bardzo dziękuję Ci za twoje niesamowicie cenne rady! Powiedz mi jeszcze tylko, jaki najlepiej wybrać kierunek studiów, Japonistyka czy też studia w Polsko-Japońskiej wyższej szkole technik komputerowych?
Kyouhei
 
Posty: 11
Rejestracja: 03 stycznia 2010, 22:27 - ndz

Następna

Wróć do Japonia obecnie

cron